We wtorek resort poinformował o trwającej awarii infrastruktury IT, która powoduje, że niedostępna jest większość systemów – w tym obsługujących elektroniczne księgi wieczyste, e-KRK i e-KRS. W komunikacie dodano: "Pracujemy nad usunięciem problemów technicznych i przywróceniem dostępu".

Jak zauważa dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, systemy Ministerstwa Sprawiedliwości nie działają już od blisko doby, co sprawia duże problemy dziesiątkom tysięcy ludzi. 

Czym są e-KRK i e-KRS

Przypomnijmy iż, e-KRK umożliwia dostęp do Krajowego Rejestru Karnego, w którym gromadzi się m.in. dane o osobach skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe oraz przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne. Informacje dotyczą też osób, którym prawomocnie umorzono postępowanie oraz które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw.

Z kolei e-KRS umożliwia elektroniczny dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego – scentralizowanej, informatycznej bazą danych składającą się z trzech osobnych rejestrów: rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz rejestru dłużników niewypłacalnych. Za pomocą e-KRS można złożyć do sądu rejestrowego elektroniczny wniosek o wpis do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego).

Elektroniczne Księgi Wieczyste pozwalają przeglądać treść ksiąg wieczystych, a także złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.