Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ukraińskie MSZ: Kłamliwe narracje rosyjskie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprzeczyło „dostawom broni afrykańskim terrorystom”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprzeczyło, że kraj przekazuje drony rebeliantom Tuaregów w walce z wagnerystami w Mali. Ukraińska agencja nazwała pogłoski, które pojawiły się w zachodnich mediach, „fałszywymi rosyjskimi narracjami”.
Prezydent Zełenski odznaczył kolejnych 252 ukraińskich obrońców
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował odznaczeniami państwowymi kolejnych 252 obrońców Ukrainy, w tym 214 pośmiertnie.
Prezydent przyznał obrońcom odznaczenia za osobistą odwagę w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za wypełnianie obowiązku wojskowego.
Rosyjskie siły zniszczyły biuro Czerwonego Krzyża w Chersoniu
Rosyjskie siły zaatakowały Chersoń artylerią rano 14 października, uszkadzając biuro należące do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Personel i wolontariusze nie odnieśli obrażeń.
Rada NATO-Ukraina spotka się w Brukseli
Rada NATO-Ukraina, która jest kluczowym organem współpracy Kijowa z Sojuszem, spotka się w czwartek, 17 października, w ramach spotkania państw członkowskich NATO na szczeblu ministrów obrony.
Ostatnie spotkanie Rady NATO-Ukraina odbyło się pod koniec sierpnia 2024 r. Wówczas jej członkowie potępili niedawne ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę i potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie zdolności obronnych Ukrainy.
Rada została powołana decyzją szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. jako nowy organ współpracy między Kijowem a NATO.
Raport: Czechy wydały pięciokrotnie więcej na rosyjską ropę niż na pomoc dla Ukrainy
Wspólny raport Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrze oraz Centrum Badań nad Demokracją podajw, że od czasu ataku Rosji na Ukrainę Czechy przekazały już 7 miliardów euro na rosyjskie paliwa kopalne, podczas gdy na pomoc dla Ukrainy państwo czeskie wydało 1,29 miliarda euro. O raporcie pisze portal Politico.
Autorzy raportu przypominają, że gdy Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjską ropę i gaz, wyjątek zrobiła dla krajów odbierających ropę rurociągiem – Węgier, Słowacji i Czech. Rozumiano wówczas, że opóźnienie wprowadzenia zakazu dostaw rurociągami da tym krajom czas na stopniowe przejście na alternatywnych dostawców. Nie zrobiły tego jednak nie tylko Węgry i Słowacja, których premierom regularnie zarzuca się sympatię dla putinowskiej Rosji, ale także czeska rafineria ropy naftowej należąca do polskiego koncernu Orlen Unipetrol.
Lider CDU mówi o dostawach rakiet Taurus na Ukrainę
- Jeśli rosyjskie ataki będą się powtarzać, w pierwszej kolejności należy znieść ograniczenia dotyczące ataków dalekiego zasięgu na Kijów, a następnie dostarczyć Ukrainie rakiety Taurus- powiedział Friedrich Merz, lider niemieckiej partii CDU.
"Jeśli Putin nie zostanie aresztowany w Brazylii, będzie to precedens"
- Jeśli Putin, zgodnie z informacjami otrzymanymi przez stronę ukraińską, weźmie udział w szczycie G20 w Brazylii w listopadzie, powinien zostać aresztowany - powiedział ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.
- Wiemy, że Putin może wziąć udział w szczycie G20 w Brazylii. Chciałbym raz jeszcze podkreślić, że brazylijskie władze, jako państwo będące stroną Statutu Rzymskiego, są zobowiązane aresztować Putina, jeśli zdecyduje się tam przyjechać – powiedział Kostin w wywiadzie dla Reutera.
Kostin wyraził nadzieję, że Brazylia potwierdzi swój status demokratycznego i legalnego państwa. - Jeśli tego nie zrobi, istnieje ryzyko stworzenia precedensu, w którym oskarżeni o przestępstwa przywódcy będą mogli podróżować bezkarnie – powiedział.
Ukraińcy zniszczyli wyrzutnię rakiet Grad
Artylerzyści z 14. Brygady Operacyjnej Iwana Bohuna „Czerwona Kałyna” Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli rosyjską wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet Grad (MLRS) wraz z amunicją na froncie pokrowskim.
W ciągu ostatniego tygodnia ukraińska obrona powietrzna zniszczyła ponad 150 rosyjskich dronów
W ciągu ostatniego tygodnia jednostki obrony powietrznej ukraińskich wojsk lądowych zniszczyły 164 rosyjskie drony różnych typów.
Jak donosi Ukrinform, w nocy 14 października, po raz pierwszy od 48 dni, siły rosyjskie nie wystrzeliły żadnego drona szturmowego typu Shahed.
Siły rosyjskie zajmują nowe obszary w Torećku
W Torećku zniszczono wszystkie budynki i schrony, co pozwoliło siłom rosyjskim przejąć kontrolę nad nowymi obszarami miasta.
- Sytuacja zmienia się bardzo szybko. Niestety, wróg nadal atakuje nasze pozycje, a w Toretsku nie ma już żadnych nienaruszonych budynków. Miasto przypomina teraz opuszczone pustkowie, bez schronów dla cywilów i personelu wojskowego, co niestety pozwala wrogowi zająć nowe obszary, chociaż jest to spalona ziemia - mówiła Anastazja Bobownikowa, rzeczniczka Ługańskiej Grupy Operacyjno-Taktycznej
W 2024 roku Ukraina odzyskała ponad 200 dzieci z obwodu chersońskiego
Wciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2024 r. Ukraina sprowadziła z powrotem 217 dzieci z okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego
Ostatnia grupa dzieci sprowadzonych na Ukrainę to trzech chłopców i cztery dziewczynki w wieku od 7 do 17 lat.
Rosyjski samolot podpalony w obwodzie orenburskim
W nocy z 13 na 14 października na lotnisku wojskowym w obwodzie orenburski podpalony został rosyjski samolot transportowy Tu-134 został podpalony na lotnisku wojskowym w obwodzie orenburskim w nocy z 13 na 14 października, poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Według HUR samolot, który należał do 117. Pułku Lotnictwa Transportowego Sił Zbrojnych Rosji, spłonął na lotnisku wojskowym Orenbur-2. Lotnisko znajduje się 6 kilometrów na południowy zachód od rosyjskiego miasta Orenbur. Miasto leży około 1250 kilometrów od linii frontu na Ukrainie i 90 kilometrów na północ od granicy rosyjsko-kazachskiej.
Premier Szmyhal omówił sytuację na froncie z delegacją parlamentu Kanady
Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się w Kijowie z delegacją Izby Gmin Parlamentu Kanady pod przewodnictwem przewodniczącego Grega Fergusa.
Poinformował swoich partnerów o sytuacji na froncie, systemie energetycznym i sektorze finansowym. Podczas spotkania kanadyjscy parlamentarzyści wysoko ocenili postęp reform na Ukrainie.
Szmyhal podkreślił, że stabilność makroekonomiczna i makrofinansowa jest jednym z elementów gwarancji powstrzymania wroga i przyszłego zwycięstwa, i podziękował Kanadzie za znaczące wsparcie dla Ukrainy.
Putin złożył w Dumie projekt ratyfikacji traktatu z Pjongjangiem
Dokument podpisano 19 czerwca, podczas wizyty Putina w Korei Północnej.
Zełenski ujawnia faktyczne zaangażowanie Korei Północnej w wojnę
Korea Północna de facto przystąpiła do wojny, oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 14 października po otrzymaniu raportów wywiadowczych.
UE przedłuży ukraińską misję szkoleniową
Unia Europejska przedłuży ukraińską wojskową misję szkoleniową o kolejne dwa lata – poinformował szef służby dyplomatycznej UE Josep Borrell.
Komisja PE zatwierdziła pożyczkę w wysokości 35 mld euro dla Ukrainy
14 października Komisja Handlu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 35 mld euro, sfinansowanej z zamrożonych aktywów rosyjskich.
Pożyczkę poparło 31 członków Komisji Handlu Parlamentu Europejskiego, przy czym czterech głosowało przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej propozycję poparła Rada Unii Europejskiej, pomimo sprzeciwu Węgier.
Litewski minister spraw zagranicznych: „Plany pokojowe”, które nie spełniają żądań Ukrainy, są apelem o kapitulację
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis podkreślił, że wszelkie „plany pokojowe”, które nie spełniają żądań Ukrainy, są po prostu prośbami o kapitulację i nigdy nie doprowadzą do sprawiedliwego i trwałego pokoju.
- Kraje nordyckie i bałtyckie są największymi zwolennikami zwycięstwa Ukrainy. Razem udzieliliśmy Ukrainie pomocy w wysokości 15 miliardów euro od początku wojny. Zdajemy sobie sprawę, że porażka Ukrainy stanowiłaby egzystencjalne zagrożenie dla nas wszystkich — powiedział Landsbergis na spotkaniu Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej w Luksemburgu
Landsbergis ostrzegł, że jeśli państwa Zachodu nie zgodzą się, żeich celem jest całkowite i niepodważalne zwycięstwo Ukrainy, popchną Ukrainę w stronę kapitulacji, a nie pokoju.
Zełenski przedstawi Plan Zwycięstwa w parlamencie Ukrainy
Serhij Leszczenko, doradca szefa Biura Prezydenta, poinformował, że 16 października Wołodymyr Zełenski ma przedstawić Plan Zwycięstwa Ukrainy w Radzie Najwyższej.
Prokurator generalny Ukrainy wzywa Brazylię do aresztowania Putina, jeśli weźmie udział w szczycie G20
Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin oświadczył, że otrzymał informacje wywiadowcze sugerujące, że rosyjski przywódca Władimir Putin może wziąć udział w nadchodzącym szczycie G20 w Brazylii w przyszłym miesiącu. Wezwał brazylijskie władze do wykonania nakazu aresztowania, jeśli rosyjski prezydent się tam pojawi.
Kostin podkreślił: - W związku z informacjami, że Putin może wziąć udział w szczycie G20 w Brazylii, chciałbym powtórzyć, że brazylijskie władze jako strona Statutu Rzymskiego mają obowiązek go aresztować.
Jeden na dziesięciu zagranicznych inwestorów opuszcza moskiewska giełdę po sankcjach USA
W następstwie amerykańskich sankcji wobec moskiewskiej giełdy inwestorzy z „zaprzyjaźnionych” krajów rozpoczęli sprzedaż rosyjskich akcji.
Według statystyk za II kwartał tego roku aktywa na rachunkach nierezydentów u rosyjskich brokerów spadły o 9,6 proc., czyli o ponad 189 mld rubli (ok. 1,9 mld USD) – do 1,77 bln rubli (ok. 18,3 mld USD).
Donald Tusk odpowiada KE ws. granic i azylu
Szef polskiego rządu odpowiedział rzecznikowi KE, który zauważył, że państwa członkowskie „mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej”.
Czytaj więcej
"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy" - napisał w mediach społecznościowych premier. To reakcja na ostrzeżenie UE, że plany polskiego rządu ws. "zawieszenia azylu" grożą naruszeniem praw człowieka.
Moskwa. Francuski politolog skazany
Sąd w Moskwie skazał francuskiego politologa Laurenta Vinatiera na 3 lata więzienia za zbieranie danych wojskowych bez rejestracji jako „zagraniczny agent”.
Francuz okazał skruchę i przyznał się do winy, a także wyznał miłość do Rosji.
W okolicach Charkowa Rosjanie podjęli próbę szturmu
Wojska rosyjskie próbowały w małych grupach przedostać się na pozycje ukraińskie – poinformowała Brygada „Spartanin” imienia pułkownika Petra Bolboczana. „Jednak dzięki działaniom żołnierzy «spartańskich» rosyjski atak nie powiódł się. Zwiadowcy brygady wykryli ruch personelu wroga i natychmiast zadali mu obrażenia za pomocą dronów uderzeniowych” – czytamy w komunikacie telegramu. „Spartanin” dodał, że udało się powstrzymać atak Rosjan. Stracili oni sprzęt, w szczególności drony, i pluton piechoty.
Ławrow przeprowadził konsultacje ze specjalnym wysłannikiem papieża ds. porozumienia na Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odbył w Moskwie konsultacje ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka ds. pokojowego rozwiązania na Ukrainie Matteo Zuppim – podało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „W trakcie rozmowy strony szczegółowo omówiły interakcję w sferze humanitarnej w kontekście konfliktu wokół Ukrainy oraz poruszyły szereg aktualnych kwestii w agendzie dwustronnej i międzynarodowej” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu. Ministerstwo dodało, że w trakcie konsultacji „odnotowano konstruktywny rozwój dialogu rosyjsko-watykańskiego”.
59 proc. Ukraińców ma zaufanie do Wołodymyra Zełenskiego
Brak zaufania do prezydenta Ukrainy deklaruje 37 proc. badanych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Instytut Socjologii. Badanie przeprowadzono między 20 września a 3 października.
Rejon dniprowski w Chersoniu pozbawiony prądu
O awaryjnej przerwie w dostawie prądu informuje chersońska administracja miejska. Nie wiadomo kiedy awaria zostanie naprawiona. Obecnie trwa ustalanie przyczyn awarii.
Ambasada Ukrainy w Austrii otrzymała informację, że w budynku może znajdować się bomba
W związku z alarmem w ambasadzie tymczasowo zawieszono świadczenie usług konsularnych do czasu sprawdzenia budynku.
Unia Europejska nałożyła sankcje na osoby cywilne i prawne z Iranu za dostawy pocisków balistycznych do Rosji
Sankcjami UE objęte zostały m.in. linie lotnicze Iran Air oraz Saha Airlines i Mahan Air oraz irański wiceminister obrony, Seyed Hamzeh Ghalandari.
Dwa statki cywilne uszkodzone w ataku Rosjan na Odessę
W wyniku ataku na port w Odessie przy użyciu pocisków balistycznych uszkodzone zostały dwa stojące w porcie statki cywilne – pływający pod banderą Palau statek „Optima” oraz statek „NS Moon” pływający pod banderą Belize.
Moskwa zapewnia, że nie stanowi zagrożenia dla krajów NATO
- Rosja zapewnia bezpieczeństwo sobie i robi wszystko, co jest niezbędne w tym celu (...). Rosja ze swoją infrastrukturą militarną nigdy nie zbliżała się do NATO. Ten proces wyglądał zawsze odwrotnie. Chodzi o fale rozszerzeń NATO i zbliżanie się infrastruktury wojskowej NATO do granic Federacji Rosyjskiej. To pokazuje jasno kto stanowi zagrożenie dla kogo – mówił Dmitrij Pieskow w czasie spotkania z dziennikarzami. W ten sposób rzecznik Kremla odniósł się do wypowiedzi szefa niemieckiego wywiadu, który mówił na forum komisji Bundestagu, że Rosja może być gotowa do zaatakowania NATO do końca dekady.
Kreml: Nie mieszamy się w kampanię prezydencką w Mołdawii. Ale...
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił w czasie spotkania z dziennikarzami, że Moskwa nie miesza się w kampanię prezydencką w Mołdawii, ale zwrócił uwagę, że „w kraju tym jest wiele osób, które wspierają rozwój dobrych relacji” z Rosją. - Tym osobom odmawia się prawa do posiadania własnych reprezentantów politycznych (...), politykom odmawia się prawa mówienia, że są zwolennikami ustanowienia dobrych relacji z Rosją - mówił Pieskow. - Nie mieszamy się w wewnętrzne sprawy innych narodów. Ale pozostaje faktem, że są (w Mołdawii) siły polityczne i obywatele, którzy chcą dobrych relacji z Rosją, ale odmawia im się tego prawa – podsumował rzecznik Kremla.
Szef niemieckiego wywiadu: Rosja będzie w stanie zaatakować terytorium NATO do końca obecnej dekady
Bruno Kahl mówił o tym na forum komisji Bundestagu – informuje Reuters.
Za nami pierwsza od 48 dni noc, gdy Rosjanie nie atakowali celów na Ukrainie przy użyciu dronów Shahed
Informacje takie przekazują ukraińskie Siły Powietrzne. W nocy celów na Ukrainie nie atakowało też ukraińskie lotnictwo strategiczne.
Rosjanie twierdzą, że zajęli miejscowość Łewadne w obwodzie zaporoskim
Łewadne to wieś w obwodzie zaporoskim, w rejonie połohowskim, w hromadzie Małyniwka. Wieś mieli zająć żołnierze rosyjskiego zgrupowania „Zachód”.
Od początku wojny na Ukrainie odrestaurowano 887 uszkodzonych lub zniszczonych przez Rosjan placówek ochrony zdrowia
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że 537 placówek zostało całkowicie odrestaurowanych, a kolejnych 350 – częściowo.
Wołodymyr Zełenski odwiedził jeden z zakładów ukraińskiej zbrojeniówki
Prezydent Ukrainy podziękował pracownikom zakładów za ich wkład w walkę na rzecz przetrwania kraju.
HUR donosi o pożarze na rosyjskim lotnisku wojskowym Orenburg-2. Spłonął Tu-134
„Wojskowy samolot transportowy Tu-134 należący do 117. pułku wojskowego lotnictwa transportowego sił zbrojnych Rosji spłonął w nocy w pożarze, który wybuchł na lotnisku Orenburg-2" - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). Takie samoloty służą zwykle do transportu wyższej kadry Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej - dodano
Czytaj więcej
Wojskowy samolot transportowy Tu-134 należący do 117. pułku wojskowego lotnictwa transportowego sił zbrojnych Rosji spłonął w nocy w niszczycielskim pożarze, który wybuchł na lotnisku Orenburg-2 - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).
Kreml miał pomysł na odejście od płatności w dolarach. Nikt go nie poparł
Tematem piątkowego spotkaniu BRICS w Moskwie była zapowiedź Kremla utworzenia globalnego systemu płatniczego alternatywnego wobec dolara. Odbyło się ono jednak bez udziału ministrów finansów i szefów banków centralnych Chin, Indii i Republiki Południowej Afryki, informuje agencja Reuters.
Czytaj więcej
Ministrowie finansów najważniejszych państw BRICS odmówili przybycia na spotkanie do Moskwy. Kreml prezentował tam swój pomysł na odejście od płatności w dolarach amerykańskich. Nikt go nie poparł.
Rosyjski terminal naftowy w Teodozji zaatakowany przez ukraińskie drony został niemal całkowicie zniszczony
Gaszenie pożaru wywołanego atakiem dronów trwało niemal tydzień - podał portal „Krymski Wiatr”.
Rosjanie zamierzają uruchomić klasy wojskowe w szkołach w okupowanym obwodzie chersońskim
Informacje takie przekazuje ukraiński ruch oporu, „Żółta wstążka”.
Rosjanie informują o ostrzale okupowanej Kreminnej w obwodzie ługańskim
W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby – informuje przedstawiciel rosyjskiego MSZ, Rodion Mirosznik.
W nocy wieś Zełeniwka w obwodzie chersońskim została ostrzelana przez Rosjan
W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych.
W nocy Rosjanie ostrzelali północną część Chersonia
Ok. 3 w nocy ostrzelany miał zostać urząd pocztowy w Chersoniu. W wyniku ostrzału spłonęły dwa samochody – podaje Roman Mroczko, mer miasta.
Mieszkaniec okupowanego Sewastopola skazany na 21 lat więzienia przez rosyjski sąd
48-letni mężczyzna został skazany za zdradę i przygotowanie ataku terrorystycznego na zlecenie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy – informuje rosyjska FSB. SBU miała pozyskać go do współpracy w 2022 roku.
161 starć na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 53 naloty i 3 700 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich żołnierzy.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne – informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
W ciągu doby w obwodzie zaporoskim ostrzelano dziewięć miejscowości
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Iwan Fedorow.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 670 190 żołnierzy, 8 975 czołgów, 17 895 pojazdów opancerzonych, 19 421 zestawów artyleryjskich, 1 231 wyrzutni rakiet, 978 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 17 009 bezzałogowych statków powietrznych, 2 619 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 26 622 pojazdów (w tym cystern) i 3 437 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie informują o ewakuowaniu ponad 30 tys. osób z terenów graniczących z Ukrainą
Z pogranicza ewakuowano blisko 8 tys. dzieci – podają rosyjskie władze.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Oba okręty, które znajdują się na wodach Morza Czarnego są uzbrojone w pociski Kalibr. Na ich pokładach łącznie znajduje się osiem takich pocisków.
W ciągu doby Rosjanie 14 razy atakowali miejscowości na pograniczu obwodu sumskiego
Ostrzelanych przez artylerię i moździerze, a także atakowanych przez drony było sześć miejscowości – informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.
W ciągu doby na froncie doszło do 105 potyczek
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najcięższe walki toczą się w rejonie Łymanu, Pokrowska i Kupiańska.
W ciągu tygodnia z pogranicza obwodu sumskiego ewakuowano 535 osób
Wśród ewakuowanych jest 143 dzieci – informuje sumska obwodowa administracja wojskowa. Łącznie, z szerokiego na 10 km pasa przy granicy z Rosją ewakuowano jak dotąd z 34 miejscowości 36 804 osób, w tym 6 469 dzieci.
Estonia nie wyklucza zakupu uzbrojenia na Ukrainie
O możliwości zakupu broni na Ukrainie mówił minister obrony Estonii, Hanno Pevkur. Z jego wypowiedzi wynika, że Estonia jest w szczególności zainteresowana systemami uzbrojenia o dalekim zasięgu. Pevkur podkreślił, że dzięki zakupowi broni na Ukrainie przez Estonię „Ukraina otrzyma więcej pieniędzy i będzie w stanie produkować więcej dla swojej armii".
Szefowie MSZ państw UE spotkają się w poniedziałek, by rozmawiać m.in. o Ukrainie
W czasie poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu głos ma zabrać, za pośrednictwem wideołącza, szef MSZ Ukrainy, Andrij Sybiha. Sybiha będzie mówił o „ostatnich wydarzeniach na froncie oraz obecnych priorytetach Ukrainy”. Szefowie MSZ państw UE mają rozmawiać o „militarnym wsparciu dla Ukrainy (...) w szczególności w zakresie obrony przeciwlotniczej, artylerii i amunicji”. Rozmowy mają dotyczyć też sankcji wobec Rosji i wsparcia dla ukraińskiego sektora energetycznego.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 13 października
Tak wyglądała sytuacja na froncie 963 dnia wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski może w nadchodzących dniach przedstawić rodakom Plan Zwycięstwa - zapowiedział w weekend Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.