Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały wiele obwodów Rosji, w tym m.in. Moskwę i skład paliw w obwodzie orłowskim.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Jermak rozmawiał z Sullivanem o potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy
Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała o rozmowie telefonicznej Andrija Jermaka z Jake'iem Sullivanem.
Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy omówił z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA sytuację na froncie i bieżące potrzeby armii.
Jermak zwrócił uwagę na znaczenie szybkiego zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Alarm powietrzny dla kilku regionów Ukrainy
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim. Nie żyje mężczyzna
W wyniku ostrzały wsi Iwaniwka w obwodzie chersońskim zginął 64-letni mężczyzna.
FT: UE może w lipcu przekazać Ukrainie pierwsze wpływy z zamrożonych rosyjskich aktywów
Komisja Europejska przygotowuje plan konfiskaty dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, tak aby Ukraina mogła w lipcu otrzymać pierwszą transzę w wysokości 2-3 mld euro — informuje „Financial Times”.
Zełenski dla francuskiej telewizji: Wasze dzieci nie będą umierać na Ukrainie
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że "rozumie" wypowiedź Emmanuela Macrona dotyczące rozmieszczenia wojsk na Ukrainie.
- Fakt, że mówi on, że nie możemy niczego "wykluczyć", jest związany z tym, co chce zrobić Putin. Dopóki Ukraina się trzyma, francuskie wojsko może pozostać na terytorium Francji. Ale jeśli Putin zaatakuje kraj NATO, sytuacja będzie inna - mówił.
Prezydent podkreślił, że Ukraina nie potrzebuje obcych wojsk na swoim terytorium, ale może przyjąć instruktorów i personel techniczny z NATO.
- Wasze dzieci nie będą umierać na Ukrainie — zapewnił Francuzów.
Francja wyprzedziła Rosję na rynku sprzedaży broni
Pierwsze jak zwykle są USA, które zwiększyły sprzedaż o 17 proc., i obecnie mają 42 proc. światowego rynku.
Czytaj więcej
Największym europejskim importerem broni (i czwartym na świecie) stała się Ukraina. Wojna podważyła wiarygodność Rosji, która płaci koszty inwazji.
Ukraiński minister obrony rozmawiał z sekretarzem obrony USA
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow omówił z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem sytuację na froncie, średnio- i krótkoterminowe potrzeby oraz konkretne oczekiwania Ukrainy.
Zełenski: Wojsko pracuje nad ustabilizowaniem naszych pozycji na linii frontu
- Wojsko pracuje teraz nad ustabilizowaniem naszych pozycji na froncie. I to w warunkach, gdy dostawy od partnerów są nadal znacznie ograniczone — powiedział prezydent Ukrainy.
- Jest kilka kwestii. Po pierwsze, plany militarne Rosji. Nie tylko przeciwko naszemu krajowi, ale także przeciwko innym narodom. Wspólnym zadaniem świata jest teraz obalenie tej chorej fantazji Putina, że rzekomo ma czas na kontynuowanie wojny. Być może zintensyfikuje swoją mobilizację po imitacji "wyborów" teraz w marcu. Mobilizacja Rosjan. Ale mobilizację zasobów i finansów, resztek relacji Rosji ze światem, musimy ograniczyć jeszcze bardziej, jeszcze bardziej rygorystycznie. I każdy, kto ceni życie swoich ludzi, musi to zrobić, każdy przywódca. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają — dodał Zełenski.
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Prezydent wygłosił orędzie z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.
Czytaj więcej
- Nie ma silnej Europy bez Stanów Zjednoczonych i NATO. Tak jak nie będzie silnego NATO bez zaangażowania Europy. Nie było i nie ma lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Sojusz Północnoatlantycki. Polska jest dumna z bycia jego częścią od 25 lat - powiedział w orędziu z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO prezydent Andrzej Duda.
Sekretarz generalny NATO skomentował słowa papieża
- To nie czas na rozmowy o kapitulacji ze strony Ukraińców. To będzie tragedia dla Ukraińców. Będzie to również niebezpieczne dla nas wszystkich — powiedział sekretarz generalny NATO.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie zgadza się z oceną papieża Franciszka, że Ukraina powinna mieć "odwagę białej flagi" i negocjować zakończenie wojny wywołanej przez Rosjan.
Siły powietrzne uderzyły w centrum dowodzenia Rosjan, które znajdowało się na statku
Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk podziękował żołnierzom za zniszczenie rosyjskiego centrum dowodzenia.
Telegram ma zadebiutować na giełdzie
Paweł Durow, którego komunikator Telegram, jest uznawany przez Kreml, zapowiada IPO i chwali się wysoką wyceną firmy.
Czytaj więcej
Guru internetowy Paweł Durow, którego komunikator Telegram, jako jedyny jest uznawany przez Kreml, udzielił pierwszego od siedmiu lat wywiadu. Zapowiada IPO i chwali się wysoką wyceną firmy. O roli Telegramu w rosyjskiej wojnie - ani słowa.
Alarm powietrzny na Ukrainie. Ostrzeżenie dla całego kraju
Austriacki bank obawia się amerykańskich sankcji
Raiffeisenbank nazwał kłamstwem informacje, że USA grożą nałożeniem na niego sankcji za dalszą pracę w Rosji.
Czytaj więcej
Austriacki Raiffeisenbank nazwał kłamstwem informacje, że USA grożą nałożeniem na niego sankcji za dalszą pracę w Rosji. Bank przyznał jednak, że Biały Dom dał mu jasno do zrozumienia, że wprowadzi ograniczenia w razie łamania sankcji.
Flaga Szwecji pojawiła się przy kwaterze NATO
Biden spotka się z premierem Czech, aby omówić wsparcie dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden i premier Czech Petr Fiala spotkają się 15 kwietnia w Białym Domu, aby omówić współpracę w dziedzinie gospodarki, bezpieczeństwa, a także dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Premier Węgier: Po wygraniu wyborów Trump nie przekaże Ukrainie pieniędzy
Viktor Orbán uważa, że brak wsparcia finansowego ze strony Waszyngtonu będzie oznaczał koniec wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Donald Trump nie sfinansuje walki Ukrainy z rosyjską inwazją, jeśli zostanie ponownie wybrany na prezydenta - powiedział premier Węgier Viktor Orbán po spotkaniu z byłym prezydentem USA.
Zełenski: Ukraina buduje 2000 kilometrów fortyfikacji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z dowódcami wojskowymi i ministrami poinformował, że w kraju powstaje 2000 kilometrów fortyfikacji.
Premier Denys Szmyhal poinformował w styczniu, że rząd przeznaczył około 17,5 mld hr (466 mln dolarów) na budowę fortyfikacji, nazywając to "rekordową kwotą".
Na Morzu Arabskim odbędą się wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Iranu, Rosji i Chin
W ćwiczeniach wezmą udział - jako obserwatorzy — przedstawiciele marynarek wojennych Pakistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Omanu, Indii i RPA.
Rosjanie ostrzelali Wowczańsk i rejon kupiański w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału cztery osoby zostały ranne — wynika z komunikatu gubernatora obwodu charkowskiego, Ołeha Synehubowa.
Władimir Putin podpisał dekret ws. wypłaty pieniędzy rodzinom urzędników poległych na Ukrainie oraz w Syrii
Na mocy podpisanego przez Putina dekretu rodziny poległych w strefie działań wojennych na Ukrainie oraz w Syrii pracowników cywilnych rosyjskiej armii, urzędników federalnych i pracowników władz federalnych, będą otrzymywać świadczenie w wysokości 5 mln rubli (ok. 55 tys. dolarów). Taka kwota będzie dzielona między małżonków, rodziców, a także pełnoletnich, niepełnosprawnych dzieci poległego oraz dzieci w wieku do 23 lat jeśli studiują one w trybie stacjonarnym. Z kolei ci urzędnicy, którzy zostaną ranni w strefie działań wojennych na Ukrainie i w Syrii otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 3 mln rubli.
Pięcioro dzieci wraz z rodzinami wróciło z części obwodu chersońskiego okupowanej przez Rosję na tereny kontrolowane przez Ukrainę
Informację taką przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Zmiana dowódcy marynarki wojennej Rosji?
Ani dowództwo floty, ani rzecznik prezydenta Putina nie chcieli komentować informacji. Ten ostatni powiedział, że w „jawnych” (publikowanych) dekretach prezydenta nie ma jej, a o „tajnych” nie będzie mówił.
Czytaj więcej
Kreml prawdopodobnie usunął dowódcę swej całej floty, admirała Nikołaja Jewmienowa, karząc go za niepowodzenia na Morzu Czarnym.
W Naddniestrzu, bez zgody Mołdawii, będzie można głosować w rosyjskich wyborach prezydenckich
W separatystycznym Naddniestrzu otwartych ma zostać sześć lokali wyborczych, w których obywatele Rosji będą mogli głosować 17 marca w wyborach prezydenckich. Zgody na otwarcie takich lokali nie wydały władze w Kiszyniowie, które zapowiadają, „podjęcie działań mających przeciwdziałać posunięciom godzącym w suwerenność Mołdawii”. Kiszyniów nie zgadza się na otwieranie lokali wyborczych w Naddniestrzu, ponieważ nie kontroluje tego terytorium i nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków głosowania ani bezpieczeństwa w jego trakcie.
"NYT": Pierwszych sześć myśliwców F-16 może pojawić się na Ukrainie w lipcu
Problemem — jak pisze amerykański dziennik — jest szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi F-16. Do lata przeszkolonych zostanie jedynie 12 ukraińskich pilotów.
Czytaj więcej
"New York Times" podał kiedy na Ukrainie mogą pojawić się pierwsze myśliwce F-16.
Koreańczyk zatrzymany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa
Po raz pierwszy w historii obywatel Korei Południowej został w Rosji zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa - podają lokalne media. Z doniesień wynika, że mężczyzna został zatrzymany we Władywostoku, aresztowany i przewieziony do Moskwy.
W obwodzie czernihowskim Rosjanie zaczęli używać dronów przenoszących płyn zapalający
Informacje takie podaje ukraińska Straż Graniczna. Płyn zapalający miał zostać zrzucony przez drony na pograniczu obwodu czernihowskiego i Rosji wywołując pożar.
Ukraińcy chcą znowu latać
- Zaczęliśmy już oficjalne negocjacje z agencjami bezpieczeństwa lotniczego w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Podzieliliśmy się naszą wizją, jak rynek cywilnych przewozów lotniczych miałby funkcjonować w warunkach stanu wojennego, oraz naszą oceną ryzyka takich operacji - mówił Oleksandr Kubrakow, ukraiński minister infrastruktury, w wywiadzie dla RBC Ukraine.
Czytaj więcej
Niebo nad Ukrainą jest zamknięte od rosyjskiej inwazji, czyli od ponad dwóch lat. Ukraińcy chcą je ponownie otworzyć, przynajmniej częściowo. Od początku wojny odbyły się w Ukrainie tylko cztery loty cywilne, i to tylko techniczne.
24-latek ranny w wyniku eksplozji miny w obwodzie chersońskim
24-latek został ranny w wyniku eksplozji miny na polu, w rejonie Andrijiwki.
Wołodymyr Zełenski dziękuje ekipie, która zrealizowała film "20 dni w Mariupolu", za zdobycie Oscara
- "20 dni w Mariupolu" to film, który pokazuje prawdę o rosyjskim terroryzmie. Dzięki ekipie, która pracowała nad tym filmem i wygrała tak ważną nagrodę jak Oscar, można mówić głośno o rosyjskiej wojnie przeciw Ukrainie — oświadczył ukraiński prezydent.
Przed kwaterą główną NATO wciągnięto na masz szwedzką flagę
Szwecja od 7 marca jest 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ukraińska armia przekonuje, że przed wyborami prezydenckimi w Rosji Rosjanie nie odzyskają terenów w rejonie miejscowości Werbowe i Robotyne
Tereny te zostały wyzwolone przez Ukraińców w czasie kontrofensywy w 2023 roku.
Czytaj więcej
Dmytro Łychowa, rzecznik zgrupowania "Tawria" odpowiedzialnego za południowy i południowo-wschodni odcinek frontu na Ukrainie, w rozmowie z ukraińską telewizją oświadczył, że Rosjanie przed wyborami prezydenckimi nie zrealizują swoich planów na froncie południowym.
Rosjanie informują o zniszczeniu kolejnego czołgu Abrams w rejonie Awdijiwki
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w rejonie Awdijiwki w ciągu doby Ukraińcy mieli stracić ponad 430 żołnierzy, czołg Abrams i dwa pojazdy opancerzone.
Były rzecznik MSZ Ukrainy konsulem generalnym w Toronto
O tym, że Ołeh Nikołenko przestał pełnić funkcję rzecznika MSZ poinformowano 8 marca.
Eksplozje na Ukrainie
Ukraiński nadawca Suspiłne podaje informacje o powtarzające się odgłosach eksplozji w Zaporożu oraz wybuchach w Charkowie. Szef administracji miasta Dergacze w obwodzie charkowskim podał, że Rosjanie dwukrotnie ostrzelali teren, trwa zbieranie informacji o ewentualnych poszkodowanych i zniszczeniach.
Andrzej Duda: Będziemy rozmawiać z Joe Bidenem o rosyjskim imperializmie
- Pan premier Donald Tusk będzie mi towarzyszył w spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem. Będziemy razem, to będzie kulminacja naszej obecności w USA, uroczyste spotkanie z panem prezydentem (Joe Bidenem) w związku z 25. rocznicą obecności Polski w NATO, ale przede wszystkim rozmowa na temat bezpieczeństwa naszej części Europy, na temat rosyjskiej polityki imperialnej, która wróciła, a więc także kwestia przyszłości działań Sojuszu, przyszłości, jeśli chodzi o pozycję Polski w relacji z USA, USA są naszym najpotężniejszym sojusznikiem, jest więc to dla nas relacja strategiczna — mówił prezydent przed wylotem do USA.
Czytaj więcej
- To bardzo ważne, że to właśnie my zostaliśmy zaproszeni, aby wraz z prezydentem USA (uczcić) tę 25. rocznicę obecności państw naszej części Europy - mówił przed wylotem do USA prezydent Andrzej Duda. Prezydenta spytano też o słowa papieża Franciszka o "białej fladze" i o tym, że Ukraina powinna rozpocząć negocjacje z Rosją.
Rosyjskie fabryki amunicji artyleryjskiej pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu
Rosja ma zatrudniać w przemyśle obronnym 3,5 mln osób, a te, które pracują w zakładach produkujących amunicję artyleryjską pracują na 12-godzinnych zmianach — twierdzą przedstawiciele NATO.
Czytaj więcej
USA do końca 2025 roku nie będą produkować tyle amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, ile Rosja produkuje już dziś - wynika z materiału CNN.
Ambasador USA, Mark Brzezinski, w rozmowie z PAP: W Polsce stacjonuje 10 tys. żołnierzy USA
- Polska odgrywa kluczową rolę w NATO, pomagając zabezpieczyć wschodnią flankę Sojuszu — podkreślił Brzezinski.
Kreml przyjmuje słowa papieża Franciszka o "białej fladze" ze zrozumieniem
- Generalnie idea, o której mówił (papież), oczywiście, jest dość zrozumiała. Opowiadał się za negocjacjami. Wiecie, że nasz prezydent wielokrotnie mówił o gotowości i otwartości na rozwiązanie naszych problemów przez negocjacje — mówił Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. - Ale wiecie, niestety, że zarówno stanowiska papieża, jak i powtarzające się stanowiska innych stron, w tym naszej, spotyka się z całkowitym odrzuceniem przez kijowski reżim, który nie przewiduje możliwości prowadzenia negocjacji — dodał. Pieskow mówił też, że stanowisko Ukrainy jest umacniane przez oświadczenia „wielu europejskich państw, które robią wszystko, aby doprowadzić do zagłady Rosji, do tego, co jest, według nich, nieuchronną strategiczną porażką”. - To najgłębsze złudzenie, najgłębszy błąd — podsumował.
Maria Zacharowa mówi, że słowa papieża Franciszka o Ukrainie i wywieszaniu białej flagi, to apel do Zachodu
- Papież prosi Zachód, aby odłożył na bok swoje ambicje i przyznał, że popełnił błąd — czytamy w depeszy agencji ANSA, która cytuje rzeczniczkę MSZ Rosji. Zacharowa wyjaśnia, że chodzi o porzucenie „ambicji pokonania Rosji przez Zachód”.
Czytaj więcej
- Słowo negocjować to odważne słowo. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować – powiedział papież Franciszek w szwajcarskiej telewizji RSI. Do słów tych odniosła się rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Rosyjska agencja twierdzi, że część ukraińskich żołnierzy chciałaby obalić Zełenskiego
Rosyjska agencja RIA Nowosti podała, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela rosyjskich sił bezpieczeństwa, że rosyjskie służby uzyskały dostęp do zamkniętego kanału w serwisie Telegram, który ma gromadzić radykalnych członków elitarnych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy. Według agencji, w miejscu tym ukraińscy żołnierze wyraźnie wyrażają niezadowolenie z obnecnego dowództwa - prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz gen. Ołeksandra Syrskiego - oraz rozmawiają o obaleniu rządu i dowództwa wojsk.
Rosja: W wyborach prezydenckich, które odbędą się 15-17 marca, zagłosowało już niemal 1,5 mln osób
1 419 396 głosów oddano jak dotąd w przedterminowym głosowaniu w wyborach prezydenckich, które odbędą się w Rosji 15-17 marca — informuje Ełła Pamfiłowa, przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej. Przedterminowe głosowanie prowadzone jest w 39 podmiotach Federacji Rosyjskiej, rozpoczęło się 25 lutego, potrwa do 14 marca.
Reżyser filmu "20 dni w Mariupolu" mówi, że wolałby nie nakręcić tego filmu i nie otrzymać Oscara
- Prawdopodobnie jestem pierwszym reżyserem na tej scenie, który powie, że wolałby nigdy nie nakręcić tego filmu (za który został nagrodzony — red.). Chciałbym móc zamienić to na to, by Rosja nigdy nie zaatakowała Ukrainy, nigdy nie okupowała naszych miast... ale nie mogę zmienić historii. Nie mogę zmienić przeszłości — powiedział Mstysław Czernow po otrzymaniu statuetki za najlepszy dokument.
Czytaj więcej
Film "20 dni w Mariupolu" zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego na tegorocznej gali rozdania Oscarów. To pierwszy w historii Oscar dla ukraińskiego filmu.
Andrzej Duda: Musi być odważna odpowiedź na rosyjską agresję
Państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność do poziomu co najmniej 3 proc. PKB i budować zasoby militarne - ocenił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda. - Musi to zostać wzmocnione, musi być jasna i odważna odpowiedź na rosyjską agresję. Tą odpowiedzią będzie zwiększenie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego - ocenił.
Czytaj więcej
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda powiedział, że zaproponuje, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu co najmniej 3 proc. PKB.
Ukraińscy partyzanci publikują zdjęcia Radaru 9C19 transportowanego w rejonie lotniska w pobliżu Dżankoj na okupowanym Krymie
Ruch partyzancki ATESZ miał ustalić dokładne koordynaty radaru, który namierza cele dla zestawu przeciwlotniczego S-300.
Ukraina powinna usiąść do negocjacji z Rosją? Mastalerek: Nie
Negocjacje między Kijowem i Moskwą powinny się odbyć "tylko wtedy, kiedy będzie chciała Ukraina", ponieważ "to ona została napadnięta" - ocenił w Radiu Zet szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.
Czytaj więcej
W poniedziałek o godz. 20:00 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie - zapowiedział Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. W rozmowie z Radiem Zet ocenił, że papież Franciszek nie ma racji mówiąc, że Ukraina powinna rozpocząć negocjacje z Rosją.
Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie ostrzelały teren czterech miejscowości w obwodzie sumskim, odnotowano 52 eksplozje, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach - wynika z informacji Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Eksport broni. Słabnie pozycja Rosji
Z najnowszego raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wynika, że w porównaniu z okresem 2014-2018, w latach 2019-2023 Stany Zjednoczone umocniły się jako główny dostawca broni na świecie. Na drugim miejscu Francja wyprzedziła Rosję, w czołowej piątce znalazły się także Chiny i Niemcy.
Ostrzał w obwodzie kurskim
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, podał, że rano wojska ukraińskie ostrzelały wieś Gonczarowka przy granicy z Ukrainą. Przekazał, że jedna osoba została poważnie ranna, a następnie zmarła w szpitalu.
Jedna osoba ranna w wyniku ostrzału obwodu chersońskiego do którego doszło w ciągu ostatniej doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu podał, że w wyniku ostrzału uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny w Chersoniu.
Wołodymyr Zełenski po słowach papieża o "białej fladze": Kapelani są na froncie, tym jest Kościół
- Kiedy rosyjskie zło zaczęło tę wojnę 24 lutego, wszyscy Ukraińcy stanęli do obrony (kraju). Chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi — wszyscy. Dziękuję każdemu ukraińskiemu kapelanowi, który służy w armii, w siłach obronnych. Są na froncie, chroniąc człowieczeństwo, wspierając modlitwą, rozmową i czynami. Tym jest Kościół - byciem razem z ludźmi, nie 2,5 tys km dalej, wirtualnie mediując między tymi, którzy chcą przeżyć, a tymi, którzy chcą niszczyć - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, nawiązując do słów papieża Franciszka o Ukrainie, która powinna „wywiesić białą flagę”.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziewięć miast i wsi w obwodzie zaporoskim
Obwód zaporoski miał być atakowany 225 razy w ciągu doby.
W nocy Ukraińcy zestrzelili 15 dronów-kamikadze
Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że Rosjanie atakowali w nocy cele na Ukrainie przy użyciu 25 takich dronów.
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu
Z kolei na wodach Morza Azowskiego znajduje się obecnie jeden rosyjski okręt — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić ok. 424 980 żołnierzy, 6 739 czołgów, 12 874 pojazdy opancerzone, 10 499 zestawów artyleryjskich, 1 016 wyrzutni rakiet, 711 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 141 bezzałogowych statków powietrznych, 1 919 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 826 pojazdów (w tym cystern) i 1 686 jednostek sprzętu specjalnego.
Nad obwodem odeskim strącono w nocy 10 dronów-kamikadze
Ukraińska armia informuje jednocześnie, że Rosjanom udało się w ataku dronów uszkodzić obiekt infrastruktury i budynki administracyjne w rejonie odeskim.
Od jesieni ukraińscy dowódcy na froncie skarżą się na niewielki napływ uzupełnień i duże braki w jednostkach
– Poszedłem walczyć pierwszego dnia wojny, ale dalej tego nie wytrzymam. Jestem na skraju załamania – mówił jeszcze w styczniu jeden z rannych ukraińskich żołnierzy brytyjskiej gazecie „The Sunday Times”.
Czytaj więcej
Od jesieni ukraińscy dowódcy na froncie skarżą się na niewielki napływ uzupełnień i duże braki w jednostkach. Zachodni sojusznicy zwracali uwagę na starzenie się armii już w zeszłym roku.
64 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby doszło do czterech ataków rakietowych, 88 ataków powietrznych oraz 96 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zamieszkanych.
Eurostat: Z tymczasowej ochrony korzysta w UE 4,3 mln Ukraińców
Z danych Eurostatu wynika, że najwięcej uchodźców z Ukrainy korzysta z tymczasowej ochrony w Niemczech (1,27 mln), Polsce (951 560) i w Czechach (381 190).
Ministerstwo obrony Rosji informuje o strąceniu sześciu ukraińskich dronów
Cztery drony zostały strącone nad obwodem briańskim, a dwa — nad obwodem orłowskim — czytamy w komunikacie resortu obrony Rosji.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 746. dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Obwód sumski ostrzelany 32 razy w ciągu doby
Informacje o ostrzale podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.
W Charkowie, w wyniku ataku dronów-kamikadze, uszkodzony został obiekt infrastruktury
Ihor Terechow, mer miasta, poinformował też o uszkodzeniu budynków mieszkalnych. W ataku nikt nie ucierpiał - wynika z informacji przekazywanych przez Terechowa.
W Odessie była w nocy aktywna obrona przeciwlotnicza
Wcześniej ostrzegano, że w kierunku obwodu odeskiego zmierzają drony-kamikadze Shahed.
W kategorii najlepszy film dokumentalny Oscara zdobył obraz "20 dni w Mariupolu"
Twórca filmu, Mstysław Czernow, powiedział na scenie: „Pewnie jestem pierwszym człowiekiem, który mówi na tej scenie, że wolałbym nigdy nie filmu nie nakręcić”.
Czytaj więcej
Brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja „Strefa interesów” nagrodzona Oscarem za film zagraniczny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 746. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 746. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę