Aktualizacja: 17.09.2019 12:13 Publikacja: 17.09.2019 08:34
Foto: 123rf
Rz: Czy sztuczna inteligencja w kancelariach prawniczych zabierze miejsca pracy młodym prawnikom? Powtarzalne proste czynności, które dotychczas wykonywali często młodzi stażyści, wykonuje coraz częściej robot.
Mike Walsh: Nie ma prostej zależności między automatyzacją i zatrudnieniem. Technika raczej zmienia róże zawody, niż je likwiduje. Kariera młodego prawnika będzie wyglądała jednak inaczej niż kogoś, kto studiował prawo dziesięć lat temu lub wcześniej. Ważne staną się, bardziej niż kiedyś, umiejętności obsługi programów komputerowych przeznaczonych dla prawników, a nawet umiejętności programistyczne. Podobnie było kilkadziesiąt lat temu w przemyśle włókienniczym. Dokonała się rewolucja, bo maszyny zastąpiły ręczną produkcję tkanin. Ale dzięki temu odzież potaniała, a ludzie zaczęli kupować więcej ubrań, więc w fabrykach wciąż byli potrzebni pracownicy. Technika może – tak jak wtedy – kreować nowe miejsca pracy i nowe zawody. Po prostu ludzie używający komputerów i nowoczesnego oprogramowania będą mieli przewagę nad tymi, którzy ich nie używają.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Decyzja o redukcji wynagrodzenia sędziemu Maciejowi Nawackiemu z pewnością wykracza poza uprawnienia administracyjne prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
Nawet jeżeli to pracownik zainicjował proces, szef może zapłacić m.in. zaliczkę na koszty przeprowadzenia dowodów czy innych czynności, a także opłaty kancelaryjne.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał cztery rozporządzenia, regulujące wysokość opłat za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych. Podnoszą one wybrane stawki dla prawników z urzędu, jak i z wyboru.
Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście oddalił powództwo adwokata, który domagał się zapłaty za dyżur w postępowaniu aresztowym. Mecenas nie składa jednak broni, może też liczyć na poparcie stołecznej ORA i Naczelnej Rady Adwokackiej.
Kwestia odpłatności za dyżury obrońców, którzy mają świadczyć natychmiastową pomoc zatrzymanym, jest częścią szerszego problemu działania i finansowania systemu pomocy prawnej dla ubogich – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednocześnie niczego w tej kwestii nie obiecuje.
Zatrzymany będzie miał prawo do natychmiastowej pomocy obrońcy już od pierwszego przesłuchania. Jednak państwo chce płacić tylko za świadczoną pomoc, a nie gotowość do jej udzielenia.
Rozporządzenie o kosztach urzędówek zostanie uzupełnione o wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną przez radców prawnych w postępowaniach przed sądami apelacyjnymi. Przepisy te "zniknęły" podczas poprzedniej nowelizacji.
Wyższe stawki za bardziej skomplikowane urzędówki mają szansę wejść w życie w przyszłym roku. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak o wdrożeniu już teraz jasnych zasad i metodyki ustalania stawek przez sędziów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas