Belgowie wpuścili Alibabę na lotnisko.Teraz boją się szpiegów

Belgijski wywiad bada działalność chińskiego Alibaba Group Holding na lotnisku w Liège. Pojawiły się sygnały, że może zajmować się szpiegostwem — informuje Aviation24.be.

Publikacja: 08.10.2023 11:32

Belgowie wpuścili Alibabę na lotnisko.Teraz boją się szpiegów

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

5 lat temu dział logistyczny Alibaby, Cainiao zainwestował na lotnisku w Liège 75 mln euro i zbudował tam swoje europejskie centrum logistyczne, w tym hangary o powierzchni 220 000 m². Umowa między belgijskim lotniskiem a Alibabą została podpisana w maju 2018 roku. Centrum logistyczne handlu elektronicznego zarządzane przez Cainiao ruszyło na początku 2021 roku. Takie same centra Alibaba ma w Hongkongu, Dubaju, Kuala Lumpur i Moskwie. Chińska inwestycja spowodowała, że Liège stało się 5. największym lotniskiem cargo w Europie po Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie i Lipsku/Halle.

Czytaj więcej

Łatwiejsze zakupy: światowi giganci łączą siły na polskim rynku

Teraz Belgowie zorientowali się, że Alibaba, tak jak i inne firmy z tego kraju mają obowiązek przestrzegania chińskich przepisów prawnych, zobowiązujących je do udostępniania danych swoim władzom i służbom wywiadowczym. Belgijskie służby podejrzewają, że Alibaba uzyskał dostęp do informacji o europejskich łańcuchach dostaw i o konsumentach i przekazuje je dalej. Cainiao i Alibaba, stanowczo zaprzeczają zarzutom. Zapewniają, że przestrzega wszystkich obowiązujących miejscowych przepisów i regulacji.

Udziałowcem lotniska w Liège są francuskie Aéroports de Paris Management. Z portfelem 25 proc. posiadają uprawnienia do blokowania decyzji. 5 lat temu Francuzi sprzeciwiali się decyzji wpuszczenia Chińczyków. Nie chodziło im jednak wtedy o potencjalną chińską działalność szpiegowską, ale o ochronę interesów jednego ze swoich głównych klientów w Paryżu — Fedex Express, który również ma swoją bazę bazę Liège. Transakcję z Chińczykami oprotestowywali także Holendrzy obawiający się chińskiej konkurencji.

Czytaj więcej

Chińskie tajne służby szpiegowały Fed

A Belgowie poszli jeszcze dalej. W grudniu 2018 Alibaba Group Holding Ltd. i rząd Belgii zobowiązały się do wspólnego promowania handlu sprzyjającego wyrównywaniu nierówności społecznych w ramach inicjatywy Electronic World Trade Platform („eWTP”) opracowanej przez Jacka Ma, dyrektora generalnego Alibaby. W ceremonii inaugurującej ten projekt uczestniczył Charles Michel, ówczesny premier Belgii, dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej.

Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał