W Rosji brakuje juanów. Chiński pieniądz pilnie poszukiwany

Rosyjska gospodarka może zostać odcięta nie tylko od dolara i euro, ale i chińskiego juana. To postawi cały handel zagraniczny pod znakiem zapytania.

Publikacja: 17.06.2024 13:24

W Rosji brakuje juanów. Chiński pieniądz pilnie poszukiwany

Foto: Bloomberg

Jak poinformowało agencję Reuters źródło zaznajomione z sytuacją, spółki zależne dużych chińskich banków w Rosji przestały w czwartek (13 czerwca) dokonywać płatności w dolarach i euro. Tego samego dnia czyli dzień po objęciu moskiewskiej giełdy sankcjami USA i Wielkiej Brytanii, banki działające w Rosji zwróciły się do banku centralnego z prośbą o rekordową w historii wielkość juanów.

Juany pilnie poszukiwane w Rosji

W ramach operacji swapów walutowych instytucje kredytowe pożyczyły od Banku Rosji 14,23 mld juanów (dziś to 7,99 mld zł). W odpowiedzi regulator podjął decyzję o zwiększeniu limitów transakcji swap, w ramach których pożycza chińską walutę pod zabezpieczenie rublowe. Od piątku 14 czerwca bank komercyjny może pożyczyć maksymalnie 20 miliardów juanów dziennie.

„Wczoraj na rynku walutowym doszło do szoku w związku z sankcjami (USA (i Wielkiej Brytanii — red.)” – stwierdził Michaił Wasiliew, główny analityk Sovcombanku dla portalu Frank RG. Jego zdaniem wpływ na sytuację miał dotkliwy niedobór juana. Analityk podkreśla, że „w rosyjskim systemie finansowym występuje chroniczny niedobór chińskiej waluty, więc każdy nawet niewielki szok prowadzi do gwałtownego wzrostu oprocentowania”.

Niedobór chińskiej waluty wynika z faktu, że wielu uczestników rynku zaczęło wycofywać juany do oddziałów chińskich banków, powiedział Frankowi RG pracownik dużego rosyjskiego banku. Pożyczanie juanów na rynku międzybankowym stało się prawie niemożliwe: stawki wzrosły do ​​27 proc. rocznie.

Handel w juanach też może zniknąć z giełdy w Moskwie

- Rosyjskie firmy pozyskują juana głównie z handlu, a nie z chińskich banków, dlatego w rosyjskim systemie finansowym występuje chroniczny niedobór juana, zwłaszcza długoterminowego – zauważa Wasiliew. W rezultacie rosyjskie banki podnoszą oprocentowanie depozytów w juanach, aby wyciągnąć chiński pieniądz od osób fizycznych i firm oraz móc udzielać kredytów w juanach, na które jest duże zapotrzebowanie.

- Do tego na rosyjskim rynku pojawiły się obawy, że w ślad za dolarem i euro, giełda w Moskwie może zostać zmuszona do zaprzestania handlu chińską walutą. Prawdopodobieństwo jest duże, bowiem chińskie banki mogą zaprzestać współpracy z rosyjską giełdą i Krajowym Centrum Rozliczeniowym po tym, jak platforma transakcyjna i jej struktury znalazły się pod amerykańskimi sankcjami - zauważa Siergiej Romanczuk, były prezes Związku Instytucji Finansowych Rosji.

- Wariant, że giełdowego handlu w juanach także nie będzie, jest możliwy, jest prawdopodobny — zgadza się Oleg Abieliew z Ricom-Trust. - Po objęciu sankcjami moskiewskiej giełdy wzrasta rola małych chińskich banków, które w handlu pełnią rolę kontrahentów – zauważa analityk.

Bank Rosji już uprzedził rynek, że ze względu na ograniczenia walutowe w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) i ryzyko wtórnych sankcji, banki w Chinach kontynentalnych nie mogą działać jako dostawcy płynności w juanie. „Głównym źródłem finansowania aktywów rosyjskich banków w juanach mogą być wewnętrzne oszczędności rosyjskich firm i obywateli” – stwierdzono w komunikacie Banku Rosji.

Waluty
Jaka jest najdroższa waluta na świecie i ile kosztuje?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Waluty
Złoty stabilny mimo globalnych zawirowań
Waluty
Złoty koryguje zesłszotygodniowe wzrosty
Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku