Wirus niszczy sztukę

Koncert Santany w Krakowie odwołany. Organizatorzy boją się o los imprez.

Aktualizacja: 09.03.2020 22:22 Publikacja: 09.03.2020 18:01

Carlos Santana nie zagra w Krakowie, we Włoszech i Szwajcarii

Carlos Santana nie zagra w Krakowie, we Włoszech i Szwajcarii

Foto: shutterstock

Jeśli dojdzie do odwołania kolejnych koncertów i spektakli, polską kulturę czekają straty porównywalne do tych lub większe, jakie były związane z okresem żałoby po katastrofie prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 r.

Obecnie organizatorzy i dyrektorzy czekają na decyzję wojewodów. Małopolski już odwołał występ Carlosa Santana 17 marca w krakowskiej Tauron Arenie.

W niewoli wirusa

Sieci kin obniżają ceny biletów, a i tak frekwencja znacząco spada. W najgorszej sytuacji znajdą się prywatne instytucje, które mogą ponieść straty z tytułu niesprzedanych lub zwróconych biletów. Jeśli do tego dojdzie – same będą musiały sobie z tym radzić.

– Nasze działania koncentrują się na zachowaniu podwyższonych standardów higieny – mówi Klaudyna Desperat z Teatru Polonia Krystyny Jandy. – Na razie bilety mamy wyprzedane na kilka tygodni. Nie obserwujemy paniki.

Trudną sytuację ma warszawska Roma. Chociaż korzysta ze wsparcia ratusza, nie dotyczy ono płac i budżetu na produkcję. „Aida" Tima Rice'a i Eltona Johna finansuje się z wielomiesięcznych wpływów.

– Koronawirus może nam wbić nóż w plecy – powiedział dyrektor Wojciech Kępczyński. – Wszyscy artyści biorący udział w „Aidzie" są zatrudnieni na umowę o dzieło, a jest ich siedemdziesięciu. Jeśli nie będziemy grać – wszyscy pozostaną bez środków do życia. Mamy bilety wyprzedane na trzy miesiące. Strach pomyśleć, co się stanie, jeśli będziemy musieli odwoływać spektakle. Kto zagwarantuje, że widzowie powrócą? A jeśli wirus potrwa dłużej? Czuję się zaskoczony, bo gdy szalała grypa, nikt nie myślał o odwoływaniu spektakli.

– Na razie zdarzają się tylko pojedyncze przypadki wycofywania rezerwacji starszych osób lub też szkół – powiedziała nam Hanna Zoll z działu prasowego Teatru Narodowego. Teatr Wielki-Opera Narodowa, dysponujący ponad tysiącem miejsc na widowni, działa zgodnie z wcześniejszym planem.

Podobnie rzecz się ma z dużymi klubami, które mają możliwość organizacji koncertów z publicznością liczącą więcej niż tysiąc osób. Dotyczy to m.in. stołecznej Stodoły, Palladium czy Progresji. Jak dowiedzieliśmy się w Stodole, kierownictwo klubu zaleca śledzenie informacji. Tymczasem na czwartek i piątek zaprasza na dwa koncerty Kultu. W Palladium w sobotę ma wystąpić Happysad. W kolejnym tygodniu warszawski Torwar gości powracający po latach show Gregorian.

Niepewne są losy zbliżających się festiwali filmowych.

– Jesteśmy w kontakcie z miastem – mówi Szymon Miszczak, szef krakowskiej Mastercard Off Camery, która ma się odbyć w dniach 24 kwietnia – 3 maja. Pracujemy, ale sytuacja jest dynamiczna.

Festiwal w internecie

Podobne dylematy ma Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który wybitnych dokumentalistów powinien ściągnąć do Krakowa między 31 maja a 7 czerwca.

– Przygotowujemy wszystko, to festiwal jubileuszowy, 60. – mówi. – Myślimy o różnych wariantach, nawet o festiwalu w internecie. Choć nie wiem, jak mielibyśmy się z takiej imprezy rozliczyć. To przecież są dotacje, sponsorzy, koszty licencji, rezerwacje hoteli, wynajem kin. Najwięcej optymizmu zachowuje Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie, planowanego na 1–6 maja.

– Na razie nic nie wskazuje na to, żeby festiwal miał się nie odbyć – mówi.

Polscy dystrybutorzy nie zmieniają terminów planowych premier. Ale na wyniki czekają z niepokojem. I wszyscy są zdania, że dużo więcej będzie wiadomo za kilka dni, gdy znana będzie dynamika rozwoju epidemii w Polsce.

Tymczasem katastrofę przeżywa globalny przemysł filmowy. Straty związane z zamrożeniem potężnego rynku chińskiego wynoszą już 2 miliardy dolarów. SXSW – jedna z największych imprez kulturalnych świata, poświęcona filmowi, muzyce, rozrywce, technologii, odbywająca się co rok w Teksasie – została odwołana. Po raz pierwszy od 34 lat.

Nie będzie festiwalu filmowego w Teheranie. We Francji odwołano już canneńskie targi telewizyjne MipTV. Z biura majowego festiwalu filmowego w Cannes przychodzą jeszcze do dziennikarzy mejle o przygotowaniach do imprezy, jednak coraz bardziej zdradzają nerwowość.

Dyrekcja ma ogłosić program 10 kwietnia. Większość z dwóch tysięcy francuskich kin działa, ale producenci przekładają terminy premier.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053