Urlop na dziecko i pół etatu - rozmowa z Ireną Wóycicką

O projekcie ułatwień w łączeniu pracy z opieką nad dzieckiem mówi prezydencka minister Irena Wóycicka.

Aktualizacja: 18.03.2015 21:35 Publikacja: 18.03.2015 20:34

Pracodawcy nie są jakoś szczególnie szczęśliwi z powodu tych zmian, ale je akceptują – zapewnia Iren

Pracodawcy nie są jakoś szczególnie szczęśliwi z powodu tych zmian, ale je akceptują – zapewnia Irena Wóycicka

Foto: materiały prasowe

Rz: Co znajdzie się w projekcie, który prezydent skieruje w piątek do Sejmu?

Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta:
Wzmocnimy pozycję pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 14 lub dorosłym wymagającym opieki. Jeśli będzie chciał zmienić organizację czasu pracy, np. przesuwać godziny jej rozpoczęcia i zakończenia, zyska do tego większe prawo. Jeśli złoży w firmie wniosek o tę zmianę, powinien on zostać rozpatrzony pozytywnie. Pracodawca, który odmówi, może to zrobić, tylko gdy na przeszkodzie stoją konkretne przyczyny związane z organizacją lub rodzajem wykonywanej pracy. Firma, który zatrudnia ponad 20 osób, będzie musiała uzasadnić to na piśmie.

Do tej pory było tak, że mogła się na to godzić, teraz będzie musiała. Chyba że poda argumenty uzasadniające odmowę.

Co jeszcze będzie w projekcie?


Uelastycznienie możliwości korzystania z urlopów rodzicielskich. Obecnie można je wykorzystać tylko do ukończenia przez dziecko roku. Proponujemy, by 16 tygodni tego urlopu można było wykorzystać później – aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy sześć lat. Chodzi m.in. o to, by rodzic mógł pójść na urlop, gdy dziecko idzie do żłobka, przedszkola lub we wrześniu do pierwszej klasy. Jedno zastrzeżenie – rodzice wykorzystają te 16 tygodni maksymalnie w dwóch ratach.

A czy zmiany obejmą urlop wychowawczy?


Obejmą. Będzie go też można wykorzystać do ukończenia przez dziecko sześciu lat. Obecnie jest to pięć lat. Wydłużamy też okres, w którym rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze. Obecnie maksymalna długość tego urlopu łączonego z pracą wynosi 32 tygodnie, czyli do ukończenia przez dziecko roku. Wydłużamy ten okres proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, maksymalnie do 64 tygodni, tak aby rodzice mogli wykorzystać całość należnego im zasiłku. Dotychczas, chcąc łączyć urlop z pracą w niepełnym wymiarze, tracili jego część.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać