Co z terapią na łuszczycę

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne apeluje do resortu zdrowia w sprawie nowoczesnego leczenia pacjentów z ciężką postacią tej choroby.

Publikacja: 16.12.2012 23:51

Polska jest jedynym krajem UE, w którym pacjenci z najcięższą postacią łuszczycy, a jest ich ok. 1,5 tys., w ogromnej większości nie mają dostępu do terapii lekami biologicznymi. Dlaczego?

Prof. Zygmunt Adamski, kierownik Zakładu Mikologii Lekarskiej i Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członek prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego: Nie jest to pytanie do nas, lekarzy. PTD od przeszło sześciu lat zabiega o wprowadzenie do leczenia najcięższej postaci tej choroby leków biologicznych oraz objęcia takich pacjentów kompleksową opieką. Chodzi o program lekowy. Jego wprowadzenie leży w gestii Ministerstwa Zdrowia. Wierzę, że polscy pacjenci będą mieli dostęp do nowoczesnych terapii już z początkiem nowego roku. Leczenie to jest standardem na świecie.

Osoby bez dostępu do nowoczesnego leczenia wypadają z życia społecznego

W Polsce na łuszczycę choruje około miliona osób. Dlaczego akurat pacjenci z jej ciężką postacią powinni być objęci programem lekowym?

To chorzy, u których dotychczasowe terapie pomimo wielomiesięcznych pobytów w szpitalu nie przyniosły rezultatów. Dla nich szansą na poprawę komfortu życia jest leczenie nowoczesnymi lekami. Skuteczność tej terapii wynosi ponad 80 proc. PTD i konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii, licząc się z sytuacją finansową kraju i NFZ, oczekują, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja o refundacji leczenia nowoczesnymi lekami.

Obecnie ok. 80 chorych ma dostęp do leczenia lekami biologicznymi.

Teoretycznie jest możliwość takiej terapii w ramach jednorodnych grup pacjentów (JGP). Wówczas wartość faktury za lek pokrywa NFZ. Ale przy niskich kontraktach na leczenie dermatologiczne na takie procedury mogą sobie pozwolić tylko niektóre oddziały dermatologiczne. Jeśli podejmują takie leczenie, jest ono krótkotrwałe, bo trzeba zarezerwować pieniądze na leczenie pozostałych chorych.

Brak możliwości finansowania terapii biologicznych także generuje wydatki. Chorzy korzystają z rent, pobierają zasiłki chorobowe. Jaki jest roczny koszt nowoczesnego leczenia jednego pacjenta z ciężką łuszczycą ?

To ok. 50 tys. zł. Osoby bez nowoczesnego leczenia wypadają z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Nikt u nas nie liczy takich kosztów. A zastosowanie nowoczesnych terapii umożliwiłoby powrót do życia społecznego, ponieważ leki te bardzo szybko przynoszą doskonałe efekty.

Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała co najmniej jeden z programów leczenia biologicznego pacjentów z ciężką postacią łuszczycy pospolitej. Co z tego wynika?

Praktycznie nic. Oprócz PTD również  pacjenci apelują do ministerstwa i NFZ, aby leki biologiczne dostępne były dla chorych, u których dotychczasowe leczenie było nieskuteczne. We wrześniu powstał też Parlamentarny Zespół do spraw Łuszczycy, a mimo to sprawy nie posunęły się do przodu.

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!