Na kino samochodowe trzeba mieć pozwolenie

Rząd poluzował obostrzenia w kulturze - od 18 maja będą mogły działać kina plenerowe, w tym samochodowe. Okazuje się jednak, że do uruchomienia tych drugich konieczne jest zezwolenie na wykorzystywanie częstotliwości radiowych.

Aktualizacja: 13.05.2020 15:16 Publikacja: 13.05.2020 14:19

Na kino samochodowe trzeba mieć pozwolenie

Foto: Adobe Stock

Parking przed galerią handlową w jednym z większych polskich miast ma się w czerwcu zamienić w wielkie samochodowe kino. Według organizatorów na parkingu, przed ekranem ekran o powierzchni 100 mkw., będzie mogło stanąć ok. 100-120 samochodów. Dźwięk będzie nadawany falami radiowymi - wystarczy ustawić odpowiednią częstotliwość w samochodowym odbiorniku. Te muszą jednak uwzględnić obowiązujące prawo.

Czytaj też: W kościołach i autobusach więcej ludzi, uczelnie uchylą drzwi

Okazuje się, że zgodnie z  ustawą Prawo telekomunikacyjne, na transmisję dźwięku z wykorzystaniem częstotliwości z pasma UKF, kino samochodowe potrzebuje zezwolenia od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- W celu korzystania z zasobów widma radiowego na potrzeby takich wydarzeń kulturalnych konieczne jest uzyskanie decyzji Prezesa UKE dopuszczającej czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni (zgodnie z art. 144a Prawa telekomunikacyjnego) - informuje UKE.

Do wniosku o zezwolenie okazjonalne  trzeba dołączyć m.in. dokument potwierdzający spełnienie wymagań zasadniczych przez urządzenie (najczęściej jest to deklaracja zgodności) i dowód zapłaty opłaty skarbowej 82 zł, dowód złożenia opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością. Wnioskodawcy mogą uzyskać  50 proc. zniżki za prawo do dysponowania częstotliwością, jeśli złożą oświadczenie o braku przekazów handlowych.

Organizatorzy seansów w kinach samochodowych muszą też liczyć się z wydatkami na zakup licencji dystrybutora lub producenta filmu na publiczny pokaz.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej