Z polisą huragany, nawałnice, burze i powodzie mniej straszne

Dobrze dobrane ubezpieczenie jest w stanie pokryć wszystkie nieprzewidziane wydatki związane z uszkodzeniami mienia wywołanymi przez gwałtowne zjawiska pogodowe – przekonuje Polska Izba Ubezpieczeń. A cena polisy to niewielki ułamek tych kosztów.

Publikacja: 15.07.2024 15:39

Dobrze dobrane ubezpieczenie jest w stanie pokryć wszystkie nieprzewidziane wydatki związane z uszko

Kobieta obserwuje burzę.

Dobrze dobrane ubezpieczenie jest w stanie pokryć wszystkie nieprzewidziane wydatki związane z uszkodzeniami mienia wywołanymi przez gwałtowne zjawiska pogodowe

Foto: Adobe Stock

W czerwcu i lipcu przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze i ulewy. Połamane drzewa, uszkodzone budynki, zerwane dachy, przygniecione i zalane samochody, to niemal codzienny widok.

Zgłaszanie szkód po nawałnicy

W odpowiedzi na to Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała zestaw rad dotyczących tego jak zgłosić szkodę oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic. Zwraca uwagę, że ubezpieczyciele w sytuacjach masowych szkód uruchamiają szybkie ścieżki ich likwidacji. Kontaktują się z klientami na danym terenie i wysyłają mobilnych likwidatorów szkód, by jak najszybciej zebrali informacje potrzebne do wypłaty odszkodowania. Często też natychmiast wypłacają zaliczki, by pomóc finansowo poszkodowanym w najpilniejszych wydatkach.

Czytaj więcej

Polacy najbardziej boją się wody, dzikich zwierząt i włamywaczy

PIU radzi jednak, by w razie nawałnicy zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem. - Jeśli do zabezpieczenia mienia musisz szybko wykonać naprawę – zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Pamiętaj o zachowaniu rachunków za naprawy – podpowiada Izba.

Wskazuje też, że o ile to możliwe poszkodowany powinien sfotografować uszkodzenia. Wystarczą zdjęcia telefonem komórkowym. Można sprzątać dom i teren wokół domu, ale zniszczone przedmioty należy pozostawić w jednym miejscu, do czasu przybycia rzeczoznawcy ubezpieczyciela. - Nie dokonuj remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem – przestrzega PIU.

I radzi by szkodę niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi, przez jego stronę www albo telefonicznie (numer znajduje się na polisie), u agenta lub na stronie ubezpieczyciela. Przed rozmową należy przygotować numer polisy i konta bankowego. Ubezpieczyciela trzeba poinformować o tym, co się dokładnie stało, a także o tym, czy są zdjęcia zniszczeń. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przekaże poszkodowanemu informacje o dalszym postępowaniu.

Czytaj więcej

Duża luka ubezpieczeniowa w Polsce. Oto czego nie ubezpieczamy

Mądry Polak przed burzą

PIU ma też rady dotyczące nadchodzących gwałtownych zjawisk pogodowych. Podpowiada jak się na nie przygotować. Radzi więc, by śledzić prognozy pogody, wypatrywać zjawisk, które mogą zaszkodzić mieniu – burz, ulewnych opadów, silnych wiatrów itd. Należy też stosować się do do alertów RCB rozsyłanych na nasze numery telefoniczne. Zabezpieczać rzeczy trzymane na zewnątrz, które może porwać wiatr. Zamykać okna i drzwi. Odłączyć od prądu urządzenia RTV.

- Upewnij się, że twój samochód nie znajduje się w zagłębieniu terenu lub pod drzewami. Jeżeli możesz, zostań w domu – radzi PIU.

Jeśli natomiast burza zaskoczy nas poza domem, należy znaleźć bezpieczne schronienie. Na drodze szybkiego ruchu zatrzymać się w MOP lub na stacji benzynowej. Nie stawać na poboczu lub pod wiaduktem. Należy regularnie wykonywać przeglądy domu, szczególną uwagę zwracając na dach, rynny i inne urządzenia, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Ważny jest też stan instalacji odgromowej.

Czytaj więcej

Nadal duże straty z powodu klęsk żywiołowych

- Sprawdź swoje ubezpieczenie, a jeżeli go nie masz – koniecznie je zakup. Zwróć uwagę na jego zakres i zadbaj, by obejmowało ono nie tylko mury i stałe elementy w domu, ale także ruchomości (np. duży sprzęt AGD, RTV, meble). Ustal odpowiednią sumę ubezpieczenia, która w skrajnym przypadku pozwoli ci odbudować dom lub kupić mieszkanie o podobnym standardzie – zachęca Polska Izba Ubezpieczeń.

PIU zwraca przy tym uwagę, że wartość mienia może rosnąć i należy to uwzględniać przy odnawianiu umowy ubezpieczenia.

Liczba i wartość szkód rośnie

Według opracowania PIU „Polacy i ryzyko – jak się ubezpieczamy. Luka ubezpieczeniowa w Polsce” średnia roczna strata na skutek ekstremalnych zdarzeń w Europie za okres 2011-2020 wyniosła 15,9 mld euro, a w samym 2021 r. wzrosła do 59,4 mld euro. W 2022 r. ukształtowała się na poziomie 52,3 mld euro. W 2020 r. ubezpieczyciele w Polsce odnotowali 60 dużych zdarzeń, które spowodowały szkody o wartości 762 mln zł. Rok później liczba katastrof naturalnych wzrosła do 66, a wartość szkód do 994 mln zł.

- Wobec zmian pogodowych nie możemy być obojętni. Jedno spokojniejsze lato nie oznacza, że można o tym zapomnieć. Tu niestety nie ma reguł. W tym roku najpierw mieliśmy falę przymrozków, z których rolnicy i sadownicy jeszcze w maju zgłosili ponad 20 tys. szkód. Potem przyszły powodzie, podtopienia, burze i gradobicia. W takiej sytuacji ubezpieczenie to skuteczny mechanizm rekompensowania strat przekonuje Agnieszka Durska, rzeczniczka Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Czytaj więcej

Na polisy wydajemy coraz więcej. OC będzie szybciej drożeć

Wciąż mało się ubezpieczamy

Z przygotowanego przez PIU badania „Mapa ryzyka Polaków” wynika, że 73 proc. Polaków uważa, iż zmiany klimatu dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. Największe obawy związane z przyrodą budzi wystąpienie silnego wiatru i huraganu (75 proc). Powodzi obawia się 48 proc. Z badania „Polacy i ryzyko – jak się ubezpieczamy. Luka ubezpieczeniowa w Polsce” wynika, że od huraganu ubezpieczonych w naszym kraju jest 71 proc. budynków jednorodzinnych, a od powodzi 63 proc. W 2022 r. średnio połowa nieruchomości ogółem w Polsce była chroniona za pomocą ubezpieczenia przed skutkiem ryzyka katastroficznego, takiego jak powódź czy silny wiatr.

- Te dane pokazują, że wielu Polaków ma świadomość, jak potrzebne są ubezpieczenia. Jednak daleko nam np. do Szwecji, gdzie ubezpieczenie domu i mieszkania ma aż 97 proc. mieszkańców – mówi Agnieszka Durska.

PIU przekonuje, że każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o ochronę ubezpieczeniową swojego mienia. Zakup polisy wiąże się z relatywnie niewielkim kosztem w stosunku do możliwych strat – np. remontu całego domu lub odbudowania go po dużej katastrofie. - Dobrze dobrane ubezpieczenie jest w stanie pokryć wszystkie nieprzewidziane wydatki – zauważa Izba.

Ubezpieczenia
To już definitywny koniec wojny cenowej na rynku OC. Polisy mocno drożeją
Ubezpieczenia
Kto zapłaci za odbudowę Los Angeles? Firmy ubezpieczeniowe na granicy bankructwa
Ubezpieczenia
Trudny rok za ubezpieczycielami. Ceny polis OC pójdą w górę
Ubezpieczenia
Wypłata w 15 dni - Warta podsumowuje pomoc powodzianom
Ubezpieczenia
Klęski żywiołowe uderzyły w wyniki ubezpieczycieli. Wypłaty ostro w górę