Optymizm w Enter Air: linia lotnicza szykuje się na odbicie

Jedna z największych linii czarterowych w Europie, Enter Air pochwaliła się doskonałymi wynikami za rok 2019. Na 2020 też patrzy z optymizmem.

Publikacja: 25.05.2020 10:34

Optymizm w Enter Air: linia lotnicza szykuje się na odbicie

Foto: Fot. materiały prasowe

— W nasze DNA wpisana jest niskokosztowa struktura przedsiębiorstwa. Dobrze wykorzystane poprzednie lata pozwoliły nam wejść w obecny rok ze stabilnym biznesem, w ciągu praktycznie 2 tygodni wdrożyliśmy zabiegi restrukturyzacyjne zamrażając firmę w oczekiwaniu na powrót rynku. Szykujemy się do wznowienia działalności w nowych realiach i pomimo zawirowań spodziewamy się odbudowy popytu na nasze usługi w całej Europie – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Pandemia Covid-19 zmusiła Entera, tak jak i innych przewoźników do uziemienia całej floty w Polsce, ale zagranicą linia wykonywała rejsy repatriacyjne na zlecenie rządów innych państw.

Przychody Enter Air w 2019 r. wyniosły 1,6 mld zł i były wyższe o 24,6 proc. w porównaniu z 2018. EBITDA wzrosła o 169,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosła 343,6 mln zł. Zysk operacyjny, to 168 mln złotych, zysk netto – 85 mln. Linia również umocniła się jako przewoźnik czarterowy w Polsce - blisko 2,5 mln przewiezionych pasażerów, o jedną czwartą więcej, niż w 2018, oraz na rynkach zagranicznych.

Od 10 lat (rocznica minęła w kwietniu 2020) Enter Air współpracuje z największymi, touroperatorami w Polsce. Wśród nich są Itaka Holdings, Rainbow Tours oraz niemiecki TUI. — Jesteśmy też jednym z największych eksporterów usług w Polsce i cały czas zwiększamy swoją obecność na kluczowych rynkach w Europie – podkreśla Grzegorz Polaniecki.

Enter Air jest największą prywatną linią lotniczą w Polsce i czwartą linią turystyczną w Europie pod względem floty. W 2019 roku liczyła ona 21 Boeingów 737-800. W szczycie sezonu, ze względu na duży popyt ze strony touroperatorów operacje były wykonywane także czterema dodatkowymi maszynami, wypożyczonymi od innych przewoźników w ramach umowy wet-lease (czyli z załogami). W kwietniu 2020 do floty dołączył kolejny samolot Boeing 737-800, więc Enter ma w tej chwili łącznie 22 Boeingi 737-800 oraz dwa Boeingi 737 MAX 8, które decyzją władz lotniczych pozostają uziemione od 12 marca 2019 roku i wrócą do latania z pasażerami nie wcześniej, niż jesienią 2020.

Transport
Spółki budowlane liczą na więcej inwestycji kolei
Transport
Chińczycy nie chcą Boeingów? Już są na nie inni chętni
Transport
Rosjanie bardzo chcą wrócić do lotów do USA, ale Bruksela nie widzi na to szans
Transport
Cło na stal i aluminium to droższe bilety lotnicze
Transport
USA znów uderzają w Chiny. Biały Dom nakłada opłaty na chińskie statki