RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 28.04.2015 22:00 Publikacja: 28.04.2015 22:00
Foto: Rzeczpospolita
Foto: Rzeczpospolita
Ignacy Morawski, BIZ Bank: Im dłużej będzie się utrzymywała stabilna koniunktura, tym więcej firm będzie skłonnych do podejmowania bardziej odważnych projektów rozwojowych. Jeżeli tak się stanie, to jest szansa, że ponad 4-proc. wzrost PKB będzie trwał dłużej niż parę kwartałów.
Foto: Fotorzepa
Piotr Soroczyński, KUKE: Z deflacji wyjdziemy we wrześniu lub październiku. W kolejnych miesiącach będziemy obserwować narastanie inflacji, choć dopiero na początku przyszłego roku znajdzie się ona w okolicach dolnych widełek celu wyznaczonego przez NBP.
Foto: Fotorzepa
Dariusz Winek, Bank BGŻ: W najbliższych kwartałach czeka nas raczej stabilizacja inwestycji z możliwością poprawy. Trudno liczyć na utrzymanie na tak wysokim poziomie jak w ostatnich kwartałach tempa inwestycji rozpoczętych w mieszkaniówce.
Foto: Fotorzepa
Wiktor Wojciechowski, Plus Bank: Poprawie sytuacji na rynku pracy na pewno sprzyja ożywienie popytu krajowego, ale także upowszechnienie elastycznych form zatrudnienia i obniżenie pozapłacowych kosztów pracy sprzed ośmiu lat.
Foto: Fotorzepa
W opiniach uczestników konkursu Narodowego Banku Polskiego i „Rzeczpospolitej" na makroanalityka roku przeważa optymizm. Średnia prognoz dla PKB, zebranych od 38 ekonomistów jest teraz wyższa w porównaniu z szacunkami sprzed trzech miesięcy. – Wracamy do prognoz formułowanych przed apogeum kryzysu ukraińskiego – tak najkrócej opisałbym obecny stan prognoz makroekonomicznych na rynku – mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.
W oczekiwaniu na wyniki ubiegłorocznej, siódmej edycji konkursu poprosiliśmy laureatów edycji szóstej, czyli tych, którzy najtrafniej prognozowali wskaźniki gospodarcze w 2013 r. o przewidywania dla polskiej gospodarki na najbliższe kwartały.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Inflacja w Polsce w grudniu wyniosła 4,8 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. To odczyt niższy od spodziewanego przez rynek, średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyniosła 5 proc.
Za swoich rządów PiS pobił inflacyjny rekord ćwierćwiecza, a teraz grzmi o drożyźnie, choć ceny – owszem – rosną, ale ponadczterokrotnie wolniej niż za jego rządów.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego w grudniu wyniósł 48,2 pkt - podało S&P Global. To już 32. z rzędu odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Stopy procentowe to jeden z czynników niepewności w polskiej gospodarce w 2025 r. Jeśli za rok okażą się niższe np. o 150 pkt baz. albo pozostaną na tym samym poziomie co dziś, ktoś będzie mógł zakrzyknąć: a nie mówiłem?
Różnica między pesymistą a optymistą jest taka, że pesymista załamującym się głosem mówi: „Już gorzej być nie może”. Na co optymista z radosnym uśmiechem odpowiada: „Może, może”.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Warszawa i okoliczne gminy tradycyjnie uciekają innym regionom pod względem zamożności liczonej udziałem bogactwa narodowego. Nominalnie najbardziej PKB per capita wzrosło także w woj. świętokrzyskim i podlaskim.
Dzisiejsi profesjonalni doradcy prawni muszą dbać o swój stały rozwój i edukację poprzez śledzenie zmian w prawie globalnym, znacznie wcześniej niż rozpoczną się krajowe prace nad implementacją danych przepisów krajowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas