Koszty sądowe w elektronicznym postępowanie upominawczym będą niższe

Senat bez poprawek przyjął nowelę, mocą której w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa. Ta ulga obejmie też obecne e-sprawy.

Aktualizacja: 07.09.2021 16:08 Publikacja: 09.08.2021 07:53

Koszty sądowe w elektronicznym postępowanie upominawczym będą niższe

Foto: Adobe Stock

Tak stanowi art. 98b dodany do ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia ustawy, która wkrótce trafi na biurko prezydenta. Co więcej nowe zasady będą stosowane także do spraw wszczętych i niezakończonych przed wejściem ich w życie.

A tych spraw jest rocznie ponad 2 mln. Zniesienie wydatków pewnie będzie jeszcze bardziej zachęcać do stosowania tej w pełni elektronicznej procedury bardzo wygodnej dla wnoszących e-pozwy. Głównie dostawców masowych usług.

Czytaj także:

Trybunał: przepisy o kosztach w sądzie elektronicznym są niekonstytucyjne

W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone jedynie roszczenia pieniężne, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Przewidziane jest w nim proste odwołanie w postaci tzw. sprzeciwu od nakazu, ale system bazuje na tym, że większość pozwanych faktycznie jest dłużnikami i tylko niewielki procent się odwołuje.

Zmianę opłat wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wytknął tej procedurze brak możliwość uzyskania przez pozwanego w e-postępowaniu upominawczym zwolnienia od kosztów sądowych. Projekt autorstwa Senatu poszedł dalej i zwolnił w ogóle strony tego postępowania z ponoszenia wydatków, a strona rządowa nie miała zastrzeżeń do takiego rozwiązania.

Nie wszyscy są jego entuzjastami. Sędzia Aneta Łazarska z warszawskiego Sądu Okręgowego uważa, że zamiast usunąć braki, parlament odstępuje od odpłatności za prowadzenie spraw sądowych, co na świecie jest zasadą, choć z wyjątkami.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego