Wezwanie do ugody: Liczy się formalna skuteczność działania, a nie jego powód

Wezwanie do ugody przerwie bieg przedawnienia bez względu na intencję wzywającej strony.

Aktualizacja: 28.07.2021 07:33 Publikacja: 28.07.2021 07:25

Wezwanie do ugody: Liczy się formalna skuteczność działania, a nie jego powód

Foto: Adobe Stock

Taki wyrok wydał niedawno Sąd Najwyższy. Stwierdził w nim, że nie podlega indywidualnej kontroli, czy w danym przypadku celem powoda w postępowaniu nieprocesowym było konkretnie dochodzenie roszczenia, czy też realizacja jego innych planów lub interesów

Sąd Najwyższy rozstrzygnął skargę kasacyjną od wyroku przeciwko gminie o zapłatę. Skarżącymi byli dwaj obywatele.

Czytaj także: Przerwanie biegu przedawnienia przez zawezwanie do próby ugodowej ma być ograniczone

Skład orzekający uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę sądowi drugiej instancji do ponownego rozpoznania. Powołując się na art. 123 § 1 pkt 1 kodeksu cywilnego, SN uznał, że każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwę biegu przedawnienia. Podkreślił, że następuje to z mocy prawa, w wyniku dokonania określonej czynności procesowej. Istotne pozostaje jedynie to, czy wniosek o zawezwanie do próby ugodowej został wniesiony skutecznie w sensie formalnym, czyli nie doszło do zwrotu wniosku, jego odrzucenia, ani też umorzenia postępowania pojednawczego - uznał SN.

– Kwalifikacja określonej czynności jako „przedsięwziętej bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia" ma charakter generalny i odnosi się do wszystkich „czynności przed sądem" należących do tej samej kategorii. Przedsięwzięcie czynności „bezpośrednio w celu dochodzenia" nie podlega indywidualnej kontroli zmierzającej do ustalenia, czy w danym przypadku celem powoda (wnioskodawcy w postępowaniu nieprocesowym) było konkretnie dochodzenie roszczenia czy realizacja innych planów lub interesów – tłumaczyła w uzasadnieniu orzeczenia sędzia SN Beata Janiszewska.

Problem nadużywania środka prawnego w postaci wezwania do ugody już wcześniej sygnalizowany był przez specjalistów.

Częstotliwość tego zjawiska może skutkować systemowym, poważnym wydłużaniem ustawowych terminów przedawnienia roszczeń. Izba Cywilna, chcąc przeciwdziałać temu niekorzystnemu efektowi, skierowała pytanie prawne do powiększonego składu Sądu Najwyższego.

Sprawa (pod sygn. IV CSK 107/20) nadal czeka jednak na rozstrzygnięcie, choć zagadnienie zostało do niej skierowane w październiku 2020 r.

Sygnatura akt: IICSKP104/21

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej