Ukraina liczy na odzyskanie Krymu w 2017 roku

Kijów liczy, że w tym roku uda się odzyskać Donbas, a później Krym. Moskwa: to oznaczałoby wojnę z nami.

Aktualizacja: 19.01.2017 18:51 Publikacja: 18.01.2017 18:21

Ukraina liczy na odzyskanie Krymu w 2017 roku

Foto: PAP/EPA

– W 2017 roku zadaniem jest przywrócenie kontroli na uznanej przez świat granicy Ukrainy w Donbasie, a następnie na Krymie. Tym procesem będą się zajmować policjanci, żołnierze gwardii narodowej, organów sprawiedliwości. Ale jako pierwsi pójdą pogranicznicy – powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow podczas spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest „jakaś wypowiedź propagandowa czy fikcyjny pomysł". – To rzeczywistość – mówił.

Na taką optymistyczną wizję przyszłości ukraińskiego ministra w Moskwie zareagowano bardzo nerwowo. – Widocznie Awakow zapomniał, że zgodnie z wynikiem referendum z 2014 roku Krym to nieodłączna część Federacji Rosyjskiej. Atak na półwysep będzie oznaczał wypowiedzenie wojny Rosji, która będzie miała bardzo smutne skutki dla ukraińskiej armii i rządu – mówi Rusłan Balbiek, który reprezentuje anektowany Krym w rosyjskiej Dumie Państwowej.

Odzyskanie Krymu nie byłoby prostym zadaniem dla władz w Kijowie. Od aneksji minęły prawie trzy lata, a od tamtej pory Rosja znacząco zwiększyła swoją militarną obecność na półwyspie.

Szacuje się, że może znajdować się tam nawet 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Oprócz tego Rosjanie rozmieścili na Krymie swoje najnowsze systemy obrony przeciwlotniczej S-400 oraz przeciwokrętowe zestawy rakietowe Bastion.

Znajdują się tam również słynne iskandery, wystrzelone z nich pociski mogą sięgnąć brzegów Rumunii, Bułgarii czy Turcji.

To może dlatego Nadia Sawczenko, która była więźniem Putina, a obecnie jest deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy, twierdzi, że odzyskanie Donbasu w sposób pokojowy będzie możliwe wtedy, gdy Kijów zrezygnuje z Krymu.

– Niektórzy deputowani mogą sobie krzyczeć z trybuny, że „nie zrezygnują z Krymu", a nawet drzeć na sobie wyszywanki [tradycyjne ukraińskie koszule – red.]. To i tak skończy się w ten sposób, że zostawią okupowany Krym i wezmą Donbas. Innego rozwiązania nie widzę. Chyba że operacja wojskowa – stwierdziła Sawczenko w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 112.ua.

Separatyści o powrocie na Ukrainę nie myślą.

Liderzy samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej Aleksandr Zacharczenko i Igor Płotnicki udali się w poniedziałek na Krym, by wziąć udział w uroczystościach z okazji 363. rocznicy podpisania ugody perejasławskiej. Chodzi o 1654 rok, kiedy ukraiński hetman Bohdan Chmielnicki zgodził się na przyłączenie do Rosji i zdradził Rzeczpospolitą.

Separatyści z Donbasu nie przestają wierzyć, że „Rosja przyjmie ich tak samo jak Krym". Zacharczenko zaproponował nawet podpisanie „nowej ugody perejasławskiej". – Gdyby do zebrania takiej rady doszło, powinniśmy pretentować na całym terytorium Ukrainy – oświadczył Zacharczenko.

Ale kijowscy analitycy uspokajają, że ukraińska armia jest gotowa do ewentualnego ataku ze wschodu. – Jeżeli policzyć służby specjalne, straż graniczną i policję, to w przypadku ewentualnej agresji do broni natychmiast stanie co najmniej 400 tys. ludzi – mówił niedawno „Rzeczpospolitej" kpt. Ołeksij Arestowycz, znany ukraiński ekspert wojskowy. – Rosjanie wiedzą, w jakim stanie znajdują się ukraińskie siły, dlatego nie robią gwałtownych ruchów – twierdzi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: r.szoszyn@rp.p

Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!