Nieznana przeszłość Berlin Brandenburg

Zarząd Flughafen Berlin Brandenburg GmbH , czyli nowego lotniska obsługującego stolicę Niemiec ma swoją siedzibę tam, gdzie przed II wojną światową i podczas niej mieściła się firma Henschel Flugzeug-Werke.

Publikacja: 21.08.2021 17:08

Nieznana przeszłość Berlin Brandenburg

Foto: Bloomberg

Była to część powstałego w 1934 roku holdingu z Kessel Henschel & Sohn i jedna z najważniejszych fabryk dostarczających uzbrojenie nazistowskim Niemcom. To na lotnisku Schönefeld, które teraz stanowi część Berlin Brandenburg testowano samoloty i broń dostarczane potem na front.

Jest to mało znana część historii lotniska Schönefeld, które w czasie gdy Niemcy były podzielone, służyło jako główny port lotniczy dla Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Dlatego właśnie zarząd lotniska Berlin Brandenburg zlecił historykom zbadanie tej przeszłości. Efektem ich prac jest książka „Im Dienst des nationalsozialistischen Krieges – Der erste Flugplatz in Schönefeld ( „Lotnisko Schönefeld pierwsze w służbie wojny narodowosocjalistycznej "), a jej autorami są prof. Harald Bodenschatz , prof. Christoph Bernhardt, Stefanie Brünenberg i Andreas Butter . Książka miała swoją premierę na berlińskim lotnisku w ostatni poniedziałek, 16 sierpnia . Wkrótce ma być ona dostępna w wydaniu internetowym. Jej autorzy opisali utworzenie Henschel Flugzeug-Werke i przylegającego do niej lotniska, prowadzone tam badania i produkcję wojskową oraz znaczenie Schönefeld w przemyśle zbrojeniowym Berlina i jego okolic.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Transport
USA znów uderzają w Chiny. Biały Dom nakłada opłaty na chińskie statki
Transport
Zamówione przez Chińczyków Boeingi wracają do Stanów Zjednoczonych
Transport
Na drogach przybywa aut po kolizjach i wypadkach
Transport
Wokół Warszawy powstanie nowa obwodnica
Transport
Chińczycy nie chcą boeingów? Rosjanie chętnie je kupią. I mają pomysł za co