Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy już w niedzielę rano.
Założyciel Telegrama aresztowany we Francji
Czytaj więcej
Założyciel i dyrektor generalny komunikatora Telegram został aresztowany na lotnisku we Francji, podaje TF1 Info.
Zełenski i Scholz omawiali finansowanie pomocy obronnej dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiali przez telefon o kontynuacji finansowania pomocy obronnej dla Ukrainy i wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów.
„Wyraziłem wdzięczność Niemcom za dwa i pół roku przywództwa. Bardzo ważne jest dla nas, aby mieć niezawodnych przyjaciół, którzy będą nas wspierać, dopóki nie osiągniemy sprawiedliwego i trwałego pokoju” — zauważył Zełenski.
Poinformował Scholza o obecnej sytuacji na linii frontu i bieżących potrzebach ukraińskich sił obronnych, w szczególności pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej.
„Rozmawialiśmy również o dalszym finansowaniu pomocy obronnej dla Ukrainy i wykorzystaniu zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej, a także o współpracy i przyszłych kontaktach w ramach Ramstein” — zauważył Zełenski.
Prezydent Ukrainy złożył również kondolencje z powodu tragedii w Solingen w Niemczech.
Denys Szmyhal o rozmowach z prezydentem Dudą
W Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal i prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy na jej drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO.
W poście na Telegramie Szmyhal napisał: „Rozmawialiśmy o wsparciu dla naszej integracji europejskiej i euroatlantyckiej drogi. Polska wniosła znaczący wkład. Jesteśmy wdzięczni za ofertę ze strony polskiej, aby pomóc nam w technicznym procesie negocjacji akcesyjnych z UE. Mamy ambicję, aby przejść przez ten proces szybko”.
Według Szmyhala, Polska również popiera przystąpienie Ukrainy do NATO. „Doceniamy nasze przyjazne stosunki dwustronne i potężną pomoc ze strony polskiego rządu i narodu” – dodał.
Biden: Wojna zakończy się, gdy Ukraina pozostanie wolnym krajem
Pełnowymiarowa wojna Rosji przeciwko państwu ukraińskiemu zakończy się, gdy Ukraina pozostanie wolnym i niepodległym krajem - oświadczył prezydent USA Joe Biden.
Amerykański przywódca podkreślił, że Ukraina była wolna, gdy wojna się rozpoczęła, pozostaje taka teraz i będzie suwerenna w przyszłości po wojnie.
„Dziś, gdy naród Ukrainy obchodzi Dzień Niepodległości, niech będzie jasne: gdy rozpoczęła się bezsensowna wojna Rosji, Ukraina była wolnym krajem. Dziś nadal jest wolnym krajem. A wojna zakończy się, gdy Ukraina pozostanie wolnym, suwerennym i niepodległym krajem” — powiedział Biden.
Siły rosyjskie uderzyły w Pokrowsk w obwodzie donieckim, zabijając jednego cywila
Wadym Filaszkin, szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej, poinformował, że „Kolejna osoba w obwodzie donieckim została dziś zabita przez Rosjan – w Kotlyne w społeczności Pokrowsk”.
Ponadto jedna osoba została ranna.
Zełenski wręczył nagrody zwycięzcom i medalistom Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
Prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował zwycięzcom i medalistom Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz ich trenerom w Dniu Niepodległości i wręczył im państwowe nagrody.
Zełenski podziękował olimpijczykom za gloryfikowanie niepodległości i udowodnienie siły Ukrainy.
„Z pewnością poczuliście wsparcie milionów Ukraińców. Nie tylko kibicowaliśmy wam – każdemu z was – cały nasz kraj, całym sercem i umysłem, stał za wami i czuliśmy się tak, jakbyśmy rywalizowali razem z wami, jako jeden naród” – powiedział Zełenski.
Pod koniec spotkania olimpijczycy wręczyli prezydentowi plakat Paryż 2024 stworzony przez francuskiego ilustratora Ugo Gattoniego i podpisany przez ukraińskich sportowców.
Blinken: Waszyngton nadal jest zobowiązany do wspierania Ukrainy
Sekretarz stanu USA Antony Blinken pogratulował narodowi ukraińskiemu z okazji Dnia Niepodległości i powtórzył, że Waszyngton nadal wspiera Ukrainę.
Zauważył, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa i wsparcia gospodarczego dla trwającej walki Ukrainy z rosyjską agresją oraz dla jej wysiłków na rzecz odbudowy i reform. Sekretarz stanu podkreślił osiągnięcia Ukrainy w promowaniu wartości demokratycznych, zwalczaniu korupcji i wspieraniu wzrostu gospodarczego.
Blinken powiedział również, że Stany Zjednoczone są gotowe pogłębić swoje partnerstwo z Ukrainą, które opiera się na wspólnym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i wartości demokratycznych.
„Będziemy nadal udzielać wam wsparcia w obronie przed agresją Rosji. Razem będziemy przestrzegać zasad suwerenności i integralności terytorialnej Karty Narodów Zjednoczonych oraz zapewnimy jaśniejszą przyszłość wszystkim Ukraińcom” – głosi oświadczenie.
SBU pokazała materiały filmowe z wymiany jeńców wojennych
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pokazała ekskluzywne zdjęcia i materiały wideo z ostatniej wymiany jeńców wojennych.
„To wynik pracy Wspólnego Centrum Koordynacji Poszukiwań i Zwalniania Jeńców Wojennych, które wdrożyło decyzję Kwatery Głównej Koordynacji ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi. Życie każdego Ukraińca jest najwyższą wartością!” – czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej SBU.
Zełenski o operacji w obwodzie kurskim
Operacja w obwodzie kurskim zapobiega próbom zajęcia Sum przez Rosję - powiedział prezydent Zełenski. Pozytywnie ocenił on postępy operacji w obwodzie kurskim, dodając: „Operacja jest złożona, ważne jest, aby przebiegała zgodnie z naszym planem”.
Ukraiński rzecznik praw obywatelskich liczy na kolejne wymiany więźniów z Rosją
Strona ukraińska nadal komunikuje się z Rosją w sprawie przyszłych wymian więźniów. Ukraina stara się zapewnić, aby te wymiany odbywały się co tydzień - powiedział rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubinec.
Rzecznik praw obywatelskich zauważył, że obecnie kanał komunikacji między nim a jego rosyjską odpowiedniczką Tatianą Moskalkową stał się bardziej systematyczny. Ponadto Ukraina zaczęła otrzymywać więcej informacji od strony rosyjskiej.
„Czy to może oznaczać, że dojdziemy do jakiegoś okresowego procesu wymiany? Na razie nie wiem. Ale strona ukraińska robi wszystko, aby zapewnić, że wymiany będą odbywać się co tydzień” — powiedział.
Lubinec podkreślił, że jednym z kluczowych czynników wpływających na to jest liczba rosyjskich jeńców wojennych w ukraińskiej niewoli.
„Dzięki chłopakom i dziewczynom, którzy codziennie biorą rosyjskich jeńców, dzisiejsza wymiana miała miejsce i mam nadzieję, że wymiany staną się cykliczne” — podsumował.
Kamala Harris obiecuje dalsze wsparcie dla Ukrainy
Wiceprezydent USA Kamala Harris oznajmiła w oświadczeniu wydanym z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność.
„W Dniu Niepodległości Ukrainy łączymy się w świętowaniu wspólnych wartości, których naród ukraiński odważnie broni każdego dnia: niepodległości, suwerenności i wolności. Będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność przeciwko agresji Rosji” — napisała w mediach społecznościowych.
Hakerski atak na Rosję
Ukraińscy hakerzy przeprowadzili zakrojony na szeroką skalę cyberatak na rosyjskich dostawców Internetu i firmy związane z wojskiem.
Atak dotknął co najmniej 33 serwerów i 283 komputerów biurowych w obiektach przemysłowych, zablokował 21 stron internetowych i zniszczył 15 chmur i magazynów plików.
Sytuacja na froncie
Sześciu cywilów rannych w obwodzie charkowskim
24 sierpnia wojska rosyjskie ostrzelały rejon kupiański w obwódzie charkowskim raniąc sześciu cywilów – poinformowała Prokuratura Obwodowa w Charkowie.
Śledztwo wykazało, że atak nastąpił około 10:35. 75-letni mężczyzna został ranny, gdy znajdował się na podwórku swojego domu.
Ponadto o 12:05 siły rosyjskie ostrzelały wieś Nowosynowe. „Pięć kobiet trafiło do szpitala z obrażeniami, którym towarzyszyła ostra reakcja stresowa, a domy i obiekty handlowe zostały uszkodzone” – poinformowała prokuratura w raporcie.
Według wstępnych ustaleń śledztwa w ataku użyto pocisków MLRS.
Wyrok sądu w sprawie ulubienicy Putina
Czytaj więcej
Sąd w Nowym Jorku oddalił trzy z czterech elementów pozwu, jaki Anna Netrebko złożyła przeciwko Metropolitan Opera, gdy ta zerwała z nią kontrakt po agresji Rosji na Ukrainę. Podtrzymano zarzut o dyskryminację ze względu na płeć.
Rosjanie zaatakowali cywilny samochód dronem w obwodzie sumskim
Rosyjskie wojska zaatakowały cywilny samochód w obwodzie sumskim zabijając dwoje ludzi – poinformowała Prokuratura Obwodowa w Sumach.
„24 sierpnia 2024 r., około godziny 8:00, stosując metody walki zakazane przez prawo międzynarodowe, wróg, według wstępnych danych, zaatakował dronem cywilny samochód. W wyniku ataku zginęli 35-letni mężczyzna i jego 34-letnia żona” - podano.
Litwa dostarczy Ukrainie ponad 5000 dronów do końca jesieni
Litwa planuje dostarczyć Ukrainie ponad 5000 dronów do końca jesieni, jako część pomocy wojskowej - powiedziała premier Litwy Ingrida Šimonytė na konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy i Polski w Kijowie.
„Poza tym przeznaczamy 35 milionów euro na zakup radarów i sprzętu do rozminowywania dla Ukrainy. — powiedziała Šimonytė.
Dodała, że rząd litewski zobowiązał się wydawać 0,25% swojego PKB rocznie na pomoc Ukrainie.
„Mój rząd nie tylko to zapewni, ale także przekroczy ten plan” – powiedziała premier Litwy.
Rosyjski atak na miasto Kostiantynówka w obwodzie donieckim
Według Prokuratury Obwodu Donieckiego wojska rosyjskie prawdopodobnie ostrzelały miasto artylerią, zabijając trzech mężczyzn i dwie kobiety. Pięć osób jest rannych.
Zełenski podpisał ustawę potencjalnie zakazującą kościoła powiązanego z Moskwą
Ustawa może skutecznie zakazać działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UOC-MP), który prawnie podlega Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
Żołnierze Głównego Zarządu Wywiadu wysadzili magazyn amunicji w obwodzie woroneskim
Personel wojskowy Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR MO) wysadził w powietrze skład amunicji w pobliżu osady Ostrogożsk w obwodzie woroneskim Federacji Rosyjskiej, gdzie składowano ponad pięć tysięcy ton amunicji.
„24 sierpnia 2024 r. żołnierze GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy przeprowadzili skuteczny atak ogniowy na polowy skład amunicji położony w pobliżu osady Ostrogożsk w obwodzie woroneskim Federacji Rosyjskiej. Magazyn należał do grupy żołnierzy „Zachodu” Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – poinformował GUR na Telegramie. Dodał, że na terenie obiektu wojskowego składowano pociski artyleryjskie i czołgowe Rosjan, naboje do broni strzeleckiej i rakiety ziemia-powietrze – łącznie ponad pięć tysięcy ton amunicji.
Chrabota w Plusie Minusie: Przyczółek wolnej Rosji
Czytaj więcej
Czym byłoby oddanie przez Ukraińców w ręce Ponomariowa administrowania obwodem? Cóż, byłby to efekt bomby atomowej.
Rosjanie ostrzelali frontową wieś w obwodzie charkowskim
Około godziny 12 wieś Nowoosynowe (rejon kupiański, obwód charkowski) zaatakowały wojska rosyjskie – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Oleh Sinehubow. „W wyniku ostrzału spłonął prywatny dom. Cztery kobiety zostały ranne i trafiły do szpitala. Trwa likwidacja skutków” – napisał Synehubow na Telegramie.
Zełenski przyznał honorowe tytuły czterem brygadom Sił Zbrojnych Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał tytuły honorowe 77 brygadom powietrzno-desantowym Sił Zbrojnych Powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Ukrainy, 103 brygadom obrony terytorialnej Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, 148 brygadom artylerii Powietrznodesantowo-Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy i 82 brygadom desantowo-szturmowym Sił Zbrojnych Ukrainy.
Kreml chce przejść na międzynarodową wymianę w pieniądzach cyfrowych
Władze w Moskwie przygotowują infrastrukturę do wykorzystania aktywów cyfrowych w płatnościach międzynarodowych, mając w ten sposób nadzieję na rozwiązanie problemu płatności transgranicznych. Chcą uruchomić dwie giełdy kryptowalut - w Moskwie i Petersburgu. Mają one „wspierać zagraniczną aktywność gospodarczą”.
Czytaj więcej
Wobec szybko kończących się, w wyniku sankcji, możliwości handlu w walutach wymienialnych, Kreml chce przejść na międzynarodową wymianę w pieniądzach cyfrowych. Uruchomi dwie giełdy kryptowalut, z myślą o wymianie z Chinami. Co na to Pekin? Uznaje taki handel za przejaw prania pieniędzy i surowo karze.
Kolejna wymiana jeńców wojennych
„Dziś do domu wróciło kolejnych 115 naszych obrońców. Są to żołnierze Gwardii Narodowej, Sił Zbrojnych, Marynarki Wojennej i Państwowej Straży Granicznej” – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Pamiętamy o każdym. Szukamy i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wszyscy wrócili. Dziękujemy każdej jednostce, która zasili nasz fundusz wymiany. To przybliża uwolnienie naszego wojska, naszych cywilów z rosyjskiej niewoli. Dziękujemy naszemu zespołowi i partnerom, Zjednoczonych Emiratom Arabskim, za sprowadzenie naszych ludzi z powrotem do domu” – dodał.
Watykan komentuje ofensywę na Kursk
W rozmowie z dziennikarzami kard. Pietro Parolin, który niedługo wcześniej, w lipcu, był z misją w Ukrainie, odwiedzając Kijów, Odessę i Lwów, skomentował najazd armii ukraińskiej na zachodnią granicę rosyjską w Kursku, wyrażając obawy, że ofensywa może jeszcze bardziej zaostrzyć sytuację. „To bardzo niepokojące wydarzenia, ponieważ oznaczają one otwarcie nowych frontów” – stwierdził kardynał. „W tym sensie szanse na pokój mogą stawać się coraz bardziej odległe” – dodał.
Czytaj więcej
Jeśli można powiedzieć, że coś się w Watykanie nie zmienia, to z pewnością jest to podejście do wojny w Ukrainie. Pokojowa frazeologia niezmiennie skrywa w sobie prorosyjskie podejście.
Jutro wejdzie w życie ustawa o statusie prawnym cudzoziemców broniących Ukrainy
Jutro wejdzie w życie ustawa Ukrainy o statusie prawnym cudzoziemców i bezpaństwowców chroniących integralność terytorialną Ukrainy. „W dniu dzisiejszym w oficjalnym drukowanym wydaniu Rady Najwyższej Ukrainy – w dzienniku „Głos Ukrainy” opublikowano Ustawę Ukrainy „W sprawie zmian w niektórych ustawach Ukrainy dotyczących statusu prawnego cudzoziemców i bezpaństwowców uczestniczących w ochronie prawa Integralność terytorialna i nienaruszalność Ukrainy” nr 3897-IX” – poinformowało biuro prasowe Rady Najwyższej na Telegramie. Ustawa reguluje status prawny cudzoziemców chroniących integralność terytorialną Ukrainy, w szczególności w przypadku wygaśnięcia paszportów cudzoziemców i bezpaństwowców. „Ustawa ta wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu” – czytamy w komunikacie parlamentu.
Władimir Putin traci poparcie
Z badania Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej wynika, że od 12 do 18 sierpnia aprobata dla działań prezydenta Rosji ("Czy ogólnie popierasz działania prezydenta?") spadła o 3,5 punktu procentowego, do poziomu 73,6 proc. W tym samym okresie poziom zaufania do rosyjskiego dyktatora ("Czy ufasz lub nie ufasz Władimirowi Putinowi?") spadł o 2,6 punktu procentowego i wyniósł 78,2 proc.
Czytaj więcej
Największy spadek poparcia dla Władimira Putina od początku wojny w Ukrainie zanotowano w Rosji w zeszłym tygodniu.
Rosjanie zaatakowali ukraińskie obiekty energetyczne
Rosyjscy żołnierze przeprowadzili w ciągu ostatnich 24 godzin serię ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w różnych regionach Ukrainy – poinformowało Ministerstwo Energetyki Ukrainy. „Region centralny: w wyniku ataków rakietowych uszkodzony został teren zakładu energetycznego. Region wschodni: w wyniku nocnego ostrzału wroga sprzęt w jednej z podstacji został uszkodzony” – wylicza departament.
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę zakazującą działalności kościołów związanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą działalności organizacji religijnych zrzeszonych w Federacji Rosyjskiej. Jak informuje Rada Najwyższa na Telegramie, ustawa „O ochronie porządku konstytucyjnego w zakresie działalności organizacji religijnych” weszła w życie dziś.
Prezydent Zełenski przyznał trzem żołnierzom tytuł „Bohatera Ukrainy”
Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy młodszemu sierżantowi Andrijowi Gołownemu, starszemu sierżantowi Wołodymyrowi Miszczence i młodszemu porucznikowi Oleksandrowi Rohowskiemu. „Tytuł Bohatera Ukrainy wraz z odznaczeniem Orderem „Złotej Gwiazdy” został przyznany za osobistą odwagę i bohaterstwo wykazane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, bezinteresowną służbę narodowi ukraińskiemu" – czytamy w uzasadnieniu.
Rosjanie ostrzelali Chersoń i jego okolice
Armia rosyjska ostrzelała Chersoń i jego przedmieścia, w wyniku czego zginęła 62-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna został ranny – poinformowała na Telegramie Prokuratura Okręgowa w Chersoniu. „24 sierpnia około godziny 2:50 wojsko rosyjskie rozpoczęło ostrzał moździerzowy Chersonia. 62-letnia kobieta, która przebywała w domu, odniosła obrażenia niezagrażające życiu. W wyniku porannego ostrzału Antoniwki ranny został także 63-letni mieszkaniec okolicy” – czytamy w raporcie.
Rosyjskie Tu-22M3 wystrzeliły cztery rakiety manewrujące w rejonie Wyspy Żmij
W nocy 24 sierpnia rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 zaatakowały południe Ukrainy, wystrzeliwując w rejonie Wyspy Żmij cztery rakiety manewrujące Kh-22 – poinformowały na Telegramie Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie zbombardowali także rejon Chersonia.
W obwodzie woroneskim na terenie trzech miejscowości wprowadzono stan wyjątkowy
W trzech miejscowościach obwodu woroneskiego w Rosji wprowadzono stan wyjątkowy, aby wyeliminować detonację obiektów wybuchowych w rejonie ostrogoskim obwodu woroneskiego, poinformował gubernator obwodu Aleksander Gusiew. Dwie osoby zostały tam ranne w wyniku nocnego ataku dronów„Aby wyeliminować skutki pożaru i detonacji obiektów wybuchowych w rejonie ostrogoskim, na terenie trzech miejscowości wprowadzono stan wyjątkowy” – napisał Gusiew na Telegramie. „Dwie osoby zostały ranne: jedna kobieta w ciężkim stanie trafiła do szpitala, druga doznała powierzchownych ran i odmówiła hospitalizacji” – dodał gubernator.
Rozpoczęła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.
W 33. rocznicę Niepodległości Ukrainy Prezydent RP bierze udział w obchodach państwowych.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda w sobotę rozpoczął wizytę w Kijowie. Weźmie udział w obchodach 33. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA złoży wizytę w Pekinie
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odwiedzi Pekin w dniach 27-29 sierpnia i spotka się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi.
Pentagon ujawnił zawartość pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy
Departament Obrony USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W ramach wsparcia zostaną przekazane m.in.: sprzęt i amunicja do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych, amunicja do systemów HIMARS, 155 mm i 105 mm, systemy Javelin, ambulanse, amunicja do broni strzeleckiej oraz sprzęt medyczny.
Rosjanie zaatakowali kierunek pokrowski 33 razy w ciągu ostatnich 24 godzin
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o trudnej sytuacji w sektorze pokrowskim, który rosyjskie wojska atakowały 33 razy w ciągu doby.
W piątek Rosjanie mieli stracić tam 220 żołnierzy.
Biden w rozmowie z Zełenskim zapowiedział nowy pakiet pomocowy USA
Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, potwierdził przydzielenie nowego pakietu pomocy wojskowej i wyraził niezachwiane poparcie dla narodu ukraińskiego.
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Na Ukrainę trafi kolejny pakiet pomocy wojskowej z USA.
06:40Niemcy ostrzegają swoich obywateli przed ryzykiem rosyjskich ataków rakietowych na Kijów 24 sierpnia
Niemcy ostrzegły swoich obywateli, że Rosja może zintensyfikować ataki powietrzne na ukraińskie miasta 24 sierpnia, w Dzień Niepodległości tego kraju. W związku z inwazją na pełną skalę, obywatele Niemiec są ostrzegani przed podróżowaniem do Ukrainy, a ci, którzy już tu są, są „pilnie proszeni o opuszczenie kraju”.