SN: albo przeprosiny, albo grzywna za publiczne zniesławienie

Za publiczne zniesławienie położnej obywatel został skazany na miesiąc pozbawienia wolności w zawieszeniu. Nakazano mu także jej publiczne przeproszenie. Sąd II instancji zamienił orzeczoną karę na grzywnę, utrzymując nakaz przeprosin. Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok jako niedopuszczalny.

Publikacja: 16.12.2021 14:39

SN: albo przeprosiny, albo grzywna za publiczne zniesławienie

Foto: Adobe Stock

dgk

Mężczyzna został oskarżony w prywatnym akcie oskarżenia o to, że w 2018 r. na miejskim portalu zniesławił pielęgniarkę miejscowego szpitala. Kobieta zarzuciła mu poniżenie w opinii publicznej i narażenie na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu położnej. Za takie przestępstwo, dokonane za pośrednictwem mediów, art 212 § 2 Kodeksu karnego przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Sąd Rejonowy skazał oskarżonego na miesiąc pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok próby. Zobowiązał go także do przeproszenia pokrzywdzonej w oświadczeniu na stronie portalu i zasądził 3 tys. zł nawiązki na cel społeczny.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego