Niedawno ukazał się tom wyjątkowy: zbiór wszystkich wystąpień soborowych kardynała Karola Wojtyły. Ta starannie wydana książka, nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II, jest wynikiem dwuletniej pracy ks. Roberta Skrzypczaka, który w ogromnym soborowym archiwum wyszukał wystąpienia polskiego hierarchy, opracował, opatrzył przypisami.
To wydawnictwo źródłowe – obok tekstu łacińskiego znajduje się tekst polski – ale poprzedzone długim wstępem ukazującym tło soboru, jego przebieg, debaty, a także to wszystko, co ks. Skrzypczakowi udało się znaleźć w dziennikach i zapiskach innych uczestników zgromadzenia na temat kardynała z Krakowa. Autor próbuje też dociec, jaki wpływ na soborowe teksty wywierał krakowski kardynał, a jaki wpływ sobór wywarł na niego. Potwierdza, że bez soboru, gdzie Karol Wojtyła dał się poznać innym biskupom i kardynałom, nie zostałby papieżem. Ten tom wypełnił ogromną, wstydliwą w kraju Jana Pawła II, lukę. Najwyższy czas, aby wyszła podobna pozycja zawierająca wszystkie wystąpienia soborowe prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Sobór w sposób popularny, choć również oparty na źródłach, prezentuje też książka „Co się zdarzyło podczas Soboru Watykańskiego Drugiego" Johna W.
O' Malleya. Ten amerykański jezuita obserwował to wydarzenie jako student rzymskiej uczelni. Wartością jego pracy jest – oprócz bardzo przystępnej formy – ukazanie Soboru Watykańskiego II na tle historii Kościoła oraz w kontekście zagadnień, które sobór podejmował. Jak słusznie zauważa O'Malley, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie „co się wydarzyło na soborze", ale bez zrozumienia tego nie da się dziś zrozumieć katolicyzmu.