Krajowy rejestr karny do poprawki

Zaświadczenia o niekaralności powinny być wydawane szybciej. Polski KRK wymaga zmian.

Publikacja: 14.03.2024 07:16

Krajowy rejestr karny do poprawki

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przygotował analizę działalności krajowych rejestrów karnych: w Polsce i kilku krajach europejskich. Są różnice. Najważniejszy jest czas pozyskania informacji z KRK. To zaświadczenie potrzebne do wykonywania wielu zawodów w Polsce i nie tylko, bo np. do awansowania. Musi być szybciej.

Czytaj więcej

Uzyskiwanie zaświadczenia o niekaralności ma być łatwiejsze

W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się rozmaite dane o osobach, m.in. o skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe oraz przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne. Informacje dotyczą też osób, którym prawomocnie umorzono postępowanie oraz które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw.

Analiza regulacji prawnych odnoszących się do informacji wykazywanych w rejestrach karnych takich państw, jak Niemcy, Szwajcaria, Finlandia, Estonia oraz Francja prowadzi do wniosku, że nie tylko mają odmienne nazwy, ale także wykazywane w nich szczegółowe informacje nieco się różnią. Niekiedy dane ujawniane w rejestrach karnych jednych państw nie podlegają ujawnieniu w bazach funkcjonujących w innych państwach.

W niektórych państwach jest kilka różnych zaświadczeń wydawanych z rejestru karnego, różniących się zakresem wykazywanych w nich danych, katalogiem podmiotów, którym mogą być udostępniane, a także celami ich wydawania.

We Francji np. funkcjonują trzy odrębne certyfikaty. W Szwajcarii oprócz wyciągu z rejestru karnego obejmującego osoby fizyczne istnieje także możliwość uzyskania wyciągu z tzw. specjalnego rejestru karnego obejmującego osoby fizyczne.

Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach