IATA apeluje o większą pomoc dla linii lotniczych

Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Powietrznego wezwało najważniejsze gospodarczo kraje do szybszych działań, które zapobiegną nieodwracalnym szkodom w sektorze lotnictwa dotkniętym pandemią COVID-19. A Kongres USA przygotował pakiet pomocy dla krajowego sektora lotnictwa

Publikacja: 27.03.2020 06:26

IATA apeluje o większą pomoc dla linii lotniczych

Foto: Bloomberg

W liście otwartym do przywódców krajów grupy G20 prezes IATA, Alexandre de Juniac zwrócił się o zapewnienie albo ułatwienie finansowego wsparcia. „Rozchodzenia się pandemii COVID-19 po całym globie i wynikające z tego zamykanie granic na polecenie rządów i ograniczenia w podróżach doprowadziły do zniszczenia popytu na podróże lotnicze — stwierdził. — Wiele linii lotniczych zapłaciło więcej za zwracane bilety od przychodów otrzymanych za nowe rezerwacje. W wyniku tego przeciętne rezerwy gotówki z 2 miesięcy zostały szybko wyczerpane" — dodał i zwrócił się o bezpośrednie wsparcie finansowe, pożyczki albo ulgi podatkowe — pisze Reuter.

IATA szacuje, że sektor lotnictwa straci w tym roku z powodu pandemii 252 mld dolarów przychodów, wcześniej zwróciła się do 18 krajów Azji-Pacyfiku o nadzwyczajną pomoc dla przewoźników.

Największa w Azji tania linia AirAsia ogłosiła zdecydowane zmniejszenie liczby lotów w rozkładzie w reakcji na pogłębiający się kryzys. Inne linie podejmują desperackie próby ratowania części przychodów dla utrzymania otwartych łańcuchów dostaw: używają samolotów pasażerskich do przewozu frachtu. Ostatnio do tego grona dołączyły Delta, Air New Zealand i Etihad. Normalnie około połowy światowych ładunków jest transportowane w ładowniach samolotów pasażerskich, ale po uziemieniu wielu samolotów mocno zmalały te moce przewozowe, co zagroziło dostawom żywności i ważnych podzespołów do produkcji.

Amerykanie pomagają swemu lotnictwu

Senat USA zatwierdził w bezprecedensowej inicjatywie 24 marca wieczorem pakiet pomocy dla sektora lotnictwa w wysokości 58 mld dolarów, w tym połowę w formie grantów na wypłatę poborów 750 tysiącom pracowników linii lotniczych. Korzystający z tej pomocy nie mogą nikogo zwolnić z pracy przed 30 września czy zmienić układów zbiorowych. Ustawa ogranicza skup własnych akcji z rynku przez spółki giełdowe, wypłatę dywidendy i zarobki szefów, pozwala rządowi na obejmowanie udziałów, czeków z wypłatą dywidendy (warrantów) lub innych form kompensaty za udzieloną pomoc.

W ramach pakietu ratunkowego 2 bln dolarów amerykańskie linie lotnicze otrzymają 25 mld dolarów grantami i 25 mld w formie pożyczek, przewoźnicy cargo 8 mld, lotniska 10 mld darowizny, lotniskowi kontrahenci (catering) do 3 mld grantów, rząd przekaże 25 mld grantów systemom tranzytowym i miliard dolarów kolei pasażerskiej Amtrak, Boeing może dostać 17 mld dolarów pożyczki z funduszu dla firm o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego.

Izba Reprezentantów powinna zatwierdzić te ustawę 27 marca, a prezydent Donald Trump obiecał podpisać ją.

Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał
Transport
Ryanair pokłócił się z lotniskiem w Belgradzie. W tle spór z Vinci