Dużo emocji wzbudziło też powołanie się na uchwałę Krajowego Zjazdu Adwokatury z czerwca tego roku zobowiązujące członków samorządu do „szerzenia świadomości prawnej w społeczeństwie i informowania obywateli o znaczeniu udziału w wyborach oraz dokonywaniu wyborów zgodnych z wartościami konstytucyjnymi, wartościami europejskimi, prawami i wolnościami osobistymi, poszanowaniem praw mniejszości, pozostaniem Polski w Unii Europejskiej oraz gwarancją rządów prawa i przestrzegania praworządności.” Dziekan napisał nawet, że zwraca się do członków izby „w wykonaniu tej uchwały", co mogło być odebrane jako obowiązek wzięcia udziału w zbieraniu podpisów. Paragraf 63 Kodeksu Etyki Adwokackiej stanowi przecież, że adwokat zobowiązany jest stosować się do obowiązujących uchwał samorządu.
– W treści maila przywołałem to, co obowiązuje wszystkich adwokatów i aplikantów, czyli uchwałę Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu z czerwca tego roku, w której jasno wskazano kryteria, jakie powinny towarzyszyć kandydaturom: gwarantowanie rządów prawa i przestrzeganie praworządności, szacunek dla wartości konstytucyjnych, wartości europejskich, poszanowanie praw i wolności osobistych, ochronę praw mniejszości – tłumaczy Bartosz Przeciechowski – Podpisanie listy poparcia dla mec. Treli nie blokuje możliwości podpisania jej też innym kandydatom. Od nikogo też oczywiście nie wymagam jej podpisania. Uchwałę przywołuję wskazując na kryteria, jakie powinny odnosić się do kandydatów. W mojej ocenie ten kandydat spełnia wszystkie te kryteria. Uznałem więc za słuszne, by lubelskie środowisko adwokackie rozważyło, czy warto takiego kandydata przedstawić lubelskim wyborcom – podsumowuje.
Opinia dla "Rzeczpospolitej"
Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA
Uchwała Krajowego Zjazdu Adwokatury ma charakter przesłania uniwersalnego, opartego na określonych wartościach, których Adwokatura zawsze broniła i bronić będzie, bez względu na to, kto sprawuje władzę polityczną. Uchwała, jak i Adwokatura nie jest polityczna czy partyjna. Zwracamy się do wszystkim obywateli, a nie tylko adwokatów. Apelujemy o udział w wyborach, bez względu na przekonania polityczne. Wskazujemy, jakiego rodzaju kryteriami obywatel powinien kierować się przy wyborach poszczególnych kandydatów czy ugrupowań, które reprezentują. Te kryteria to nic innego jak wartości demokratycznego państwa prawnego: poszanowanie konstytucji i prawa międzynarodowego wiążącego Polskę, respektowanie trójpodziału władzy, w tym niezależnego sądownictwa, ochrona praw i wolności obywatelskich.
W części skierowanej wprost do adwokatów uchwała zobowiązuje do szerzenia świadomości prawnej w społeczeństwie, informowania o znaczeniu udziału w wyborach. Staramy się to robić. Adwokatura chce Polski demokratycznej, wolnej. Polski budowanej na wartościach konstytucyjnych i europejskich. Polski w strukturach Unii Europejskiej i przestrzegającej jej zasad, w tym w dziedzinie praworządności. Przekaz zawarty w uchwale Krajowego Zjazdu Adwokatury jest czytelny i jasny. Nie wymaga rozwijania i konkretyzacji, zwłaszcza w takiej grupie społecznej jak właśnie adwokaci. Myślę, że obywatele, którym bliskie są wartości, o których mówię dokonają rozsądnych wyborów. Wskazywanie palcem konkretnych osób nie jest tu potrzebne.