Zarabiamy tak, jakby kryzysu nie było

W sektorze przedsiębiorstw przybyło w ubiegłym miesiącu ponad 20 tys. etatów. To najlepszy czerwiec od 15 lat. Zapotrzebowanie na pracowników sprzyja wzrostowi płac.

Aktualizacja: 19.07.2021 21:22 Publikacja: 19.07.2021 20:04

Zarabiamy tak, jakby kryzysu nie było

Foto: AdobeStock

Tegoroczny czerwiec przyniósł wyjątkowy jak na tę porę roku wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i wyraźne podwyżki płac. To konsekwencja zniesienia antyepidemicznych ograniczeń aktywności ekonomicznej.

Jak podał w poniedziałek GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej dziesięcioma pracownikami, wzrosło w czerwcu o 9,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 10,1 proc. w maju i 9,9 proc. w kwietniu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że wzrost płac wyhamował do 9,5 proc. rok do roku.

W minionych trzech miesiącach wzrost przeciętnego wynagrodzenia w ujęciu rok do roku napędzały częściowo czynniki statystyczne. Chodzi o tzw. niską bazę odniesienia związaną z tym, że wiosną 2020 r., w pierwszych miesiącach pandemii, poziom płac w przedsiębiorstwach nieco się obniżył. To jednak nie tłumaczy wszystkiego. Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło wyraźnie, o 2,9 proc., także w stosunku do maja. Dla porównania, w minionej dekadzie w tym miesiącu rosło średnio o 2,5 proc. Jak zauważył Kamil Łuczkowski, ekonomista z banku Pekao, dzięki temu płace w sektorze przedsiębiorstw znalazły się w czerwcu na poziomie wyższym, niż zapowiadał przedpandemiczny trend.

– W maju wysoka dynamika płac był zrozumiała ze względu na efekt niskiej bazy z ubiegłego roku. Ale w czerwcu efekt ten zaczął szybko zanikać. Fakt, że wzrost wynagrodzeń praktycznie z tego powodu nie spowolnił, oznacza, że presja płac w polskiej gospodarce rośnie. Nie przeszkadza też temu fakt, że w czerwcu zaczęła wygasać ochrona miejsc pracy wprowadzona przez tarcze finansowe PFR – ocenia Karol Pogorzelski, ekonomista z ING BSK. – Siła przetargowa pracowników pozostała mocna i zwiastuje wysoki wzrost wynagrodzeń co najmniej do końca roku. Oznacza to również wyższą presję inflacyjną – dodaje.

O tym, że do wzrostu płac przyczynia się coraz większe zapotrzebowanie na pracowników, świadczyć zdaje się to, że przeciętne zatrudnienie (tzn. przeliczone na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 21 tys. etatów, tak jak w maju. W ostatnich dwóch dekadach tak duży wzrost zatrudnienia w czerwcu GUS odnotował tylko raz: w 2007 r. W ujęciu rok do roku przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 2,8 proc., po zwyżce o 2,7 proc. w maju. To najlepszy wynik od czerwca 2019 r.

W porównaniu z lutym 2020 r., czyli ostatnim miesiącem przed wybuchem pandemii, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wciąż jest o 87 tys. etatów mniejsze. Mimo to pracodawcy znów mają trudności z obsadzeniem wakatów. Przykładowo w przemyśle przetwórczym w czerwcu 34,7 proc. przedsiębiorstw, najwięcej od marca 2020 r., wskazywało niedobór wykwalifikowanych pracowników jako barierę rozwoju. Odsetek ten jest podobny w wielu branżach usługowych, np. w transporcie i logistyce.

W ocenie Marcina Czaplickiego, ekonomisty z PKO BP, niedobór pracowników będzie jednym z czynników, które podtrzymają wzrost płac w kolejnych miesiącach w okolicy 8–9 proc. rok do roku, pomimo wyższej bazy odniesienia. To zaś może oznaczać, że sytuacja na rynku pracy stanie się źródłem presji inflacyjnej jeszcze w tym roku. Prezes NBP Adam Glapiński wymienił to jako jeden z warunków rozpoczęcia dyskusji o podwyżkach stóp procentowych.

Wynagrodzenia
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. "A to niespodzianka!"
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Wynagrodzenia
Średnia krajowa, mediana oraz najwyższe i najniższe zarobki w Polsce. Dane GUS
Wynagrodzenia
Łatwiej o pół etatu tam, gdzie nie są potrzebne skomplikowane umiejętności
Wynagrodzenia
Zmalała różnica między medianą a średnią płacą. Duża przewaga mężczyzn
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Wynagrodzenia
Gdzie w Polsce emeryci dostają najwyższe emerytury? Nowe dane wskazują na jeden region
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku