Inflacyjna wyplata u Airbusa

Największy na świecie producent samolotów podał., że jego pracownicy w 4 krajach założycielskich dostaną premie 1500 euro/funtów w związku ze wzrostem cen. Premie w innych krajach będą wyliczane w relacji zarobków średniej płacy w danym kraju.

Publikacja: 25.10.2022 17:35

Inflacyjna wyplata u Airbusa

Foto: Bloomberg

Zarząd Airbusa postanowił, że w związku z dużą inflacją zostanie wypłacona nadzwyczajna premia brutto 1500 euro/funtów wszystkim pracownikom do szczebla starszego kierownika we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W innych krajach premia będzie wyliczana zależnie od stosunku danego wynagrodzenia do podstawowej średniej krajowej — podała agencja AFP, a za nią najważniejsze francuskie media. Premia zostanie wypłacona przed końcem roku.

Airbus zatrudnia na świecie ponad 126 tys. pracowników, w tym we Francji 46 tys., w Niemczech 43 tys., w Hiszpanii 13 tys. i w Wielkiej Brytanii ponad 9 tys. W bieżącym roku miał zatrudnić co najmniej 6 tys. Nowo przyjęci też dostaną te pieniądze.

„Szybka zmiana sytuacji, niepewność, złożoność i dwuznaczność, które charakteryzowały nasze warunki działania nasiliły się w ostatnich miesiącach z powodu kryzysu energetycznego i inflacji” — wyjaśniła firma z Tuluzy i dodała, ze ta premia ma przyczynić się do zachowania zaangażowanego nastawienia pracowników i podtrzymania ich siły nabywczej.

W marcu francuskie związki zawodowe uzgodniły z Airbusem największą podwyżkę od 20 lat i jedną z największych w sektorze lotnictwa — o 6,8 proc. w ciągu 24 miesięcy, w tym o 3,9 proc. od lipca 2022 do końca czerwca 2023. Do porozumienia płacowego doszło do 2 latach umiarkowanego wynagrodzenia związanego z pandemią (nie było podwyżek w 2020 r., tylko 1 proc. w 2021 r.). Kiedy jednak prowadzono rozmowy z dyrekcją, inflacja we Francji wynosiła 2,8 proc. w końcu 2021 r., we wrześniu doszła do 5,6 proc. — odnotował dziennik „La Tribune”.

CFDT jako pierwszy zażądał w końcu sierpnia wznowienia negocjacji płacowych, we wrześniu takie samo stanowisko zajęły pozostałe centrale. Pracujący przy montażu samolotów A320 w Tuluzie zastrajkowali w połowie września żądając natychmiastowej poprawy wynagrodzenia, poparła ich centrala CGT. Na początku 2023 r. związki miały rozmawiać z dyrekcją Airbusa o zmianie wcześniejszego porozumienia o siatce płac na lata 2023-24. — dodał dziennik. Premia może wpłynąć na uspokojenie nastrojów.

Czytaj więcej

Ponad 400 dostarczonych samolotów Airbusa
Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Transport
Spirit AeroSystems wraca do Boeinga, ale Airbus przejmie dział cywilny
Transport
Chiny chcą się porozumieć z USA. Cła Donalda Trumpa biją w ich linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Rosjanie przestali kupować nowe auta. Są za drogie, jakość szwankuje, a strach narasta
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne