W Bombardierze nowy układ zbiorowy, w Lufthansie, nowe żądanie podwyżki

Załoga działu lotniczego kanadyjskiego Bombardiera zaakceptowała nowy układ zbiorowy pracy przewidujący podwyżkę zarobków o 18,5 proc. w ciągu 5 lat. W Niemczech związek ver.di zgłosił postulat podwyżki o 9,5 proc. albo 350 euro przez 12 miesięcy dla personelu naziemnego Lufthansy

Publikacja: 23.06.2022 14:30

Samolot Bombardier Inc. Learjet 60XR

Samolot Bombardier Inc. Learjet 60XR

Foto: Bloomberg

Nowa umowa w Montrealu dotyczy 1800 pracujących głównie przy produkcji samolotów dyspozycyjnych Challenger. Bombardier jest jedną z kilku firm lotniczych, w których doszło do sporów zbiorowych o zarobki, gdy zwiększył się popyt na podróże, a rosnące ceny skłaniają związki zawodowe do żądania podwyżek płac. Inflacja w Kanadzie wyniosła w maju 7,7 proc. była największa od stycznia 1983 — podał Reuter.

- Pracownicy tego sektora dysponują teraz ogromną siłą i mają do czynienia z inflacją w ich życiu. A w tym sektorze wielu ludzi odeszło z pracy albo byli na technicznym bezrobociu, więc nie czują się bardzo związani z pracodawcą — wyjaśnił Richard Aboulafia z AeroDynamic Advisory. Sektory obrony i transportu towarów mogą łatwiej przerzucić wyższe koszty na klientów. Linię lotnicze są w trudniejszej sytuacji, bo mogą stracić pasażerów.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał