Aktualizacja: 14.12.2016 18:10 Publikacja: 14.12.2016 18:10
Foto: 123RF
Zmieniający się świat wymknie ci się z rąk, jeśli nie będziesz ciągle rozwijał swoich umiejętności – mówił Jeff Bezos, prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazona. Warto mu wierzyć, bo prowadził firmy i doradzał najlepszym na rynku. W tegorocznej ofercie wydawnictw ekonomicznych można znaleźć wiele lektur uczących, jak radzić sobie w biznesie. Wielu autorów pokazuje zasady, jakimi kierowali się menedżerowie firm, które zrobiły zawrotne kariery, jak np. Google, czy osiągnęły dno – Kodak. O rozwoju decydowała najczęściej wizjonerska strategia i atmosfera w firmie, która pozwalała pracować z pasją. Upadki są najczęściej skutkiem braku wizji i gapiostwa, czyli niezauważania zmian. Czy można się nauczyć bycia strategiem? Oczywiście, twierdzą biznesowe autorytety, trzeba tylko chcieć, sięgnąć po odpowiednie narzędzia i lektury. Co czytamy najchętniej, pokazują nasze rankingi najlepiej sprzedających się w tym roku książek o tematyce ekonomicznej, w trzech sieciach: Matras, Empik i Merlin. Listy bestsellerów otwierają: „101 niezwykłych pomysłów na biznes" wydane przez Helion, „Być liderem", wydawnictwa SQN, i „Pracownik biurowy. Organizacja, zagrożenia i szkolenia BHP" – poradnik Wiedzy i Praktyki. „101 pomysłów na biznes" jest katalogiem zrealizowanych już niezwykłych idei, takich jak kieszonkowa chłodziarka czy waga licząca kalorie. Kto nie ma własnych pomysłów na biznes, może skorzystać z gotowych i włączyć się w ich rozwój. Rady z pozostałych dwóch bestsellerów także można od razu zastosować w praktyce. Do takich należą przecież m.in. wskazówki, w jaki sposób stać się liderem, jak mobilizować siebie i innych do działania, jak organizować pracę, czyli przejąć ster spraw we własne ręce. Nasze rankingi pokazują, jak zmieniły się gusty czytelników książek ekonomicznych i oferta wydawnictw. Coraz rzadziej sięgamy po książki typu „trzy kroki do bogactwa", a częściej do poradników mówiących, jak zarządzać firmą w niepewnych czasach. Interesujące, że autorzy książek, różni guru, gwiazdy biznesu i doradcy, coraz częściej zwracają uwagę na „osiągnięcie efektu w oparciu o wartości". Nawołują, aby nasze aspiracje sięgały dużo wyżej niż zarabianie pieniędzy. Trzeba być jeszcze człowiekiem, czyli kimś, kto postępuje etycznie, jest przyzwoity – mówią, podkreślając potrzebę tworzenia firmowych kodeksów etycznych. Zdaniem wielu system, który stał się już powszechnym w globalnej gospodarce, nie spełnia oczekiwań. Ten „kowbojski kapitalizm" – mówią – trzeba poprawiać, aby służył ludziom. W tym, jak zakładamy firmy, działamy, jak zarabiamy itp., chodzi o to, aby zmieniać świat na lepsze.
Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.
Mamy wyjątkową szansę, aby przyjrzeć się potrzebom naszych klientów, ale też doradców, i na tej podstawie budować rozwiązania, które są pożądane i oczekiwane – mówi Monika Szlosek, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Private Banking w VeloBanku.
Polska, będąc szóstą największą gospodarką UE, ma jeden z najmniejszych sektorów bankowych, który zamiast rosnąć, biorąc pod uwagę rosnące potrzeby gospodarki, systematycznie od kilku lat się kurczy – mówi Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Prawdopodobnie w najbliższej dekadzie sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzi, ale ludzie, którzy nie korzystają ze sztucznej inteligencji, zostaną zastąpieni przez tych, którzy z niej korzystają w szerokiej skali – mówi Artur Głembocki, członek zarządu Santander Bank Polska.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
O prognozach na najbliższe lata, roli rynku kapitałowego, KPO i transformacji energetycznej, a także sztucznej inteligencji – dyskutowali we wtorek uczestnicy EKF.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Czy zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza dla świata ekologiczno-klimatyczną rewolucję? Trudno zaprzeczyć, że zmiana osoby rządzącej w najpotężniejszym państwie świata, będzie powodować zmiany na geopolitycznej planszy, a konsekwencją tego mogą (i zapewne będą) być korekty w poszczególnych politykach klimatycznych.
W dyskusjach wokół kształtu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), zarówno na poziomie dyrektyw unijnych, jak i na każdym lokalnym rynku, należy pamiętać o kilku zasadach i kluczowych elementach.
Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Resztki pożniwne kukurydzy są wartościowym źródłem materii organicznej i składników mineralnych. Aby jednak rośliny następcze mogły je efektywnie wykorzystać, powinny zostać w odpowiedni sposób zagospodarowane. Właściwe zagospodarowanie resztek pożniwnych pozwoli również zoptymalizować koszty nawożenia. Aby wspomóc i jednocześnie przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych kukurydzy, warto postawić na preparaty mikrobiologiczne.
W dynamicznie rozwijającym się środowisku biznesowym młodzi ludzie poszukują inspiracji, wskazówek do własnego rozwoju, a także od samego początku chcą zdobywać doświadczenie na rynku pracy. Wyzwanie, przed jakim stoi nasze społeczeństwo sprawia, że ich plany, potrzeby, a także perspektywy kariery biznesowej nieustannie ulegają zmianom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas