Aktualizacja: 22.02.2025 17:02 Publikacja: 11.12.2021 12:13
Foto: Koleje Ukraińskie
- Takie działania zapowiedział Taras Kaczanka, wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy, "ponieważ decyzja ta (strony polskiej -red.) jest sprzeczna z umową FTA (strefa wolnego handlu – red.), będzie to powodem pozwu, który w najbliższych dniach wniesiemy przeciwko UE… Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, a Polska zwiększy liczba zezwoleń, bo leży to w interesie wszystkich stron – mówił wiceminister, cytowany przez agencję Ukrinform.
Według ukraińskiego urzędnika, stanowisko polskiego Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zezwoleń na przewóz ładunków, jest obecnie głównym problemem w rozwoju handlu między Ukrainą a Unią.
W 2020 r. obrót handlowy między Polską a Ukrainą osiągnął trzeci najwyższy wynik spośród wszystkich partnerów Kijowa. Pomimo pandemii, dynamika wymiany w ub.r. spadła nieznacznie i sygnalizuje dalszy pozytywny trend.
Ukrainian National Airlines — to robocza nazwa nowego narodowego przewoźnika. Producent samolotów z Charkowa zostanie sprywatyzowany, a Motor Sich, który dostarcza silniki — znacjonalizowany.
Węgiel kupiony przez Ukrainę w Kazachstanie nie dotrze do adresata, bowiem Rosja zablokowała dostawy przez swoje terytorium. Wcześniej Moskwa wstrzymała eksport swojego węgla na Ukrainę. Dlatego Kijów kupił węgiel m.in. w Polsce.
Alstom posiada w Polsce rozwinięte zaplecze serwisowe i produkcyjne, a także bogatą historię.
W obliczu zapowiedzianej przez Ukrainę i Unię Europejską już za dwa lata synchronizacji rynków energii elektrycznej pojawia się pytanie jak wpłynie to na nasz rynek energii. Polska już teraz kupuje prąd z Ukrainy. Zwiększać importu jednak nie chce.
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
Mijają trzy lata od napaści Rosji na Ukrainę. Kraj, który miał upaść w trzy dni, od trzech lat broni się przed najeźdźcą. Jego gospodarka boryka się z potężnymi problemami, rośnie, ale działają najważniejsze przedsiębiorstwa, kolej, poczta, banki.
W tym roku odnawiane będą zabytki cmentarza Stara Rossa w Wilnie. Towarzyszyć im będzie pochówek bojowników Armii Krajowej, których szczątki odnaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski waha się, ale nie jest obecnie gotowy do sfinalizowania umowy o wydobyciu surowców mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu „szeregu problematycznych kwestii” w ramach proponowanej umowy - donosi Sky News, powołując się na anonimowych ukraińskich urzędników wysokiego szczebla.
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta, a w ostatniej turze - Hiszama al-Sajeda, przetrzymywanego od dziesięciu lat.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas