Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie ataku rakietowego na Charków, przeprowadzonego w środę wieczorem, dwie rakiety spadły na hotel w centrum miasta raniąc 11 przebywających w nim cywilów, w tym dziennikarzy z Turcji.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Fiński rząd potwierdza zamiar utrzymania zamkniętej granicy z Rosją
fińska minister rolnictwa i leśnictwa Sari Essayach potwierdziła, że fiński rząd planuje utrzymać granicę z Rosją zamkniętą.
Według doniesień lokalnych mediów, fiński rząd oparł swoją decyzję ws. zamknięcia granicy na informacjach otrzymanych od władz, według których działania Rosji nie zmieniły się po zamknięciu wschodniej granicy.
NATO z pozytywną oceną przygotowań do rozmieszczenia samolotów F-16 na Ukrainie
- Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady NATO-Ukraina sojusznicy Kijowa pozytywnie ocenili przygotowania do rozmieszczenia samolotów bojowych F-16 na Ukrainie — poinformowała przedstawiciel Ukrainy przy NATO Natalia Galibarenko
Bloomberg: Meloni chce negocjować z Orbanem kwestię wsparcia dla Ukrainy
Premier Włoch Giorgia Meloni stara się przekonać węgierskiego premiera Viktora Orbana do zniesienia sprzeciwu wobec wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy i poprawy stosunków z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Postęp w tych kwestiach mógłby utorować drogę partii Fidesz Orbana do przyłączenia się do prawicowej Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wraz z m.in. partią Bracia Włosi premier Meloni, Prawem i Sprawiedliwością oraz nacjonalistycznymi Szwedzkimi Demokratami.
Ranni cywile w ataku na Charków
Szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie poinformował, że według wstępnych danych w wyniku uderzenia Rosjan rannych zostało co najmniej sześć osób, którym udzielono pomocy.
Eksplozje w Charkowie
Lokalne władze informują, że w stronę miasta Rosjanie wystrzelili pociski z systemów S-300.
HUR: Jednostki Rosji na Ukrainie są obsadzone w 95 proc.
- Ze względu na wysoki poziom liczebności, okupanci są w stanie przeprowadzać rotacje i wycofywać jednostki w celu odbudowy — ocenił wywiad wojskowy Ukrainy.
Zdaniem Ukraińców, obecnie w kraju do walki wysłano około 462 tys. Rosjan.
Sztupun: Rosjanie masowo opuszczają okopy i poddają się
- Na froncie rośnie liczba rosyjskich żołnierzy odmawiających przejścia do ofensywy. Rosyjskie dowództwo grozi egzekucjami i fizycznym znęcaniem się nad okupantami — powiedział rzecznik wspólnego centrum prasowego Taurydzkich Sił Obronnych Ołeksandr Sztupun
Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina Kijowowi obiecano w tym roku broń wartą miliardy euro
Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina 10 stycznia sojusznicy obiecali Ukrainie dalszą pomoc i przypomnieli o planach wzmocnienia obrony powietrznej kraju w 2024 roku, od wspólnych zakupów pocisków przeciwlotniczych dla systemu Patriot po systemy Skynex z Niemiec i pociski przeciwlotnicze z Wielkiej Brytanii.
UE osiąga częściowe porozumienie w sprawie nowego instrumentu wsparcia dla Ukrainy
Ambasadorowie UE zatwierdzili "częściowy mandat negocjacyjny" w sprawie propozycji utworzenia Instrumentu Wsparcia Ukrainy, nowego mechanizmu mającego na celu wspieranie działań Kijowa na rzecz odbudowy i reform.
Indie odwracają się od rosyjskiej ropy
Indyjskie rafinerie wolą kupować ropę od Saudi Aramco i z i Afryki Zachodniej.
Czytaj więcej
To może być początek końca indyjskiego sponsorowania rosyjskiej wojny. Indie ograniczyły zakupy ropy z Rosji i zamieniają ją surowcem z Arabii Saudyjskiej. To pochodna coraz mniej akrakcyjnych rabatów rosyjskich koncernów, problemów z płatnościami w rupiach i ostatnich działań Saudów - obniżenia cen ropy.
Słowacki premier potępia zachodnią strategię wobec Ukrainy i mówi, że Rosja "również potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa
Premier Słowacji Robert Fico skrytykował podejście Zachodu do wojny na Ukrainie w felietonie dla gazety „Pravda”.
W swoim felietonie Fico stwierdził, że zachodnia strategia "zawiodła", twierdząc, że nie udało się załamać rosyjskiej gospodarki, a Moskwa nadal kontroluje część terytorium Ukrainy.
Przyznając, że Rosja złamała prawo międzynarodowe, rozpoczynając inwazję na pełną skalę w 2022 roku, Fico odrzucił to, co nazwał "czarno-białą perspektywą" wojny.
Na narty do Korei Północnej
Rosjanie wydają coraz więcej pieniędzy na zagraniczne wakacje.
Czytaj więcej
Najdroższa rezerwacja turystyczna zrobiona w rosyjskim biurze podróży opiewa na 24,5 mln rubli. To wakacje dla 6 osób. Ale ta kwota wydana na odpoczynek nie była wyjątkiem.
Stany Zjednoczone nie wykluczają użycia przez Rosję kolejnych rakiet z Korei Północnej
Stany Zjednoczone spodziewają się, że Rosja będzie nadal używać pocisków rakietowych, w tym pochodzących z Korei Północnej, na Ukrainie i wzywają Organizację Narodów Zjednoczonych do powstrzymania Rosji i Koreę Północną przed naruszaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa — ogłosił Robert Wood, zastępca ambasadora USA w ONZ.
Wywiad wojskowy Ukrainy ocenił rosyjskie zapasy pocisków
Wywiad Obronny Ukrainy nie odnotowuje wzrostu zdolności Rosji do produkcji rakiet, ale twierdzi, że Rosja zachowuje zdolność do wykorzystania tych pocisków do masowego ostrzału Ukrainy.
- W ubiegłym roku, w tym samym okresie, mieli taką samą liczbę. Zasadniczo więc... to, co produkują, wykorzystują. Nie zaobserwowaliśmy znaczącego wzrostu — powiedział Wadym Skibicki, zastępca szefa Wywiadu Obronnego Ukrainy.
Nalot na obwód charkowski. Nie żyje kobieta
Siły rosyjskie wystrzeliły dwie bomby lotnicze na wieś Wilchuwatka w rejonie Kupiańska. Lokalne władze informują, że w ataku zginęła 48-letnia kobieta.
Zastępca asystenta Sekretarza Stanu: Prezydent Joe Biden zjednoczył świat, aby zapewnić Ukrainie zwycięstwo w brutalnej wojnie prowadzonej przez Rosję
- Mamy nadzieję, że Kongres podejmie działania w związku z tym pilnym wnioskiem o uzupełnienie budżetu. Finansowanie to jest pilne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo USA i Europy, ale także dla bezpieczeństwa globalnego, ponieważ liderzy autorytaryzmu na całym świecie obserwują, co robimy na Ukrainie — powiedział Christopher Smith, zastępca asystenta Sekretarza Stanu ds. Europejskich i Euroazjatyckich, w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.
Czytaj więcej
Będziemy nadal wspierać Ukrainę, w tym wspierać jej cyberobronność w jej działaniach na rzecz zwalczania korupcji i wdrażania reform – mówi "Rzeczpospolitej" Christopher Smith, zastępca asystenta Sekretarza Stanu ds. Europejskich i Euroazjatyckich.
Rząd Finlandii nie otworzy granicy z Rosją po 14 stycznia
Informacje takie przekazuje nadawca publiczny Yle powołując się na źródła rządowe.
Wywiad Ukrainy nie potwierdza, by Rosjanie użyli na froncie batalionu złożonego z ukraińskich jeńców wojennych
Andrij Jusow, rzecznik wywiadu wojskowego Ukrainy, nie potwierdził doniesień, że Rosjanie skierowali na front tzw. batalion Bohdana Chmielnickiego, sformowany na terenie okupowanej części obwodu donieckiego z ukraińskich jeńców wojennych.
Polska chce mniej żywności z Ukrainy. Spór o mięso drobiowe
Polska chce jeszcze mniej sprowadzać z Ukrainy i protestuje przeciw bezcłowemu handlowi z Kijowem. Siekierski miał napisać komisarzowi UE ds. handlu, że liberalizacja handlu osiągnęła efekt przeciwny niż zamierzony.
Czytaj więcej
Polska chce jeszcze mniej sprowadzać z Ukrainy i protestuje przeciw bezcłowemu handlowi z Kijowem. Siekierski miał napisać komisarzowi UE ds. handlu, że liberalizacja handlu osiągnęła efekt przeciwny niż zamierzony.
Wołodymyr Zełenski w Wilnie: Zestawy przeciwlotnicze są tym, czego nam najbardziej brakuje
Zełenski mówił w Wilnie, że Ukraina potrzebuje takich zestawów do zwalczania dronów. - Rozumiemy, że brakuje broni w świecie. Nie ma wystarczającej ilości broni dla nas, magazyny są puste, jest wiele wyzwań jeśli chodzi o obronność w wielu państwach. Dlatego jesteśmy zainteresowani wspólną produkcją. Zaczęliśmy pracować z naszymi partnerami z USA, z wieloma firmami, kontynuujemy pracę z europejskimi partnerami. Będziemy to robić stale — mówił Zełenski.
Nad obwodem woroneskim strącony został ukraiński dron
Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że dron został strącony ok. 14:30 czasu moskiewskiego przez zestaw obrony przeciwlotniczej.
Ukraina i Litwa porozumiały się w sprawie wspólnej produkcji sprzętu obronnego, w szczególności sprzętu do zwalczania dronów
Informacje takie przekazał po rozmowach z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Jestem wdzięczny za nowe wsparcie wojskowe, w sprawie którego się porozumieliśmy. Nie tylko za pomoc, ale też za wspólną produkcję, w szczególności środków do zwalczania dronów i innych środków niezbędnych do obrony. Odpowiednie dokumenty zostały podpisane — mówił Zełenski, który przebywa z oficjalną wizytą w Wilnie.
Doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego wzywa do zajęcia zamrożonych aktywów Rosji
„Jednym z kluczowych problemów ws. wojny z Rosją jest to, że nie płaci ona za nią 'tu i teraz'. W maksymalnym możliwym zakresie" - napisał na swoim koncie w serwisie X Mychajło Podolak.
Władze Ukrainy dementują informacje na temat blokady wyjazdów z Kijowa
Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji podaje, że nieprawdziwe są informacje rozprowadzane przez rosyjskie kanały w serwisie Telegram, z których wynika, że drogi wyjazdowe z Kijowa miały zostać zablokowane, ponieważ wszyscy mężczyźni w stolicy mają być objęci poborem do wojska.
Od początku wojny Rosjanie uszkodzili lub zniszczyli na Ukrainie 1 907 obiektów infrastruktury kulturalnej
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Spośród tych obiektów 16 proc., czyli 306, zostało całkowicie zniszczonych. Na liście uszkodzonych i zniszczonych obiektów jest 681 bibliotek, 145 instytucji edukacyjnych, 106 muzeów i galerii, 35 teatrów, kin i filharmonii.
Prezydent Litwy spotkał się w Wilnie z prezydentem Ukrainy
„Wierzymy w ukraińskie zwycięstwo” - napisał Gitanas Nauseda umieszczając w serwisie X swoje zdjęcie z Wołodymyrem Zełenskim.
W Biełgorodzie ogłoszono alarm powietrzny
Informacje takie przekazuje biuro mera Biełgorodu.
Rosjanie ostrzelali kopalnię i przedsiębiorstwo rolne w obwodzie donieckim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.
Władimir Putin wyjaśnia dlaczego dochodzi do opóźnień w wypłacie żołdu dla uczestników wojny na Ukrainie
Putin wyjaśnił opóźnienia w wypłacie żołdu dla uczestników wojny na Ukrainie „błędami biurokratycznymi”. Zapewnił, że środki na żołd są „w całości zabezpieczone”. - Wszystko jest w całości finansowane — mówił Putin podczas spotkania z mieszkańcami miasta Anadyr.
Ukrainie gazu nie zabraknie. Rekordowe wydobycie
Tak dużo gazu Ukraina nie wydobyła ze swoich złóż nigdy. Po raz pierwszy w historii z nowych odwiertów wypompowano ponad 1 mld m sześc. gazu rocznie. Całe wydobycie sięgnęło 18 mld m sześc., zaspokajając niemal całą krajową konsumpcję.
Czytaj więcej
Tak dużo gazu Ukraina nie wydobyła ze swoich złóż nigdy. Po raz pierwszy w historii z nowych odwiertów wypompowano ponad 1 mld m sześc. gazu rocznie. Całe wydobycie sięgnęło 18 mld m sześc., zaspokajając niemal całą krajową konsumpcję.
Iran zacznie przekazywać Rosji nowy typ drona Shahed?
Informacje na temat drona Shahed-107 przekazuje Sky News.
Czytaj więcej
Iran opracował dron Shahed-107 - ten bezzałogowy statek powietrzny ma być połączeniem drona-kamikadze i drona rozpoznawczego - podaje Sky News.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o stratach zadanych Rosjanom na lewym brzegu Dniepru
Rosjanie mieli w ciągu doby stracić na lewym brzegu Dniepru 27 żołnierzy, zestaw rakietowy Grad, zestawy obserwacyjny Murom-M, haubicę samobieżną Msta-S oraz stację walki radioelektronicznej.
Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Wilnie
Po wizycie na Litwie Zełenski odwiedzi Łotwę i Estonię.
W obwodzie chmielnickim ochotnicy i dzieci zebrali 500 tys. hrywien na dwie półciężarówki dla sił obrony powietrznej
O zakończonej powodzeniem zbiórce poinformowała organizacja charytatywna „Ochrona — Stowarzyszenie Wolontariuszy”. „Slogan 'Zamknijmy niebo razem' zjednoczył setki (...) członków chmielnickiej społeczności, by pomóc obrońcom ich rodzinnego miasta w zakupie dwóch (...) półciężarówek dla sił obrony powietrznej" - informuje organizacja na Facebooku.
Walki na kierunku tawrijskim
Na kierunku tawrijskim wojska ukraińskie utrzymują obronę i prowadzą aktywne działania - powiedział dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski. Dodał, że w ciągu ostatniej doby w tym rejonie straty Rosjan wyniosły 391 osób i 42 jednostki sprzętu wojskowego, w tym dwa czołgi.
Ranni w obwodzie donieckim
W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim ranni zostali dwaj cywile - oświadczyły lokalne władze.
Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy wojska rosyjskie czterokrotnie ostrzeliwały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim - podały miejscowe władze. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy w związku ze startem ciężkiego myśliwca MiG-31K z lotniska w Rosji.
Dwie osoby ranne w obwodzie chersońskim
Szef obwodowej administracji obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, podał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 73 razy ostrzeliwały region. Według Prokudina, odnotowano 374 pocisków, dwie osoby zostały ranne.
Straż Graniczna od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,388 mln osób
Tylko w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 25,4 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 20,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,575 mln osób.
W nocy Rosjanie ostrzelali obóz zdrowotny dla dzieci na przedmieściach Charkowa
O ostrzelaniu obiektu poinformował mer Charkowa, Ihor Terechow. Na obóz spadły dwa pociski. Uszkodzonych zostało kilka budynków. W momencie ostrzału obóz był pusty.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — informuje ukraińska Marynarka Wojenna. Na wodach Morza Azowskiego jest obecnie jeden rosyjski okręt.
We wtorek wieczorem Nikopol był atakowany przez drony-kamikadze
Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. Z jego komunikatu wynika, że w nocnym ostrzale obwodu uszkodzone zostały dwa budynki mieszalne i linia wysokiego napięcia. Ostrzelana została jedna z wsi w rejonie Margańca.
W Kijowie rozległ się alarm powietrzny
Alarm ma związek z poderwaniem się z rosyjskich lotnisk ciężkich bombowców MiG-31K.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 366 790 żołnierzy, 6 038 czołgów, 11 216 pojazdów opancerzonych, 8 684 zestawy artyleryjskie, 956 wyrzutni rakiet, 639 zestawów przeciwlotniczych, 329 samoloty, 324 śmigłowce, 6 834 bezzałogowe statki powietrzne, 1 805 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 575 pojazdów (w tym cystern) i 1 336 jednostek sprzętu specjalnego.
77 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby pięć ataków rakietowych, 52 ataki powietrzne i 53 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.
Szwedzki minister obrony cywilnej: W Szwecji może być wojna
Minister wezwał władze lokalne, by wybierały lokalizacje na schrony, przygotowały zapasowe plany zaopatrzenia w wodę i żywność. Pracownicy zaś mają zapytać swych pracodawców, co mają robić w razie wybuchu wojny.
Czytaj więcej
Po dowódcach armii belgijskiej i holenderskiej teraz szwedzcy wojskowi przestrzegają przed możliwością wojny i wzywają, by się do niej przygotować.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 685 dzień wojny
Nagranie pojawiło się na profilu ukraińskiego Sztabu Generalnego na Facebooku.
Siły Specjalne Ukrainy we współpracy z jednostką wojsk rakietowych, zniszczyły ciężki miotacz ognia TOS-1A
Jak czytamy na profilu Sił Specjalnych na Facebooku, żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych wskazały współrzędne ciężkiego miotacza ognia operatorom zestawu HIMARS. W efekcie ciężki miotacz ognia został zniszczony.
Zełenski: Sankcje wobec Rosji działają
- Kontynuujemy pracę ze wszystkimi naszymi partnerami, by wzmocnić naszą obronę powietrzną. I, jednocześnie, by zwiększyć presję na Rosję. Sankcje zdecydowanie działają. (...) Są wyraźne dowody na spowolnienie rosyjskiego przemysłu obronnego. Ale, aby sankcje były w 100 proc. skuteczne, sposoby obchodzenia sankcji muszą być także w 100 proc. zablokowane. Nowe kroki są też niezbędne przeciwko tym, którzy nadal pomagają Rosji. Każdy na świecie zna tę niewielką listę popleczników terrorystów — mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W ramach pomocy humanitarnej Ukraina otrzymała sześć karetek pogotowia
W skład przekazanej Ukrainie w ostatnim tygodniu pomocy weszły też leki i żywność dla niemowląt — informuje Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.
W obwodzie żytomierskim na 15 lat więzienia skazano współpracownika rosyjskiego wywiadu
Zatrzymany pod zarzutem współpracy z Rosjanami w marcu 2023 roku mężczyzna skorzystał wówczas z możliwości wyjścia z aresztu za kaucją i próbował uciekać na Białoruś. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy SBU 300 metrów przed granicą z tym krajem — informuje SBU w wydanym komunikacie. Przy mężczyźnie znaleziono wówczas dużą sumę gotówki i notes z informacjami wywiadowczymi na temat jednostek ukraińskiej armii. Mężczyzna był emerytowanym zastępcą szefa sztabu jednej z armii pancernych byłego ZSRR. Rosjanie pozyskali go do współpracy we wrześniu 2022 roku, już w trakcie wojny przeciw Ukrainie.
Hiszpania przekazała Ukrainie dwa transportery opancerzone do ewakuacji rannych z pola walki
Hiszpańska Agencja ds. Współpracy Międzynarodowej na rzecz Rozwoju (AECID) poinformowała o tym na swoim profilu w serwisie X. „Pomoc humanitarna od Hiszpanii dla Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczyła wartość 46 mln dolarów” - czytamy we wpisie.
Rosja rozważa budowę lotniskowca
Admirał Nikołaj Jewmienow, dowódca rosyjskiej Marynarki Wojennej, w rozmowie z dziennikiem „Krasnaja Zwiezda” przyznał, że w Rosji rozważana jest budowa nowego lotniskowca, który „zwiększyłby skuteczność wykonywania różnych zadań operacyjnych”. Rosja dysponuje obecnie jednym lotniskowcem, okrętem Admirał Kuzniecow, który obecnie przechodzi naprawę i głęboką modernizację. Jednostka ta została zwodowana w 1982 roku.
Rosja sformuje pięć dywizji i jedną brygadę piechoty morskiej
Admirał Nikołaj Jewmienow, dowódca rosyjskiej Marynarki Wojennej mówił, że sformowanie nowych jednostek piechoty morskiej odbędzie się w średniej perspektywie czasowej. - Aby zwiększyć możliwości bojowe Korpusu Piechoty Morskiej jako oddzielnej części Marynarki Wojennej, w średnim terminie planowane jest przeorganizowanie pięciu istniejących brygad (piechoty morskiej) we flotach w dywizje piechoty morskiej oraz pułku piechoty morskiej Flotylli Kaspijskiej w brygadę - powiedział Jewmieniow. Wcześniej powiększenie brygad piechoty morskiej do dywizji zapowiedział minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Czernihowie zatrzymano prawniczkę, która za 6-7 tys. dolarów pomagała mężczyznom z Ukrainy unikać służby wojskowej.