Sądy mają zyskać możliwość wnikliwej oceny sytuacji majątkowej ubiegającego się o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie adwokata (radcy). Ułatwi to nowy formularz, jaki wnioskujący o taką pomoc będą wypełniać.
Zmiany przewidują projekty noweli dwóch rozporządzeń: w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym oraz o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
Powyżej 1000 zł
We wniosku trzeba będzie podać numer PESEL, a przedsiębiorcy dodatkowo NIP i REGON. W rubryce: majątek doprecyzowano, jakie dane o nieruchomościach i pozostałych dobrach trzeba wskazać, z podaniem wartości nominalnej bądź szacunkowej (zwłaszcza ruchomości wartych ponad 1000 zł). Należy też podać dochody i źródła utrzymania – odrębnie – wnioskodawcy i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i dochody z zeznania podatkowego za ostatni rok.
Uczciwi mogą zyskać
Marcin Łochowski, sędzia cywilny z SO Warszawa-Praga, twierdzi, że formularze pozwalają ustalić, czy wnioskodawca jest w stanie sfinansować prowadzenie procesu. Nie wystarczy ogólna konkluzja, że jest niezamożny.
Innego zdania jest mecenas Lech Obara. Twierdzi, że sędziowie nie powinni podchodzić do zwolnienia z kosztów jak księgowi, ale ogólnie ocenić stan finansowy wnioskodawcy z domniemaniem, że go nie stać na koszty czy pomoc.