Przypomnijmy. Do rzecznika praw obywatelskich trafiają skargi od obywateli dotyczące braku możliwości zaskarżenia decyzji sądu o wyłączeniu jawności postępowania cywilnego. Zgodnie z art. art. 153 kodeksu postępowania cywilnego sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia (lub jego części) przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności, albo gdy mogą zostać ujawnione okoliczności objęte ochroną informacji niejawnych.
Z kolei na wniosek strony, sąd może wyłączyć jawność, gdy istnieje ryzyko upublicznienia okoliczności stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub gdy poruszane mogą być szczegóły życia rodzinnego.
Od postanowienia wydanego w trybie art. 153 k.p.c. ustawa nie przewiduje jednak żadnego środka odwoławczego. Co więcej, sąd nie musi uzasadniać swojej decyzji o prowadzeniu procesu za zamkniętymi drzwiami.
Czytaj więcej
RPO apeluje o wprowadzenie obowiązku sporządzania uzasadnienia postanowienia o procedowaniu za zamkniętymi drzwiami oraz możliwości jego zaskarżenia.
RPO: Jawność sprzyja rzetelnemu rozpoznawaniu spraw
Prof. Marcin Wiącek wystąpił więc do ministra sprawiedliwości z postulatem zmiany przepisów. W jaki sposób? Aby, po pierwsze, zobligować sąd do sporządzenia uzasadnień ww. postanowień, a po drugie dać stronom, które nie zgadzają się z decyzją sądu, prawo do złożenia zażalenia na postanowienie w tym przedmiocie.