04:39
07.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 714
00:24
07.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:12
07.02.2024

Sikorski: Nie będzie żadnej odbudowy, póki Ukraina nie wygra tej wojny

Radosław Sikorski przyznał, że sytuacja Ukrainy jest obecnie bardzo trudna.

- Ukrainie brak amunicji. Ukraińcy walcząc heroicznie chociażby pod Awdijiwką muszą racjonować pociski - powiedział minister.

Czytaj więcej

Szef MSZ do polskiej opozycji: Uświadomcie Trumpa, że zadowala Putina
23:48
07.02.2024

Ukraińskie pary będą mogły zawrzeć związek małżeński "zdalnie"

W ramach nowych planów pary będą mogły zawrzeć związek małżeński na odległość za pośrednictwem rządowego eportalu Diia.

Mychajło Fiodorow, minister transformacji cyfrowej Ukrainy, powiedział, że funkcja ta będzie „wyjątkowa w skali całego świata”. Dodał, że wprowadzonych zostanie szereg środków bezpieczeństwa, a proces będzie wymagał wieloetapowej weryfikacji.

Funkcja ma na celu pomóc walczącym na froncie żołnierzom w zawarciu małżeństwa.

Tuż po rozpoczęciu inwazji uchwalono ustawę zezwalającą parom policyjnym i wojskowym na zawieranie małżeństw na odległość w czasie stanu wojennego po złożeniu wniosku u bezpośredniego dowódcy lub przełożonego.

23:18
06.02.2024

Załużny zatwierdza zmiany w akredytacjach dziennikarzy w czasie stanu wojennego

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerii Załużnyj zatwierdził zmiany w zarządzeniu w sprawie zasad akredytacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Akredytacja będzie teraz ważna 12 miesięcy, a nie 6, a dostęp do żółtej strefy zostanie ułatwiony.

W następstwie zmian akredytowani przedstawiciele mediów mogą teraz pracować bez opieki w miejscach publicznych w strefie żółtej, ogólnodostępnej dla ludności cywilnej, w granicach trasy uzgodnionej z dowódcą danej grupy wojskowej. Zezwolenie można uzyskać na podstawie wniosku złożonego przez akredytowanego przedstawiciela mediów. Zgłoszenia będą rozpatrywane w terminie trzech dni kalendarzowych od dnia ich złożenia.

Indywidualni akredytowani przedstawiciele mediów mogą zostać dopuszczeni do pracy w czerwonej strefie jedynie w towarzystwie odpowiednich urzędników, w drodze wyjątku „w celu dostarczenia społeczeństwu i społeczności międzynarodowej obiektywnej informacji o zbrodniach wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską, na wniosek Ministerstwa Obrony Ukrainy lub Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przez Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy lub odpowiedniego dowódcę grupy żołnierzy”.

22:47
06.02.2024

Tucker Carlson: Amerykanie nie mają pojęcia, dlaczego Putin najechał Ukrainę

Według byłego gospodarza Fox News  przeprowadzane z Zełenskim wywiady są „pochlebnymi sesjami motywacyjnymi” i „rządową propagandą”, a świat dotychczas nie usłyszał głosu drugiej strony — czyli prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Carlson przeprowadzi wywiad z Władimirem Putinem. Wyjaśnia, dlaczego
22:13
06.02.2024

UE nie popiera pomysłu Belgii wykorzystania rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy

Państwa Unii Europejskiej nie wykazały entuzjazmu dla belgijskiej propozycji wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy w drodze emisji specjalnych obligacji dłużnych.

Wcześniej media informowały, że Belgia zaproponowała sojusznikom Ukrainy wyemitowanie długu w celu finansowania Kijowa, wykorzystując jako zabezpieczenie rosyjskie aktywa.

Istniają jednak zastrzeżenia, że wykorzystanie aktywów jako zabezpieczenia wiąże się z takimi samymi problemami prawnymi, gospodarczymi i finansowymi jak konfiskata.

21:46
06.02.2024

Kandydat na premiera oskarża Ukrainę o zamiar otwarcia w Gruzji „drugiego frontu” przeciwko Rosji

Kandydat na premiera Gruzji Irakli Kobachidze skrytykował reakcję ambasady Ukrainy na zarzut gruzińskich służb specjalnych dotyczący „przechwytywania materiałów wybuchowych przewożonych z Ukrainy w celu przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Rosji”.

5 lutego Gruzińska Służba Bezpieczeństwa Państwowego oświadczyła, że skonfiskowała przesyłkę materiałów wybuchowych rzekomo przewożonych z ukraińskiej Odessy, z których część miała zostać dostarczona do rosyjskiego Woroneża. Ambasada Ukrainy oświadczyła, że jest gotowa współpracować z Gruzją w celu ustalenia okoliczności rzekomego udziału Ukraińców w transporcie materiałów wybuchowych przez Gruzję i zaapelowała o nieupolitycznianie tej kwestii.

Wezwania ambasady Ukrainy, aby „powstrzymać się od upolityczniania sprawy” nie usatysfakcjonowały kandydata na premiera. Kobachidze uważa, że Kijów nie złożyłby takiego oświadczenia, gdyby miał ambasadora w Gruzji.

- Kiedy ktoś próbuje uczynić Gruzję obiektem rosyjskiej agresji poza granicami kraju, jest to bardzo poważne wydarzenie i budzi ogromne zaniepokojenie. To po raz kolejny potwierdza to, co w zasadzie otwarcie powiedzieli wysocy urzędnicy ukraińskiego rządu: że chcieli i prawdopodobnie nadal chcą drugiego frontu w naszym kraju - powiedział gruziński polityk.

21:11
06.02.2024

Biden w Kongresie: Nie możemy się teraz odwrócić od Ukrainy

Biden mówił, że pomoc dla Ukrainy jest w tej chwili „absolutnie niezbędna”. Przypomniał, że zebrał koalicję 50 państw, która wspiera militarnie Ukrainę, że atak Rosji spowodował nie tylko wzrost liczebności NATO, ale też silniejsze zjednoczenie Sojuszu. - Jeżeli teraz republikanie nie zgodzą się na pomoc dla Ukrainy, to rozliczy ich Historia, która patrzy im na ręce.

Czytaj więcej

Biden w Kongresie pyta republikanów: Komu służycie? Trumpowi czy Ameryce?
20:49
06.02.2024

Biały Dom ujawnia program rozmów Biden-Scholz

Perspektywa zapewnienia Ukrainie nowego pakietu pomocowego w Kongresie USA, rozwój sytuacji na polu bitwy oraz międzynarodowe wysiłki na rzecz Ukrainy będą głównymi tematami zbliżających się rozmów prezydenta USA Joe Bidena z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Koordynator Rady Bezpieczeństwa John Kirby wyraził przekonanie, że prezydent Biden wyjaśni kanclerzowi Scholzowi, jak bardzo osobiście chce w dalszym ciągu wspierać Ukrainę i jak ciężko pracowali negocjatorzy Senatu po obu stronach konfliktu, aby dojść do ostatecznego projektu ustawy dotyczącej m.in. pomocy dla Ukrainy.

Uanclerz Niemiec Olaf Scholz  w dniach 8-9 lutego będzie przebywał z wizytą USA, gdzie spotka się z prezydentem Joe Bidenem, amerykańskimi prawodawcami i przedstawicielami biznesu.

20:16
06.02.2024

Na Ukrainie odkryto  siatkę agentów FSB

W skład siatki wchodzili pracownicy ukraińskich służb specjalnych.

W sumie zatrzymano pięciu zdrajców. Wśród nich byli byli pracownicy Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy, a także pracownik oddziału regionalnego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Agenci dostarczali Rosjanom informacji wywiadowczych na temat ukraińskich sił zbrojnych, strategicznie ważnych obiektów energetycznych, ukraińskich fortyfikacji i wielu innych informacji.

19:47
06.02.2024

Produkcja Bayraktarów na Ukrainie może ruszyć w ciągu roku

Producent dronów Bayraktar twierdzi, że ich produkcja na Ukrainie może zostać uruchomiona w ciągu roku

Haluk Bayraktar, dyrektor generalny tureckiej firmy Baykar, potwierdził, że pod Kijowem, zgodnie z umową obu państw, powstaje już fabryka do produkcji dronów Bayraktar. Jej zakończenie zajmie „około 12 miesięcy”, po czym firma planuje rozpocząć instalację sprzętu i obiektów.

Dyrektor generalny Baykar stwierdził, że fabryka będzie produkować około 120 dronów rocznie, ale konkretny model nie został jeszcze ustalony.

Turecka firma Baykar otrzymała licencje na produkcję Bayraktar TB2 i Akıncı na Ukrainie od czerwca 2023 roku. W następnym miesiącu rozpoczęła się budowa zakładu. Zostanie w nim zatrudnionych ok. 500osób.

19:10
06.02.2024

Rosyjski sonar rozpoznawczy znaleziony na litewskim wybrzeżu

Na Mierzei Kurońskiej na Litwie w sobotę odnaleziono rosyjski sonar (dźwiękowe urządzenie nawigacyjne i ustalające odległość) przeznaczony do wykrywania i lokalizacji okrętów podwodnych.

Marynarka Wojenna Litewska otrzymała 3 lutego meldunek od cywila o odkryciu na Mierzei Kurońskiej urządzenia z rosyjskimi napisami. Eksperci marynarki wojennej zidentyfikowali urządzenie jako sonar produkcji rosyjskiej, używany do gromadzenia informacji wywiadowczych i lokalizowania łodzi podwodnych.

Wojsko twierdzi, że urządzenie wykorzystuje czujniki hydroakustyczne do wykrywania ruchu  dużych obiektów podwodnych w pobliżu.

W lutym ubiegłego roku norweski wywiad poinformował, że Rosja po raz pierwszy od 30 lat rozpoczęła rozmieszczanie na Morzu Bałtyckim statków uzbrojonych w taktyczną broń nuklearną. W następstwie wspólnego śledztwa publiczne serwisy informacyjne w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii zasugerowały, że rosyjskie okręty wojenne i cywilne „statki widma” na Morzu Bałtyckim i Północnym zbierały dane na temat sabotażu farm wiatrowych, gazociągów i kabli komunikacyjnych.

18:46
06.02.2024

Zełenski podpisał dekret o powołaniu Sił Systemów Bezzałogowych

Prezydent Ukrainy podpisał dekret rozpoczynający tworzenie odrębnego rodzaju sił w ramach Ukraińskich  Sił Obronnych — Sił Systemów Bezzałogowych.

- Teraz lista zadań jest jasna: specjalne etatowe stanowiska do pracy z dronami, jednostki specjalne, efektywne szkolenia, systematyzacja doświadczenia, ciągły wzrost produkcji i przyciąganie najlepszych pomysłów, najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. To zadanie dla armii, Ministerstwa Obrony Narodowej i rządu w ogóle - mówił Zełenski w wieczornym wystąpienia.

18:21
06.02.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjskie pociski

6 lutego po południu ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wystrzelony z powietrza rosyjski pocisk Ch-59 nad obwodem dniepropietrowskim.

17:54
06.02.2024

Białoruś i Rosja utworzą listę ekstremistów

Moskwa i Mińsk pracują nad ujednoliceniem listy ekstremistów.

17:33
06.02.2024

Vega kręci film o Putinie

Film Vegi, występującego tym razem pod pseudonimem Besaleel, ma dokonać "wiwisekcji umysłu Putina  i rosyjskiej duszy”, i jest pomyślany jako artystyczny protest przeciwko „rosyjskiemu dyktatorowi i wojnie na Ukrainie”.

Czytaj więcej

Vega kręci film o Putinie. "Wiwisekcja umysłu i rosyjskiej duszy”
16:54
06.02.2024

Zełenski spotkał się z portugalskimi ministrami

Wołodymyr Zełenski spotkał się z dwoma ministrami Portugalii: spraw zagranicznych - Joao Gomesem Cravinho i edukacji - Joao Costą.

Tematem rozmów była m.in. dalsza współpraca w dziedzinie obronności i udział Portugalii  w Światowym Szczycie Pokojowym.

16:23
06.02.2024

Rosja wzywa chargé d'affaires państw bałtyckich

Rosyjskie MSZ zażądało od władz państw bałtyckich podjęcia „wszelkich niezbędnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa wyborcom”, a także personelowi rosyjskich ambasad podczas  głosowania.

Czytaj więcej

Rosja wzywa dyplomatów państw bałtyckich. Zarzuca im "sabotaż wyborów prezydenckich"
15:51
06.02.2024

Gen. Skrzypczak: Na dziś Rosjanie nie mają potencjału, żeby rozpocząć operację zaczepną przeciwko Polsce

- Przyszłością dla Obwodu Królewieckiego w przypadku konfliktu między NATO a Rosją, będzie likwidacja tego okupowanego do dzisiaj przez Rosjan terytorium - uważa gen. Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Wojsko wzmacnia granice z Białorusią i Rosją. Gen. Skrzypczak: To nie ma nic wspólnego z fortyfikacją
15:41
06.02.2024

Siły Specjalne Ukrainy zniszczyły sprzęt do prowadzenia rozpoznania zainstalowany przez Rosjan na platformie wiertniczej

Atak miał miejsce na Morzu Czarnym, w pobliżu wybrzeża okupowanego Krymu.

15:21
06.02.2024

49-letni mężczyzna ofiarą ostrzału wsi Tokariwka w obwodzie chersońskim

Informacje taką przekazuje chersońska administracja obwodowa.

15:04
06.02.2024

W rejonie Kupiańska Rosjanie utrzymują zgrupowanie liczące ok. 40 tys. żołnierzy

Informacje takie podaje Ilja Jewłasz, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Jewłasz dodaje, że Rosjanie ściągają w ten rejon rezerwy, aby uzupełnić poniesione straty.

14:20
06.02.2024

Ukraina zwiększa wydobycie ropy

Ukraina ma nie tylko własny gaz ziemny i łupkowy (najwięcej w Europie), ale też inne cenne ze względu na bezpieczeństwo energetyczne surowce, w tym ropę naftową. Pomimo rosyjskiej agresji, rodzime firmy zwiększają wydobycie ropy.

Czytaj więcej

Po gazie czas na ropę. Ukraina sięga po własny surowiec
14:12
06.02.2024

Dmytro Kułeba mówi w jakim przypadku odejdzie ze stanowiska

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, był pytany o to czy może stracić stanowisko po — zapowiedzianym przez Wołodymyra Zełenskiego - „resecie” ukraińskich władz państwowych i wojskowych. - Zrezygnuję, jeśli prezydent poprosi mnie o rezygnację, albo jeśli nie będę zgadzał się z kierunkiem polityki zagranicznej — obecnie żaden z tych dwóch powodów nie ma miejsca — powiedział. - Więc kontynuuję pracę - dodał.

13:38
06.02.2024

W ostrzale obwodu charkowskiego zginęło 2-miesięczne niemowlę

Rosjanie ostrzelali Zołocziw z zestawów S-300.

13:32
06.02.2024

Tucker Carlson miał w Moskwie przeprowadzić wywiad z Władimirem Putinem

Były dziennikarz Fox News byłby pierwszym zachodnim dziennikarzem, który rozmawiał z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Tucker Carlson przyleciał do Moskwy na wywiad z Putinem? "Otrzymał to, czego chciał"
13:26
06.02.2024

Szef MAEA Rafael Grossi zapowiedział, że zbada problem umów zawieranych z pracownikami okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Około 100 z tysięcy ukraińskich pracowników elektrowni jądrowej odmawia podpisania umów z rosyjską spółką Rosatom - poinformował Grossi w wywiadzie dla francuskiego radia RFI. Szef MAEA podczas środowej wizyty chce zbadać wpływ tego konfliktu na działalność Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, której sześć reaktorów jest obecnie wyłączonych.Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa elektrownia jądrowa w Europie, jest okupowana przez wojska rosyjskie od początku marca 2022 roku. Na jej terenie stacjonują żołnierze rosyjscy, są tam też obecni pracownicy koncernu Rosatom. Siły najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Foto: PAP

13:07
06.02.2024

Rosjanie zaatakowali Marhaniec za pomocą dronów-kamikadze

W wyniku ataku ranne zostały dwie osoby — informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

12:52
06.02.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz: Do wojny na Ukrainie nie można się przyzwyczaić

- Musimy pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie. Nie może być tak, że on jest w trybie uśpienia, w trybie normalnego funkcjonowania. Jeśli obok ciebie od dwóch lat toczy się pełnoskalowa wojna, to bezpośrednie zagrożenie dla nas, dla Polski, dla całej Europy po prostu jest — podkreślił wicepremier i minister obrony.

Czytaj więcej

Władysław Kosiniak-Kamysz o zmianach w TK i sądownictwie: Jeszcze trochę czasu
12:27
06.02.2024

Stan wojenny na Ukrainie przedłużony do 13 maja

Rada Najwyższa zatwierdziła dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przedłużający obowiązywanie stanu wojennego na Ukrainie o 90 dni, do 13 maja. Za przedłużeniem stanu wojennego było 335 parlamentarzystów.

12:18
06.02.2024

Ursula von der Leyen w PE: Musimy przyspieszyć dostawy amunicji dla Ukrainy

- Patrząc w przyszłość powinniśmy myśleć o ukraińskich możliwościach obronnych jako o części naszych możliwości obronnych. Powinniśmy myśleć o ukraińskim przemyśle obronnym jako części naszego przemysłu obronnego — mówiła szefowa KE występując na forum PE w Strasburgu.

11:48
06.02.2024

W Rosji "w tym momencie" nie podjęto decyzji o wprowadzeniu całkowitego zakazu korzystania z VPN

Deklarację taką przedstawił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

11:23
06.02.2024

Władimir Putin może wygłosić orędzie do rosyjskiego parlamentu między 23 lutego a 8 marca

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla powiedział, że „nie można wykluczyć”, iż Władimir Putin wygłosi orędzie do rosyjskiego parlamentu w czasie jego najbliższej sesji, między 23 lutego a 8 marca.

11:20
06.02.2024

Finlandia może zakazać rezerwistom opuszczania szeregów rezerwy

Według fińskiej armii w kraju jest obecnie ok. 870 tys. rezerwistów. W przypadku wojny Finlandia mogłaby wystawić do walki natychmiast ok. 278 tys. żołnierzy i mogłaby zacząć mobilizować rezerwę.

Czytaj więcej

Fińska armia martwi się, że może jej zabraknąć żołnierzy do walki
10:48
06.02.2024

Stan matki dwumiesięcznego dziecka, które zginęło w ostrzale miejscowości w obwodzie charkowskim, jest umiarkowany

21-letnia kobieta, która została ranna w ostrzale miejscowości Zołocziw przeszła operację - informuje Ołeh Synehubow. W ostrzale ranne zostały też dwie inne kobiety — w wieku 39 i 28 lat.

10:32
06.02.2024

Wydział Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy: Unieruchomiliśmy 33 proc. Floty Czarnomorskiej

Ukraiński Stratcom podaje, że od początku wojny Ukraina unieruchomiła 24 rosyjskie okręty nawodne i 1 podwodny — niemal 33 proc. okrętów Floty Czarnomorskiej.

10:16
06.02.2024

Alarm powietrzny w obwodzie kijowskim

Alarm jest spowodowany groźbą użycia przez Rosjan pocisków balistycznych.

09:52
06.02.2024

Pożar budynku w pobliżu Kremla

W odbudowanym starym budynku przy ulicy Nikolskiej pod Kremlem wybuchł pożar - poinformowała propagandowa agencja RIA Nowosti, nie informując na razie o przyczynach ognia.

09:49
06.02.2024

Przewodniczący Rady Europejskiej zaapelował do Izby Reprezentantów Kongresu, by poparła projekt ustawy ze środkami na pomoc dla Ukrainy

Charles Michel, w kontekście ustawy będącej wynikiem kompromisu między administracją prezydenta Joe Bidena, a Senatem USA, która umożliwi przekazanie nieco ponad 60 mld euro Ukrainie podkreślił, że jest ona „krytycznie ważna dla ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej agresji”.

09:17
06.02.2024

Szef unijnej dyplomacji przybył z wizytą na Ukrainę

O przyjeździe Josepa Borrella do Kijowa poinformował jego doradca, Zaki Laidi, który w serwisie X napisał o przyjeździe do Kijowa „w dniu, w którym Republikanie w USA zdecydowali się wrzucić Ukrainę pod autobus”. To nawiązanie do zapowiedzi spikera Izby Reprezentantów, Mike'a Johnsona, dotyczące odrzucenia ustawy o bezpieczeństwie granic, wynegocjowanej w Senacie, która pozwoliłaby przekazać nieco ponad 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

08:52
06.02.2024

W ciągu doby granicę Polski z Ukrainą przekroczyło 16,4 tys. osób

W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17,6 tys. osób.

08:49
06.02.2024

Rosyjski sąd zaocznie aresztował krytyka Zełenskiego

Sąd w Moskwie zaocznie aresztował Ołeksija Arestowycza, byłego doradcę w Kancelarii Prezydenta Ukrainy, obecnie krytyka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jako powód wskazano „nawoływanie do działań terrorystycznych i „rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

08:27
06.02.2024

W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie śmierć poniosło 523 dzieci

Informacje takie podaje ukraińska prokuratura generalna. 1 217 dzieci zostało rannych w wyniku toczącej się na Ukrainie wojny.

08:14
06.02.2024

Sąd w Moskwie zaocznie aresztował Borisa Akunina

Moskiewski sąd zaocznie aresztował na dwa miesiące Borisa Akunina, jednego z najpopularniejszych rosyjskich pisarzy. Jako pretekst do takiej decyzji posłużyły zarzuty dotyczące „nawoływania do terroryzmu i rozpowszechniania fałszywych wiadomości na temat armii rosyjskiej”. Grigorij Czchartiszwili (Akunin to pseudonim) już miesiąc temu został wpisany przez Rosfinmonitoring na listę „terrorystów i ekstremistów”. „Pisarze nie byli oskarżani o terroryzm od czasów wielkiego terroru (z lat 30. XX wieku w ZSRR - red.). To nie jest zły sen, to naprawdę dzieje się w Rosji" - komentował wówczas Akunin.

08:04
06.02.2024

Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy pokazuje budowę umocnień na północnej granicy kraju

Gen. Serhij Najew poinformował że w ciągu tygodnia na północnej granicy rozmieszczono ponad 3,5 tys. min przeciwczołgowych i wykopano 4,5 tys. rowów przeciwczołgowych.

07:49
06.02.2024

Obwód chersoński ostrzelany 16 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału śmierć poniosło pięć osób — informuje chersońska administracja obwodowa.

07:29
06.02.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Na pokładzie okrętu mają znajdować się cztery pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:27
06.02.2024

Dwumiesięczne dziecko ofiarą rosyjskiego ataku na Zołocziw, w obwodzie charkowskim

W nocnym ostrzale miasta pociskami przeciwlotniczymi S-300 ranne zostały również dwie kobiety — podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:06
06.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 390 580 żołnierzy, 6 365 czołgów, 11 857 pojazdów opancerzonych, 9 367 zestawów artyleryjskich, 979 wyrzutni rakiet, 665 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 173 bezzałogowe statki powietrzne, 1 848 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 453 pojazdy (w tym cysterny) i 1 496 jednostek sprzętu specjalnego.

07:03
06.02.2024

W czterech portach w obwodzie leningradzkim wprowadzono najwyższy poziom alarmu

„Podstawą jest zwiększony poziom sytuacji nadzwyczajnych spowodowanych czynnikiem ludzkim, atakami bezzałogowych statków powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy na obiekty na terytorium portu" - czytamy w zarządzeniu dotyczącym portu Ust-Ługa.

Czytaj więcej

Alarm w portach w rejonie Petersburga. Rosjanie obawiają się ataku
06:48
06.02.2024

126 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 7 ataków rakietowych, 35 ataków powietrznych i 90 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

06:25
06.02.2024

Urzędnicy z USA odbywają torunée po świecie. Po ich wizytach w Rosji przestają otrzymywać przelewy

Po Turcji i Chinach przyszła kolej na Hongkong.

Czytaj więcej

Waszyngton zaciska pętlę sankcji wokół Kremla
06:18
06.02.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu siedmiu dronów nad obwodem biełgorodzkim

„Wszystkie ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne zostały przechwycone przez zestawy obrony przeciwlotniczej” - pisze resort w komunikacie.

05:54
06.02.2024

Budowa linii kolejowej łączącej Hiszpanię z Ukrainą jest dla Dmitrija Miedwiediewa dowodem, że Lwów będzie stolicą Ukrainy

„Oświadczenie Miedwiediewa jest pogłębieniem rosyjskiej operacji informacyjnej, która błędnie przedstawia Ukrainę jako sztucznie stworzone państwo, prawdopodobnie po to, aby zmniejszyć zachodnią pomoc wojskową dla Ukrainy i znormalizować dyskusje na Zachodzie w sprawie zmuszenia Ukrainy do zrzeczenia się na rzecz Rosji dużej części swojego terytorium i ludności, jako zgodnego z prawem sposobu na zakończenie wojny” - pisze w analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Miedwiediew sugeruje, że Lwów będzie stolicą Ukrainy. ISW: Komunikat dla świata
05:28
06.02.2024

Ukraińskie drony zaatakowały miasto w obwodzie biełgorodzkim

O ataku ukraińskich dronów na miasto Gubkin informuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Gładkow zapewnia, że w wyniku ataku nikt nie ucierpiał - uszkodzone miały zostać natomiast cztery budynki mieszkalne.

05:11
06.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące przebieg 712. dnia wojny

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:36
06.02.2024

Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek obwody dniepropietrowski, kirowohradzki i czerkaski

Jak mówił w wieczornym wystąpieniu w każdym z obwodów jednym z głównych tematów było wzmocnienie środków walki elektronicznej oraz obrony przeciwlotniczej.

04:34
06.02.2024

W czasie działań wojennych na Ukrainie uszkodzonych lub zniszczonych zostało 1 938 obiektów infrastruktury kulturalnej

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Kultury Ukrainy. Spośród 1 938 uszkodzonych i zniszczonych obiektów 314 zostało całkowicie zniszczonych — podaje resort.

04:31
06.02.2024

Ukraina liczy, że Kanada przekaże jej pociski CRV7, które miały zostać poddane utylizacji

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy, gen. Kyryło Budanow, w rozmowie z kanadyjskim Global News stwierdził, że Ukraina ma nadzieję, iż Kanada przekaże jej pociski powietrze-ziemia CRV7, których ponad 80 tysięcy miało zostać zutylizowanych po wycofaniu ich z użycia. Według gen. Budanowa Ukraina ma doświadczenie w walce z użyciem przestarzałej broni, a przekazanie jej kanadyjskich pocisków oszczędziłoby kanadyjskim podatnikom pieniędzy, które trzeba byłoby przeznaczyć na utylizację pocisków. Według gen. Budanowa w pociski mogłyby zostać uzbrojone zarówno śmigłowce szturmowe Ukrainy, jak i naziemne wyrzutnie rakiet.

Czytaj więcej

Kanada może przekazać Ukrainie rakiety CRV7. Ma ich ponad 80 tys.
04:28
06.02.2024

W nocnym ostrzale Rosjanie zniszczyli trzypiętrowy hotel w miejscowości Zołocziw

O skutkach ostrzału informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Pod gruzami budynku mogą znajdować się ludzie.

04:25
06.02.2024

Premierzy Włoch i Japonii zapewnili o determinacji ich państw jeśli chodzi o współpracę we wsparciu Ukrainy

Georgia Meloni spotkała się w Tokio z Fumio Kishidą w związku z przekazaniem Włochom przez Japonię prezydencji w grupie G7.

04:24
06.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

Foto: PAP

04:19
06.02.2024

Szefowa MSW Finlandii mówi, że obecnie "nie jest możliwe" otwarcie przejść na granicy z Rosją

Finlandia zamknęła wszystkie przejścia na granicy z Rosją ze względu na rosnącą presję migracyjną i działania rosyjskich władz, które — jak oskarżały władze w Helsinkach — celowo pomagały imigrantom dostać się na rosyjsko-fińską granicę. Mari Rantanen w rozmowie z fińskim nadawcą publicznym, Yle, powiedziała, że sytuacja na granicy się nie zmieniła — po drugiej stronie są ludzie, czekający na jej otwarcie, a działania władz rosyjskich, jak kontynuowała, też się nie zmieniły Rantanen nie podała żadnych ram czasowych, w których granica mogłaby zostać otwarta.

04:19
06.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 712