Nie chcą izolatoriów w Krynicy

Mieszkańcy górskiego kurortu protestują przeciwko tworzeniu izolatoriów dla osób z koronawirusem. Petycję w sieci podpisało już blisko cztery tysiące osób.

Aktualizacja: 19.04.2020 15:29 Publikacja: 19.04.2020 15:20

Nie chcą izolatoriów w Krynicy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Boimy się o nasze dzieci, które są przyszłością tego pięknego miasta. Boimy się o nasze firmy i działalności, które w większości uzależnione są od zarobku na turystyce – tłumaczą organizatorzy protestu. Z części izolatoriów wojewoda małopolski już się wycofał.

Duże plany wobec małego miasta

Jak podaje Małopolski Urząd Wojewódzki, na początku kwietnia w Krakowie uruchomiono pierwsze izolatorium czyli miejsce dla osób zakażonych koronawirusem, które nie wymagają leczenia szpitalnego, a nie mogą przebywać w domu.

Pierwsze  takie miejsce w Małopolsce powstało w  hotelu Wyspiański przy Plantach w Krakowie. Prowadzi je Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Później ruszyły kolejne. Najwięcej, poza Krakowem miało powstać w Krynicy-Zdroju.

Jak podaje lokalny portal glos24.pl pierwsze izolatorium w kurorcie zostało utworzone na bazie pawilonów należących do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów i obejmie budynki: Nowy Dom Zdrojowy, Stary Dom Zdrojowy, Sanatorium Patria.

W pierwszym z nich już funkcjonuje, a pozostałe obiekty miały być przygotowane do zagospodarowania w miarę narastających potrzeb. Z polecenia wojewody izolatorium w Krynicy-Zdroju utworzył też Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Powstało w budynku w Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA im. bł. Karoliny Kózkówny przy ul. Nitribitta czyli w dawnym Continentalu. A kolejne miało powstać w XX Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym.

Protestują mieszkańcy

Tak duża liczba izolatoriów w zaledwie 10-tysięcznej Krynicy-Zdrój wywołała protest mieszkańców. Utworzyli oni grupę na Facebooku „Nie dla izolatoriów w Krynicy-Zdroju”. Zbierają też podpisy pod petycją w tej sprawie.

- Wyrażamy głęboki sprzeciw i dezaprobatę wobec decyzji Wojewody Małopolskiego o utworzeniu w naszym pięknym mieście Krynicy –Zdroju izolatoriów do leczenia wirusa COVID-19. Ta decyzja wpłynie na upadek naszej miejscowości, która jako Perła Polskich Uzdrowisk żyje z turystyki – piszą jej autorzy.

Podkreślają, że „poniosą straty, które będą trudne do odbudowania przez wiele kolejnych lat”.

- Decyzja ta powoduje również strach o naszych bliskich, szczególnie osoby starsze, które są najbardziej narażone na zakażenie i w wielu przypadkach praktycznie skazane na śmierć – dodają autorzy petycji.

Udostępniano ją już blisko 5 tys. razy, a podpis złożyło niemal 3,4 tys. osób. - Właściciele hoteli i pensjonatów mogą się już pakować? Kto tu później przyjedzie? – podnosi  jeden z mieszkańców.

Inny zauważa, że w szpitalach zakaźnych brakuje odzieży ochronnej dla personelu, a nagle w krynickich izolatoriach wszystko będzie tak sterylnie, że wirus nie wycieknie do miasta? – pyta.

Kolejna osoba mówi, że izolatoria to śmierć dla Krynicy-Zdrój. "W samym sercu Krynicy na deptaku izolatoria to debilizm. Krynica tego nie udźwignie! To miasto uzdrowiskowe i turystyczne."

- Co z mieszkańcami z ludźmi żyjącym z turystyki? Jest tyle klasztorów, tam zrobić izolatoria. Nikt nie przyjdzie do Krynicy – uważa jeden z mieszkańców.

Jeszcze inna osoba podaje, że „nie ma opcji, żeby wirus się nie wydostał na zewnątrz i poszedł w Krynicę!”
-Przykłady tego już mamy w innych miastach w Polsce. Po drugie, jak turystyka już ruszy w całym kraju to w takiej sytuacji,  nikt do nas nie przyjedzie!!!! A w tedy będzie: jak żyć Panie Premierze?” – dodaje.

Jeszcze inny mieszkaniec przyznaje, że izolatoria muszą gdzieś być. - Istnieje szansa, że osoby przebywające w izolatoriach nie przeniosą choroby na mieszkańców Krynicy. Równie dobrze tę chorobę może nam przywieźć turysta – zauważa.

I podnosi, że jest jeszcze inna strona izolatoriów w mieście. - Staje cała gospodarcza działalność ściśle związana ze specyfiką wszystkich miast turystyczno -sanatoryjnych. W izolatoriach wyleczymy kilkaset czy nawet kilka tysięcy osób, a jakie propozycje pracy na okres przestoju ma dla ok. 10 tysięcy obywateli gminy Krynica organizator tej akcji? Czy gmina pozbawiona dochodów otrzyma rekompensatę? – pyta.

I władze gminy

Burmistrz Krynicy Piotr Ryba także jest przeciwko lokowaniu izolatoriów w miasteczku.  - Najlepszym rozwiązaniem byłoby umiejscawianie takich obiektów przy szpitalach. Ustalenia dotyczące izolatoriów zapadały na szczeblu wojewody, bez jakiegokolwiek udziału gminy, czy chociażby pytania nas o zdanie i opinię w tej sprawie. Polecenia wojewody posiadają rygor natychmiastowej wykonalności – tłumaczył burmistrz Ryba.

Przesłał on list protestujący przeciwko izolatoriom w mieście do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, a także do wiadomości parlamentarzystów wybranych w tamtejszym okręgu wyborczym.

- Lokalizacja w Krynicy Zdroju izolatoriów i to w tak dużej ilości spowoduje, że przez jakiś czas goście niechętnie będą wybierać Krynicę-Zdrój jako miejsce swojego wypoczynku – napisał w nim burmistrz Ryba.

Dodał, że reperkusje wynikające z lokowania na terenie Krynicy –Zdroju izolatoriów dotkną nie tylko samą Krynicę-Zdrój, ale także okoliczne ośrodki turystyczne jak Muszyna czy Tylicz.

Zresztą swój sprzeciw wystosowało też Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych. Jego prezes Jan Golba, napisał, że z przerażeniem przyjąłem wiadomość, że w Starym Domu Zdrojowym i w Patrii w Krynicy, mają być uruchomione izolatoria.

- Jeżeli ktoś wie jakie są wymogi dla takich placówek to powinien sobie zdawać sprawę, że te dwa obiekty nie spełniają żadnych warunków sanitarnych (choćby ze względu brak węzłów sanitarnych w pokojach), aby tam ulokować izolatoria. Uruchomić tam izolatoria, to równie dobrze ulokować je na Deptaku. Ktoś nieźle wojewodę "podprowadził", że wydał taką decyzję – dodał Jan Golba, który jest burmistrzem Muszyny.

Wojewoda zmienił zdanie

Protest mieszkańców i władz przyniósł skutek. W piątek wojewoda małopolski Piotr Ćwik zmienił swoje wcześniejsze polecenie dotyczące lokalizacji izolatoriów w Starym Domu Zdrojowym i Patrii. A dziś uchylił decyzję o uruchomieniu izolatorium w  20 Wojskowy  Szpitalu Uzdrowiskowym.

- Jestem przekonany, że to właśnie nasz wspólny wysiłek przynosi zamierzone efekty. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie – napisał dziś na Facebooku burmistrz Ryba.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1069
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Świat
Magdaléna Vášáryová: Słowacki sen o Rosji, której nigdy nie było i nie ma
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1068
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1066
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1065
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku