Skandynawowie chcą Unii

Rośnie poparcie dla zjednoczenia krajów północy Europy

Publikacja: 05.11.2010 02:57

Państwo nordyckie miałoby powierzchnię 3,5 miliona kilometrów kwadratowych, z czego 60 proc. przypad

Państwo nordyckie miałoby powierzchnię 3,5 miliona kilometrów kwadratowych, z czego 60 proc. przypadałoby na Grenlandię. Kraje nordyckie wiele łączy. Języki szwedzki, duński i norweski są bardzo do siebie zbliżone, a młodzi Finowie uczą się szwedzkiego. Wszystkie te kraje zaliczają się do pierwszej dziesiątki państw o najwyższym na świecie poziomie życia. Wszystkie też wprowadziły model państwa opiekuńczego.

Foto: Rzeczpospolita

[i]Korespondencja ze Sztokholmu[/i]

42 procent Szwedów, Duńczyków, Finów, Norwegów i Islandczyków opowiada się za zjednoczeniem ich krajów w jednym federalnym państwie nordyckim – wynika z sondażu Oxford Research Institute przeprowadzonego na zlecenie Rady Nordyckiej. Choć przeciwników jest nadal więcej niż zwolenników, ci ostatni triumfują, gdyż ich idea zyskuje na popularności.

– Tych pięć krajów mogłoby razem stworzyć państwo liczące ponad 25 milionów mieszkańców, które zajęłoby dziesiątą pozycję wśród największych na świecie gospodarek – mówi „Rz” dr Gunnar Wetterberg, historyk, autor książki „Nordycka federacja” promującej pomysł zjednoczenia.

– Takie państwo zyskałoby duże znaczenie w UE i innych organizacjach, np. G20. A jego utworzenie byłoby na rękę także na przykład Polsce, gdyż łatwiej prowadzić interesy z jednym krajem niż z pięcioma osobno – przekonuje Wetterberg. Oxford Research przedstawiło w sondażu państwo nordyckie jako „federację ze wspólną głową państwa, polityką zagraniczną i systemem wymiaru sprawiedliwości, ale z półautonomicznymi rządami w każdym kraju”.

Najwięcej zwolenników tej idei jest w Szwecji i w Islandii. Uzasadniając swoje stanowisko, wskazywali oni najczęściej, że „umocniłoby to wpływ krajów nordyckich na arenie międzynarodowej”. Podkreślali, że „kultura krajów nordyckich jest taka sama”.

Przeciwnicy zjednoczenia argumentowali z kolei najczęściej, że poszczególne państwa „straciłyby tożsamość narodową”, co „zagroziłoby demokracji lokalnej”. Entuzjaści unii nordyckiej przyznają, że utworzenie wspólnego kraju byłoby niełatwe. Według nich zajęłoby to ponad 20 lat, a wszystkie społeczeństwa musiałyby poprzeć pomysł w referendum.

– Nie wierzę w powstanie takiej struktury – mówi „Rz” szwedzka dziennikarka Ingrid Thörnqvist. – W każdym z krajów nordyckich istnieje grupa zwolenników tej idei. Zbyt wiele byłoby jednak z tym problemów. Na przykład trzy państwa są członkami UE, a Norwegia nie. Oslo ma większe pole manewru w polityce zagranicznej, a my musimy się podporządkowywać Unii.

Przeciwnicy idei argumentują, że byłyby też inne trudności. Na przykład wybór wspólnej głowy państwa. Zwolenników to jednak nie zraża. – Można przyjąć zasadę rotacyjnego przywództwa. Funkcję głowy państwa spełnialiby po kolei, na przykład przez rok, przywódcy krajów członkowskich – proponuje dr Wetterberg.

Kraje nordyckie wielokrotnie w historii łączyły się w różnych konfiguracjach. Najbardziej zaawansowaną próbą zjednoczenia była Unia Kalmarska z lat 1397 – 1523. Dania (w skład której wchodziła wtedy Islandia), Norwegia i Szwecja (której terytorium obejmowało część Finlandii) stworzyły wtedy wspólną monarchię z jednym królem na czele. Rozbieżność interesów poszczególnych państw powodowała jednak częste konflikty w łonie Unii, co doprowadziło do jej rozpadu.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.szymaniak@rp.pl]m.szymaniak@rp.pl[/mail][/i]

[i]Korespondencja ze Sztokholmu[/i]

42 procent Szwedów, Duńczyków, Finów, Norwegów i Islandczyków opowiada się za zjednoczeniem ich krajów w jednym federalnym państwie nordyckim – wynika z sondażu Oxford Research Institute przeprowadzonego na zlecenie Rady Nordyckiej. Choć przeciwników jest nadal więcej niż zwolenników, ci ostatni triumfują, gdyż ich idea zyskuje na popularności.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1155
Świat
Ukraina: Kto może zastąpić pomoc wywiadowczą USA i Starlinki Muska?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1154