Polonia podziękuje w Rzymie

Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska o wielkim spotkaniu Polonii w stolicy Włoch

Publikacja: 30.04.2011 02:19

Polonia podziękuje w Rzymie

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Rz: 2 maja w Rzymie spotka się Polonia z całego świata. Jak narodził się pomysł?

Longin Komołowski, szef Wspólnoty Polskiej:

Jan Paweł II był duchowym patronem zjednoczenia Polonii i Polaków z zagranicy z krajem, które nastąpiło po przemianach 1989 r. Składamy hołd papieżowi i jednocześnie nawiązujemy do rzymskiej konferencji „Kraj – emigracja", jaka odbyła się pod jego patronatem w 1990 r.

Jego pomoc była potrzebna?

Gdy wkraczaliśmy w wolną Polskę, sytuacja była trudna. Struktury polonijne nie miały praktycznie żadnych oficjalnych kontaktów z krajem. Były nieufne wobec polskich władz i nie uważały PRL za kraj samodzielny i niepodległy. Potrzebny był pewien emocjonalny, mentalny wysiłek, by te uprzedzenia usunąć. Pomógł w tym Jan Paweł II.

W jaki sposób?

Objął patronat nad pierwszym spotkaniem z Polonią w 1990 r. w Rzymie. Poprosiły go o to osoby, które z myślą o unormowaniu relacji Polonii i Polaków z zagranicy z krajem zakładały Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Wśród nich byli prof. Andrzej Stelmachowski, wówczas marszałek Senatu RP, i Bronisław Komorowski. Ojciec Święty przyjął na audiencji uczestników spotkania. Jego efektem było m.in. przekazanie przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego insygniów II RP oraz pierwszy po wojnie Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się dwa lata później w Krakowie.

Za to pierwsze spotkanie Polonia będzie teraz dziękować?

Tak, w poniedziałek rano na placu św. Piotra zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za beatyfikację, ale będziemy też dziękować za tamto spotkanie i jego wspaniałe efekty. Potem prezydent spotka się z przedstawicielami Polonii i wręczy im odznaczenia. A wieczorem w bazylice św. Ignacego Loyoli zostanie wykonana Missa

Magna Beatificationis, skomponowana przez Michała Lorenca, z udziałem m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic.

Ilu przedstawicieli Polonii będzie tego dnia w Rzymie?

Sądzimy, że ok. 3 – 4 tys.

Skąd przyjadą?

Z całego świata – z Europy, Ameryki i Australii.

Skąd najliczniej?

Ze Wschodu: z Litwy, Ukrainy, a nawet z dalszych zakątków Rosji. Pomagamy im organizacyjnie, ale sami intensywnie się przygotowują.

—rozmawiała Katarzyna Borowska

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego