Anna Rulkiewicz: Im bardziej jesteśmy aktywni, tym zdrowsi

Chcemy, żeby nasze inicjatywy przekładały się na zdrowie i środowisko naturalne. Healthy Cities właśnie tym jest – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.

Aktualizacja: 22.06.2021 15:19 Publikacja: 21.06.2021 00:01

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Grupą LUX MED

Ile kroków robi pani dziennie?

Średnio od 6 do 10 tysięcy. Tych 6 tysięcy kroków jest zresztą liczbą rekomendowaną przez WHO. Staram się dawać przykład.

Z krokami jest związana wasza inicjatywa Healthy Cities. Na czym polega?

To wyzwanie, które polega na zrobieniu jak największej liczby kroków w ramach województw. Uczestnicy mają dowolność wyboru, dla którego z nich rywalizują – ja na przykład reprezentuję woj. warmińsko-mazurskie, z którego pochodzę. Można chodzić, biegać i tańczyć. Najważniejsze jest, aby codziennie robić jak najwięcej kroków.

Jaki będzie finał tego przedsięwzięcia?

Grupa LUX MED wspólnie z Lasami Państwowymi zasadzi las w każdym województwie. Łącznie posadzimy ponad 300 tysięcy drzew w całej Polsce! To, jak duży las będzie w poszczególnych województwach, zależy od uczestników – im wyższa średnia liczba kroków na osobę, tym lepszy wynik i w związku z tym więcej drzew. Cel tej inicjatywy to oczywiście zachęcenie do regularnej aktywności, szczególnie po pandemii. To w prosty sposób przekłada się na profilaktykę, na nasze zdrowie. Im bardziej jesteśmy aktywni, tym zdrowsi. Z drugiej strony naszej firmie bardzo zależy na zrównoważonym rozwoju i na tym, żeby nasze inicjatywy przekładały się na zdrowie i środowisko naturalne. Healthy Cities właśnie tym jest.

Kto może uczestniczyć w akcji?

Każdy – wystarczy pobrać darmową aplikację Healthy Cities z Google Play lub AppStore i dołączyć do wyzwania. W aplikacji możemy śledzić liczbę wykonanych kroków, swoje miejsce czy innych uczestników w rankingu województwa, które wybraliśmy, oraz pozycję naszego województwa w ogólnej rywalizacji. Warto zachęcić bliskich i wspólnie z nimi walczyć o największy las oraz zmieniać świat na lepszy. Wyzwanie trwa do końca czerwca br.

Jak Healthy Cities wpisuje się w inne wasze działania o podobnym formacie?

Zdrowe środowisko to zdrowy człowiek, dlatego oba te obszary są filarami zrównoważonego rozwoju Grupy LUX MED. Ta działalność wynika też z naszej misji i wizji. Uważamy, że trudno dbać o zdrowie bez dbania o otoczenie, w którym żyjemy.

Samo wyzwanie Healthy Cities to szersza inicjatywa naszej grupy, o międzynarodowym zasięgu. W Polsce zdecydowaliśmy się na sadzenie drzew. W tej chwili to nasza główna inicjatywa na rzecz środowiska, którą z pewnością będziemy powtarzać.

Oprócz tego prowadzimy wiele akcji prospołecznych, jak na przykład „Umiem pomóc", podczas której szkolimy uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Inicjatywa objęła już tysiące młodych ludzi, których nauczyliśmy, co robić w tych krytycznie trudnych sytuacjach.

Jesteśmy też partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego. Organizujemy również wiele webinarów edukacyjnych.

Wspólnie z SGH prowadzimy także projekt „Zdrowa perspektywa", w którym aż 50 ekspertów z różnych branż dzieli się najlepszymi praktykami wypracowanymi podczas pandemii. Chcemy razem z ekspertami określić perspektywy i rozwiązania, z których możemy korzystać w przyszłości.

Wracając do kwestii środowiskowych – w ramach Grupy LUX MED i Bupa, której jesteśmy częścią, na całym świecie chcemy jak najbardziej ograniczyć emisję CO2. Dążymy do tego, aby nasze centra medyczne były jak najbardziej ekologiczne – wykorzystujemy w nich energię pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Przy tak dużej liczbie naszych placówek takie działanie nabiera już konkretnego znaczenia. Dbamy również o nawet pozornie drobne rzeczy – kiedyś w naszych centrach były plastikowe kubeczki, jakiś czas temu zastąpiliśmy je papierowymi.

Na ile te wszystkie poczynania są wynikiem autentycznych potrzeb? Czy może jako firma po prostu chcieliście wpisać się w ekologiczny trend? Co na przykład myśli o tym załoga?

Nasze działania wynikają z autentycznych potrzeb. Misją Grupy LUX MED jest pomaganie ludziom w dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym życiu oraz czynienie świata lepszym. Stąd nasze zaangażowanie m.in. w edukację, profilaktykę zdrowotną i ekologię, bo także środowisko ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też silny nacisk już od dawna kładziemy również na redukcję dwutlenku węgla. Nasi pracownicy sami się mocno angażują, proponują kolejne inicjatywy i po prostu są z tego dumni.

Jakie macie dalsze plany związane z działaniami prośrodowiskowymi i prozdrowotnymi?

Na pewno będziemy kontynuować akcję Healthy Cities w kolejnych latach. To idealne połączenie dbania o zdrowie i środowisko. W tej kwestii działamy też na co dzień – stale monitorujemy wpływ naszej działalności operacyjnej na środowisko i nim zarządzamy, m.in. mierząc i redukując nasz ślad węglowy.

Już za kilka dni ogłosimy też istotne decyzje dotyczące naszej floty samochodowej. Kontynuujemy również naszą współpracę z PKOl i PKPar, na jesieni planujemy kolejną edycję „Umiem pomóc" dla uczniów szkół podstawowych.

Wiemy na pewno, że wszelkie nasze działania są i będą spójne, i będą dotyczyć zarówno ochrony zdrowia, jak też środowiska. To musi iść w parze.

Materiał powstał we współpracy z Grupą LUX MED

Ile kroków robi pani dziennie?

Pozostało 98% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!