Ile kilometrów nowych dróg powstanie w Polsce w 2025 roku? GDDKiA wydała komunikat

W 2025 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje udostępnić kierowcom ponad 400 km nowych dróg. W tym roku chce także ogłosić kolejne przetargi na odcinki autostrad i dróg szybkiego ruchu o łącznej długości ok. 123 km. Wiele inwestycji wchodzi w skład tzw. sieci TEN-T.

Publikacja: 24.01.2025 13:47

GDDKiA planuje w 2025 roku udostępnić kierowcom ponad 400 km nowych dróg

GDDKiA planuje w 2025 roku udostępnić kierowcom ponad 400 km nowych dróg

Foto: Kuba / Adobe Stock

21 stycznia GDDKiA na swojej stronie internetowej zamieściła komunikat dotyczący dróg krajowych w sieci TEN-T i korytarzach międzynarodowych.

TEN-T, czyli transeuropejska sieć transportowa

Sieć TEN-T (ang. Trans-European Transport Network), czyli transeuropejska sieć transportowa stanowi sieć głównych połączeń transportowych w obrębie Unii Europejskiej. Obejmuje szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne, a ponadto platformy multimodalne i węzły miejskie. Jej głównym celem jest sprawny transport ludzi i towarów, zapewnianie dostępu do miejsc pracy i usług, oraz umożliwianie handlu i rozwoju gospodarczego.

Kształt sieci TEN-T określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1679 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013.

Rozwój sieci TEN-T następuje w trzech etapach:

  • sieć bazowa (do końca 2030 roku),
  • rozszerzona sieć bazowa (do końca 2040 roku),
  • sieć kompleksowa (do końca 2050 roku).

W obrębie sieci TEN-T istnieje dziewięć europejskich korytarzy transportowych. Ich zadaniem jest rozwój przewozu osób i ładunków na kluczowych trasach międzynarodowych. Przez terytorium Polski przebiegają aż trzy z tych tras:

  • Morze Bałtyckie – Morze Północne,
  • Morze Bałtyckie – Adriatyk,
  • Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie.

3900 km sieci bazowej TEN-T niemal ukończone

Docelowo wspomniana sieć TEN-T w Polsce ma mieć długość ok. 7700 km. Z tego ok. 3900 km ma stanowić sieć bazowa składająca się z połączeń priorytetowych. Czas na realizację tej sieci mija wraz z końcem 2030 roku. Jednak – według zapewnień GDDKiA – jest ona już w znacznym stopniu ukończona.

W pełni funkcjonują ciągi autostrad:

  • A1,
  • A4,
  • A6,
  • A8.

W przypadku ciągów dróg ekspresowych kompletne są:

  • S2 w Warszawie,
  • S8 od Wrocławia do Łodzi i od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej,
  • S17 od Warszawy do Lublina,
  • S19 od Lublina do Rzeszowa,
  • S22 od Elbląga do granicy Polski.

Rozszerzona sieć bazowa oraz sieć kompleksowa TEN-T

Do końca 2040 roku ma – zgodnie z planem – zostać ukończona rozszerzona sieć bazowa TEN-T na terenie naszego kraju. Do sieci tej zaliczają się drogi położone we wschodniej Polsce. Według zapewnień GDDKiA, większość tras ma zostać ukończona dużo wcześniej niż w 2040 roku.

Z kolei do końca 2050 roku mają powstać wszystkie trasy zaplanowane w ramach sieci kompleksowej TEN-T. Obecnie w całości ukończone są trzy odcinki wchodzące w skład tej sieci:

  • autostrada A18 od granicy z Niemcami do Krzyżowej,
  • droga ekspresowa S8 od Piotrkowa Trybunalskiego do Warszawy,
  • droga ekspresowa S8 od Ostrowi Mazowieckiej do Białegostoku. 

Niemal 8 tys. km: Tyle dróg szybkiego ruchu ma być w Polsce

Docelowa długość dróg szybkiego ruchu w Polsce – jak informuje GDDKiA we wspomnianym komunikacie – planowana jest na ok. 7980 km, z czego ok. 2100 km to autostrady. Aktualnie do ruchu udostępnionych jest 5206 km dróg szybkiego ruchu, w tym niemal 1885 km stanowią autostrady, a prawie 3321 km – drogi ekspresowe. W trakcie realizacji jest kolejne ponad 65 km autostrad oraz niemal 1270 km dróg ekspresowych.

Czytaj więcej

Polska wyda miliardy na poprawę bezpieczeństwa na drogach

W 2025 roku GDDKiA planuje na autostradzie A2 oddać do użytku odcinki od Siedlec do Białej Podlaskiej oraz wyłonić wykonawców jej dalszej części – do Dobrynia i Terminala Samochodowego w Koroszczynie.

W przypadku dróg ekspresowych chce natomiast w tym roku m.in. w pełni ukończyć drogę S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą. W kolejnych latach planuje zamknąć realizację S1 na odcinku od Pyrzowic do Zwardonia oraz S7 od Gdańska do Warszawy.

21 stycznia GDDKiA na swojej stronie internetowej zamieściła komunikat dotyczący dróg krajowych w sieci TEN-T i korytarzach międzynarodowych.

TEN-T, czyli transeuropejska sieć transportowa

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Transport
Huragan Éowyn uderzył w Wyspy Brytyjskie. Lotniska i szkoły zamknięte. Nie działa kolej
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Transport
Ruszył Generalny Pomiar Ruchu 2025. Jaki jest cel liczenia pojazdów na polskich drogach?
Transport
Flota cieni Putina się sypie. Egzotyczne bandery znikają z masztów
Transport
Polska kolej wjedzie do ekstraklasy
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Transport
Chińczycy nie zarządzają Kanałem Panamskim. Ale są tuż obok
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej