Materiał powstał we współpracy z Benefit Systems
Niepewność i związane z tym poczucie utraty kontroli, wynikające z przedłużającej się pandemii, wywołują stan ciągłego stresu, który może wpływać na samopoczucie pracowników oraz ich efektywność w pracy. Badania pokazują, że aż 67 proc. międzynarodowych firm planuje zwiększyć zakres programów wellbeing. Takie działania obejmują m.in. zarządzanie stresem czy też promocję aktywności fizycznej. Ma to związek z tym, że coraz więcej pracodawców w Polsce „odmraża" karty sportowe przyznane w ramach benefitów pracowniczych.
– Wyniki badania „Wpływ pandemii Covid-19 na emocje, przekonania i zachowania Polaków" przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS i PAN wykazały, że obawy związane z koronawirusem są w Polsce bardzo wysokie. Aż 26 proc. ankietowanych określiło, że czasem ich zdenerwowanie jest bliskie paniki. Trwająca pandemia może pogarszać stan zdrowia Polaków na przynajmniej dwóch poziomach. Bezpośrednio, będąc źródłem dystresu, czyli negatywnie postrzeganego stresu, oraz pośrednio, jeszcze bardziej zmniejszając naszą aktywność fizyczną, a w konsekwencji ograniczając skuteczność w radzeniu sobie z napięciem i pogarszając stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Tworzy się błędne koło – analizuje sytuację Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia, związany m.in. z SWPS, który od lat prowadzi wykłady i szkolenia nt. radzenia sobie ze stresem i wspiera firmy w tworzeniu pracowniczych programów wellbeing.
Pandemia zmniejsza efektywność
Według badania „2020 Covid-19 Benefits Survey" firmy Willis Towers Watson aż 51 proc. firm przewiduje, że pandemia wpłynie negatywnie na efektywność pracy zatrudnianych osób. Jednocześnie 61 proc. badanych firm spodziewa się negatywnego wpływu pandemii na dobrostan pracowników. W efekcie zdecydowana większość – 67 proc. pracodawców – ma w planach zwiększenie zaangażowania w programy wellbeing i benefity pracownicze.
Uwaga ma być skierowana zwłaszcza na zdrowie psychiczne oraz zarządzanie stresem. Co ciekawe, blisko połowa badanych międzynarodowych korporacji (49 proc.) szkoli swoich menadżerów w rozpoznawaniu oznak lęku czy depresji wśród podwładnych, a 27 proc. firm rozważa takie rozwiązanie. Jednocześnie zdecydowana większość pracodawców (72 proc.) promuje wśród pracowników pracujących zdalnie zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczną.