NATO odpowiada na słowa papieża o Ukrainie: Potrzeba broni, a nie białych flag

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie zgadza się z oceną papieża Franciszka, że Ukraina powinna mieć "odwagę białej flagi" i negocjować zakończenie wojny wywołanej przez Rosjan.

Publikacja: 11.03.2024 19:33

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i papież Franciszek

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i papież Franciszek

Foto: AFP

W wywiadzie dla szwajcarskiego RSI, papież Franciszek został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, gdyż nie jest w stanie odeprzeć rosyjskich sił, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania Rosjan. Osoba przeprowadzająca wywiad użyła określenia „biała flaga”.

Papież przyznał, że jest to synonim poddania się. Ocenił jednak, "że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje”.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1095
Konflikty zbrojne
Rezolucja ONZ w trzecią rocznicę wybuchu wojny. USA naciskają na "prorosyjski" język
Konflikty zbrojne
Trump nie ustaje w naciskach, ale Zełenski „nie jest obecnie gotowy” do podpisania umowy o surowcach z USA
Konflikty zbrojne
Hamas przekazał Izraelowi kolejnych zakładników, jeden z nich spędził w Strefie Gazy 10 lat
Konflikty zbrojne
Reuters: Amerykanie zagrozili Ukrainie odcięciem dostępu do sieci Starlink