Eksperyment na lotnisku. Wprowadzili samoobsługową kontrolę bezpieczeństwa

Na lotnisku Harry Reid w Las Vegas Transportation Security Administration od połowy marca będzie testować rozwiązanie rodem z supermarketów – samoobsługową kontrolę bezpieczeństwa.

Publikacja: 08.03.2024 15:32

Eksperyment na lotnisku. Wprowadzili samoobsługową kontrolę bezpieczeństwa

Foto: Adobe Stock

Na międzynarodowym lotnisku w Las Vegas TSA zacznie eksperyment, który pokaże, czy nieufni wobec samoobsługowych kas Amerykanie są w stanie zaakceptować samoobsługę w kontroli bezpieczeństwa.

Pierwszymi, którzy będą mogli testować prototypowy system kontroli bezpieczeństwa, będą pasażerowie TSA PreCheck. O czym poinformowała Agencja w komunikacie prasowym. Prototyp obejmuje monitor, na którym będą wyświetlane instrukcje i, oczywiście, skanery umożliwiające sprawdzenie bagażu. TSA wprost stwierdza, że jej celem jest dostarczenie w pełni „samoobsługowej kontroli bezpieczeństwa”, w której pasażerowie będą otrzymywać powiadomienia o „nieprawidłowościach” w taki sposób, by mogli sami rozwiązywać problemy. Pracownicy kontroli bezpieczeństwa będą dostępni i w razie potrzeby pomogą.

Czytaj więcej

FAA krytykuje Boeinga i głównego kooperanta

Zaznaczono także, że w przypadku większych problemów będzie konieczna dodatkowa kontrola, ale celem całej procedury jest „zminimalizowanie konieczności powtórzenia kontroli bezpieczeństwa”.

Poszukiwanie innowacji

– Nieustannie szukamy innowacyjnych sposobów na ulepszenie doświadczeń pasażerów, a równocześnie dążymy do poprawy bezpieczeństwa – stwierdza TSA w komunikacie prasowym.

Powodem, dla którego Transport Security Administration rozpoczyna program testowania samoobsługowej kontroli bezpieczeństwa we współpracy z Departament of Homeland Security (DHS), jest chęć usprawnienia obsługi pasażerów. TSA podkreśla, że nie chodzi o zwalnianie czy zmniejszanie liczby pracowników kontroli pracujących na amerykańskich lotniskach. System był już testowany w wewnętrznej placówce przeznaczonej do sprawdzania nowych rozwiązań w Arlington w Virginii.

Arsenał gotowy do użycia

Otwarte pozostaje pytanie, czy pasażerowie przekonają się do tego rozwiązania. A także kwestia tego, czy przeprowadzona w trybie samoobsługi kontrola na pewno pozwoli zatrzymać niebezpieczne przedmioty. Jak zauważa CNN, w 2023 roku TSA przechwyciło rekordowe 6737 sztuk broni palnej, którą pasażerowie próbowali wnieść na pokład samolotów. 93 procent tego arsenału było załadowane i gotowe do użycia.

Transport
Ponad 10 ton skonfiskowanego kimchi. Nietypowe kłopoty pasażerów na lotnisku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Transport
Właśnie ruszył nowy program dopłat do e-aut. Jak z niego skorzystać?
Transport
Branża transportowa w opałach. Niemcy wyhamowują polskie tiry. Co to oznacza?
Transport
Kreml zagrabia największe prywatne lotnisko Rosji
Transport
LOT żegna się z hubem w Budapeszcie. Samoloty są potrzebne gdzie indziej