Ranking Kancelarii 2022: Na szczytach stabilnie

Liderem kolejny raz jest Dentons. Trzy kolejne kancelarie zamieniły się miejscami: CMS, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz Domański Zakrzewski Palinka. Tylko one mają zespoły liczące ponad stu adwokatów i radców.

Publikacja: 21.06.2022 19:02

Wszyscy laureaci nagród i wyróżnień 20. Rankingu Kancelarii Prawniczych z redaktorem naczelnym „Rzec

Wszyscy laureaci nagród i wyróżnień 20. Rankingu Kancelarii Prawniczych z redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej” Bogusławem Chrabotą i wicenaczelnymi Tomaszem Pietrygą oraz Andrzejem Stecem

Foto: Mariusz Szachowski / FOTOTAXI

Pierwsza czwórka kancelarii prawnych w Polsce zatrudnia łącznie 489 adwokatów i radców prawnych, w każdej ponad stu. Gdy chodzi o ogólną liczbę prawników, dwusetkę przekraczają tylko dwie – Dentons (227 prawników) i CMS (206).

Przetasowania na szczycie

Dentons umocnił się na pierwszej pozycji, rozszerzając zespół prawników, także tych z uprawnieniami. Ale konkurencja nie śpi. Za plecami lidera jest już CMS, który awansował o dwie pozycje i ma tylko o 21 prawników mniej niż Dentons. Z kolei kancelaria SK&S spadła z miejsca drugiego na trzecie, mając jedynie dwóch adwokatów i radców mniej od CMS. O jedno miejsce, na czwarte, spadła też kancelaria DZP.

Czołówkę goni kancelaria Baker McKenzie, która wskoczyła z siódmego miejsca na piąte, a za nią na pozycji szóstej utrzymała się WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. W górę o jedną pozycję (na miejsce siódme) idzie DLA Piper Giziński Kycia.

Pierwsza kancelaria spoza Warszawy uplasowała się na pozycji ósmej. To krakowska SPCG T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski z Krakowa. Ma ogółem 106 prawników, a 71 z nich posiada uprawnienia do występowania przed sądem. W porównaniu z zeszłym rokiem awansowali z pozycji 12.

Awans o dwie pozycje (na miejsce dziewiąte) odnotowała kancelaria Clifford Chance. Miejscami zamienili się z kancelarią Greenberg Traurig Nowakowska-Zimoch Wysokiński, która spadła na pozycję jedenastą. Na miejscu dziesiątym utrzymała się SSW Pragmatic Solutions. Stawkę kancelarii z ponad setką prawników domyka Deloitte Legal, Ostrowski, Gizicki i Wspólnicy, gdzie pracuje 105 prawników, z czego 67 jest adwokatami lub radcami prawnymi.

Tyle samo prawników z uprawnieniami ma kancelaria Kochański & Partners, ale znalazła się o jedną pozycję niżej niż Deloitte, bo ma o sześciu prawników mniej niż oni. Na 15. miejscu jest jeszcze wrocławska kancelaria Olesiński i Wspólnicy, która ma 108 prawników, ale 57 legitymuje się tytułami adwokata lub radcy prawnego.

Tegoroczny ranking można uznać za rekordowy ze względu na liczbę sklasyfikowanych w nim kancelarii. Tyle ich jeszcze nie było w dwudziestoletniej historii rankingu „Rzeczpospolitej”.

Jaki był 2021 rok na rynku usług prawnych? Spytaliśmy o to szefów największych kancelarii.

Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający zwycięską kancelarią Dentons, uważa, że to był czas umacniania się największych firm, i specjalizacji mniejszych.

– Coraz częściej prawniczki i prawnicy przekraczają sztywne ramy doradztwa w obszarze prawa i proponują rozwiązania z zakresu konsultingu biznesowego. To zmiana jakościowa, która pokazuje, że współcześnie klient oczekuje od swojego doradcy znacznie szerszych kompetencji. Oferta kancelarii musi się zmieniać, a dawne osiągnięcia to za mało – podkreślił mec. Krasnodębski.

Czytaj więcej

Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

Podążać za rynkiem

Ważne jest dostosowanie się do dynamicznych warunków rynkowych. A tymi zmiennymi była pandemia, wojna w Ukrainie i całe otoczenie gospodarcze – ocenia Andrzej Pośniak, partner zarządzający kancelarią CMS, czyli wicelidera rankingu.

– Rozwijamy się, wzmacniamy kluczowe praktyki, pozyskujemy talenty. Zacieśniamy kontakty z klientami, stając się dla nich nie tylko prawnikami pierwszego wyboru, ale zaufanymi doradcami –ocenia Pośniak, podkreślając znaczenie innowacyjnego myślenia o pracy prawnika w połączeniu z wykorzystaniem nowych technologii, także z dziedziny LegalTech.

Pandemia odcisnęła swoje piętno także na rynku usług prawniczych. Eksperci oceniają, że po czasie pandemicznych przetasowań można już było zaobserwować odbicie na rynku. Jego powodem mógł być powrót do realizacji wieloetapowych projektów inwestycyjnych. Dało się to zauważyć szczególnie w sektorze nieruchomości, ale także energetyki odnawialnej. Ten sektor, według wszelkich prawdopodobieństw, będzie jeszcze rósł w miarę nawarstwiania się problemów związanych z dostawami energii pochodzącej z węgla czy gazu. Skutki tego kryzysu możemy dopiero odczuć i wówczas to energetyka odnawialna znowu stanie się ważniejsza.

Transakcyjnie to był intensywny czas związany chociażby z domykaniem finansowania międzynarodowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, które mają znaczenie strategiczne i których pandemia nie zatrzymała. To był także rok powrotu projektów M&A, gdzie już nie tylko zagraniczni inwestorzy wchodzą albo rozwijają swoją aktywność w Polsce, ale i podmioty polskie przyglądają się i realizują akwizycje zagraniczne.

Walka o talenty

Według Arkadiusza Krasnodębskiego z Dentons, rok 2021 to także czas rywalizacji o talenty na rynku prawniczym. – Dziś studenci i młodzi adepci tego zawodu są bardzo wymagający zarówno wobec siebie, jak i wobec pracodawców. Kancelarie ścigają się o tytuł najbardziej pożądanego miejsca pracy w tym obszarze. To także zmiana w naszej branży nie przez wszystkich jeszcze zauważona i doceniona. My od dawna rozumiemy, że siłą firmy prawniczej jest jej kapitał intelektualny, dlatego do rekrutacji, onboardingu i rozwoju talentów w firmie podchodzimy tak, jak do obsługi naszych klientów – profesjonalnie i z należytą starannością – podkreśla partner zarządzający zwycięzcy rankingu w kategoriach ilościowych.

Czas transakcji

Szefowie największych firm prawniczych oceniają, że miniony rok odznaczył się także popandemicznym powrotem transakcji.

– Inwestycje infrastrukturalne, rozwój nowych technologii i e-commerce oraz doradztwo regulacyjne były motorami napędowymi aktywności SK&S – mówi „Rzeczpospolitej” Robert Gawałkiewicz, partner zarządzający kancelarią Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. SK&S stawia na strategię długofalowego działania, nie zrażając się chwilowymi trudnościami lub dekoniunkturą.

– Duże znaczenie miała nasza kompetencja i doświadczenie w dziedzinach gospodarki, poddanych intensywnej regulacji (np. rynek finansowy, media, energetyka, sektor budowlany), jak i nasze międzynarodowe relacje – dodaje mecenas Gawałkiewicz.

Problemy z praworządnością

Krzysztof Zakrzewski, partner zarządzający kancelarią Domański Zakrzewski Palinka, mówi, że zna kilka przykładów istotnych transakcji, które nie doszły do skutku, bo poważne instytucje finansowe i fundusze rezygnowały z zaangażowania w Polsce ze względu na ryzyko polityczne związane przede wszystkim z naruszeniami praworządności i konfliktem z Unią Europejską. – Znam też przypadek, gdzie zagraniczny klient zażyczył sobie zamieszczenia w kontrakcie szczególnych postanowień i zabezpieczeń na okoliczność ewentualnego zakończenia członkostwa Polski w Unii.

Jego zdaniem dziś bardziej niż kiedykolwiek przyszłość całej naszej gospodarki uzależniona jest od warunków geopolitycznych i rozwoju wydarzeń związanych z rosyjską agresją w Ukrainę.

– Sytuacja wewnętrzna też do optymizmu nie skłania. Konflikt Polski z UE nie wydaje się bliski rozwiązania, a bez środków z KPO sytuacja będzie bardzo trudna. Wielu projektów po prostu nie da się zrealizować, a nawet uruchomić – co oznacza również mniej pracy dla prawników. Świat jednak funkcjonuje, rynek prywatny działa, a  nasza pomoc jest wciąż klientom potrzebna – konkluduje.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?