Aktualizacja: 19.02.2025 11:29 Publikacja: 28.06.2022 18:56
Foto: Adobe Stock
„Rzeczpospolita” już siódmy raz wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych prezentuje ranking studenckich poradni prawnych.
Na podium znalazło się 11 uczelni. Na pierwszym miejscu rankingu uplasowało się aż siedem klinik – Uniwersytet Warszawski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uniwersytet Opolski, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet w Białymstoku oraz Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Srebrny medal trafił do Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Trzecią lokatę zajęły Studencka Poradnia Prawna WPiA Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Polska jest na siódmym miejscu na świecie w rankingu mocy narodowych paszportów. Czerwona książeczka z orłem w koronie pozwala na wjazd bez wizy do 188 krajów. Słabsze są paszporty m.in. Czech, Węgier czy USA.
W publikowanym co roku przez firmę Resonance Consultancy zestawieniu stu najatrakcyjniejszych miast na świecie znalazły się dwa polskie miasta - Kraków i Warszawa.
Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od kilkunastu lat organizuje największy wydziałowy konkurs wiedzy o prawie rodzinnym i spadkowym, rozszerza go w tym roku na studentów ze wszystkich ośrodków akademickich Polski.
To oni, nie tylko politycy, symbolizują główne wydarzenia kończącego się roku – kolejnego trudnego dla świata. Część szykuje się do ważnej roli też w 2025. Tradycyjnie do zestawienia nie trafiają Polacy.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas