Proces ze zbankrutowanym, nieuczciwym podwykonawcą planowanego w 2013 r. koncertu Atom For Peace z Thomem Yorke’em (Radiohead) i Flea (RHCP) oraz pasywna polityka władz Poznania, sprawiły że Malta Festival, jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych polskich festiwali goszczących światowe gwiazdy i noblistów (J.M. Coetzee, Orhan Pamuk) znalazł się w kłopotach. Uznaną markę przejęła Dominika Kulczyk, która spłaciła długi.
Tematami festiwalu kobieta oraz natura i troska o planetę
Pierwsza pod jej egidą edycja odbędzie się od 7 do 15 września pod hasłem „Za Miłość!”. W oświadczeniu przekazanym mediom Dominika Kulczyk stwierdziła: „Doskonale pamiętam Maltę z czasów, kiedy byłam młodą dziewczyną. Dla nas, poznaniaków, Malta zawsze była świętem miasta. Rozlewała się na ulicach, zapraszała mieszkańców do zabawy i aktywnego udziału. (…) Tegoroczna edycja to będzie wielki powrót. Biznesmenka i mecenaska dodała, że chce zmienić Malta Festival w „najbardziej rozpoznawalny festiwal kultury kobiecej w Europie”. Kulczyk Foundation od dawna działa na rzecz kobiet. Po dyrektorze założycielu Michale Merczyńskim nową kuratorką została Agata Kołacz, od lat związana z festiwalem, a ostatnio odpowiadająca za międzynarodowe projekty TR Warszwa, zaś producentką Joanna Czarna.
Czytaj więcej
„Żeby społeczeństwo mogło się rozwijać, musimy przyglądać się swoim demonom – mówi reżyserka teatralna Maja Kleczewska. Inscenizacja „Dziadów“ przyniosła jej sławę artystki wyklętej. Właśnie została uhonorowała Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Kobieta ma być pierwszym tematem Malty, kolejnym jest natura i troska o planetę. Zgodnie z tą formułą na początek wystąpią
Anne Theresa De Keersmaeker i Raduana Mrizinga, które w „Il cimento dell’armonia e dell’inventione”, opartym na „Czterech porach roku” Vivaldiego, pytają, czy nadal mamy cztery pory roku?