Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ołena Zełenska zapowiada międzynarodową koalicje na rzecz odzyskania dzieci uprowadzonych do Rosji
Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska w rozmowie z przedstawicielami mediów azjatyckich wyraziła nadzieję na utworzenie międzynarodowej koalicji na rzecz zwrotu ukraińskich dzieci deportowanych do Federacji Rosyjskiej.
Propozycja utworzenia koalicji wyszła od Kanady na spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, które odbyło się na Malcie pod koniec października.
- Podczas spotkania na Malcie Kanada złożyła propozycję utworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz powrotu ukraińskich dzieci. Poparło ją 66 krajów – utworzenie takiej koalicji, stały monitoring, otrzymywanie danych z Rosji i w ten sposób możemy wpłynąć na powrót ukraińskich dzieci - mówiła Zełenska.
Podczas rozmów z dziennikarzami z Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Kambodży, Tajlandii, Mongolii i Singapuru Zełenska powiedziała, że obecnie Ukrainie udało się zwrócić 387 młodych obywateli z ponad 19 tys. deportowanych do kraju agresora.
Ukraina zidentyfikowała 19 546 uprowadzonych dziec. Sama Rosja przyznaje, że wywiozła ich 700 tysięcy.
Czterdzieści trzy kraje zatwierdziły wspólne oświadczenie w 90. rocznicę Wielkiego Głodu
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE 43 kraje wydały wspólne oświadczenie z okazji 90. rocznicy Wielkiego Głodu w latach 1932–1933, w którym potępiły zbrodnię popełnioną przez reżim stalinowski na narodzie ukraińskim i wyraziły zaniepokojenie ponowną próbą Rosji używania żywności jako broni.
Wspólne oświadczenie wygłosił Ambasador Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Michael R. Carpenter.
Rheinmetall chce w przyszłym roku rozpocząć produkcję pojazdów opancerzonych na Ukrainie
Niemiecki producent broni Rheinmetall chce w przyszłym roku rozpocząć produkcję pojazdów opancerzonych na Ukrainie - powiedział szef firmy Armin Pepperger.
Powiedział, że spodziewa się porozumienia z Ukrainą w sprawie produkcji transporterów opancerzonych Fuchs i bojowych wozów piechoty Lynx na początku roku. A potem w ciągu 6-7 miesięcy rozpoczęta zostanie produkcja Fuchsa, a po 12-13 miesiącach - Lynxa.
Mediazona liczy poległych Rosjan
Całkowite szacunki dotyczące ofiar Rosji od czasu inwazji na pełną skalę są bardzo zróżnicowane.
Czytaj więcej
Rosyjski niezależny portal Mediazona wraz z BBC Russia potwierdził 1 grudnia nazwiska 38 261 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.
Ukraina wprowadziła elektroniczny system zarządzania dokumentacją medyczną
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar poinformowała, że we wszystkich cywilnych placówkach medycznych oraz w 90 proc. szpitali wdrożono elektroniczny system zarządzania dokumentacją, który umożliwi wojsku przekazywanie niezbędnych dokumentów Wojskowej Komisji Lekarskiej.
Rośnie liczba prawnych sporów z rosyjskimi komisjami poborowymi
Liczba sporów prawnych z komisjami poborowymi wzrosła trzykrotnie w porównaniu z 2022 r. i zbliża się do tysiąca spraw – obliczyła organizacja obrony praw człowieka „Wezwanie do sumienia”.
Rosyjska redakcja BBC pisze, że w Moskwie mają miejsce bezprecedensowe"łapanki" mężczyzn w wieku poborowym.
Stołeczne urzędy rejestracji wojskowej i poboru masowo wysyłają do wojska w ciągu jednego dnia osoby z poważnymi chorobami i przyjezdnych z innych regionów.
- Nawet nie miałem czasu się obudzić. Siłą wsadzono nas do autobusu i zabrano w nieznanym kierunku – powiedział BBC 21-letni pracownik zmianowy z Doniecka. Mężczyzna uciekł z moskiewskiego urzędu rejestracji i poboru, gdzie zabrano mu rosyjski paszport.
- Oczywiście nie jestem lekarzem, ale wydaje mi się, że jest zdrowy – tak odpowiedziała w sądzie pracownica wojskowego urzędu rejestracyjnego i poboru, zapytana o przyczyny anulowania diagnozy poważnej choroby poborowego.
Strajk głodowy ukraińskich transportowców przerwany
Polacy obiecali przepuszczać przez przejście po 7 tirów na godzinę, a ładunki humanitarne i wojskowe poza kolejnością.
Czytaj więcej
Ukraińscy kierowcy koczujący trzeci tydzień na polsko-ukraińskiej granicy w Korczowej ogłosili strajk głodowy. Zgodzili się przerwać protest po tym, jak Polacy obiecali przepuszczać przez przejście po 7 tirów na godzinę, a ładunki humanitarne i wojskowe poza kolejnością.
Zawieszono członkostwo Białoruskiego Czerwonego Krzyża w Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
Prorządowa organizacja kontrolowana przez reżim Łukaszenki straci finansowanie. Ponadto przedstawiciele organizacji nie będą mogli uczestniczyć w Zgromadzeniu Ogólnym, głosować i być wybierani do organów Federacji Międzynarodowej.
Białoruski Czerwony Krzyż nie spełnił żądania zwolnienia ze stanowiska sekretarza generalnego propagandysty Z Dzmitrija Szewcowa, który wspierał rosyjską agresję i odwiedzał okupowane terytoria Ukrainy.
Eksperymentalny system na granicy
Polscy przewoźnicy zarzucają, że stosowana przez ukraińskie Ministerstwo Transportu e-kolejka jest narzędziem szykan wobec polskich przedsiębiorców.
Czytaj więcej
Delegacja ukraińskich przedsiębiorców przyjechała na rozmowy z polskimi organizacjami pozarządowymi apelować o zniesienie blokady.
Putin podpisał dekret. Wzrośnie liczebność rosyjskiej armii
Dokument został opublikowany na kremlowskiej stronie internetowej i wejdzie w życie z dniem podpisania.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin dekretem zwiększył liczebność żołnierzy w Siłach Zbrojnych Rosji o prawie 170 tys. osób - podaje rosyjska propagandowa agencja TASS.
Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło kurs online na temat sankcji wobec Rosji
Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło kurs internetowy dotyczący przestrzegania sankcji, ich interpretacji oraz rozpoznawania i powstrzymywania prób ich obejścia. Twórcy kursu wskazują, że jest to pierwszy w Unii Europejskiej taki podręcznik, który pomoże zrozumieć „bezprecedensowe sankcje wobec Rosji”.
Kurs trwa kilka godzin, może w nim wziąć udział każdy, jednak grupą docelową są przede wszystkim przedstawiciele biznesu i agencje rządowe Unii Europejskiej. „Aby ograniczenia były skuteczne, każdy musi wiedzieć, jak je stosować” – wyjaśniła pomysł minister spraw zagranicznych Elina Valtonen.
Ukraińscy kierowcy na polskiej granicy przygotowują się do strajku głodowego
Po ponad dwóch tygodniach oczekiwania na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej na przejściu Korczowa-Krakowiec ukraińscy kierowcy ogłosili, że przygotowują się do strajku głodowego.
Ołena Zełenska o kolejnej kadencji Wołodymyra Zełenskiego
Żona prezydenta Ukrainy Olena Zełenska mówi w rozmowie z "The Economist", że nie chce, aby jej mąż został wybrany na nową kadencję
- Nie chcę, żeby został prezydentem na następną kadencję ani na dwie kolejne kadencje, to niemożliwe. Prawdopodobnie będziemy zmuszeni szukać nowej drogi – powiedziała.
Petro Poroszenko nie mógł wyjechać z Ukrainy
Były prezydent Ukrainy ocenił, że uniemożliwienie mu wyjazdu z kraju to pozbawiony sensu atak na jedność.
Czytaj więcej
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że uniemożliwiono mu opuszczenie kraju i ocenił, że była to politycznie motywowana próba zakłócenia jego pracy.
Szef UE odpowiada na uwagi premiera Węgier na temat Ukrainy
Viktor Orban wezwał UE do podpisania „strategicznego partnerstwa” z Ukrainą przed rozpoczęciem rozmów członkowskich
Zapytany o komentarz węgierskiego premiera przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na marginesie szczytu COP28 w Dubaju, że UE ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, która oferuje wiele możliwości bliskiej współpracy z tym krajem.
- W grudniu przeprowadzimy dogłębną debatę z 27 kolegami, aby ocenić, jaką decyzję podejmiemy - dodał Michel.
Zełenski o kontrofensywie: Nie cofamy się
W rozmowie z Associated Press prezydent Ukrainy powiedział, że jest "częściowo" zadowolony z przebiegu kontrofensywy
- Nie wycofujemy się, jestem usatysfakcjonowany. Walczymy z „drugą najlepszą armią na świecie”. Tracimy ludzi, nie jestem usatysfakcjonowany. Nie zdobyliśmy całej broni, której chcieliśmy – nie mogę być usatysfakcjonowany, ale też nie mogę zbytnio narzekać – powiedział Zełenski
Zełenski stwierdził, że Ukrainie nie udało się „osiągnąć szybkich rezultatów” w kontrofensywie. - Z tego punktu widzenia niestety nie osiągnęliśmy pożądanych rezultatów. I to jest fakt – dodał ukraiński prezydent.
Stoltenberg ponagla Turcję w kwestii członkostwa Szwecji w NATO
Turcja i Węgry to jedyne kraje NATO, które nie zatwierdziły jeszcze formalnie wniosku akcesyjnego Szwecji.
- Dzisiaj rano spotkałem się z prezydentem Erdoganem i powtórzyłem swoje przesłanie, że nadszedł czas na sfinalizowanie procesu akcesyjnego Szwecji - powiedział Jens Stoltenberg.
Szmyhal: Szwajcaria zamroziła 8,8 mld dol. rosyjskich aktywów
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podał, że w ramach sankcji Szwajcaria zamroziła prawie 8,8 mld dolarów aktywów finansowych należących do Rosjan. Szef ukraińskiego rządu podziękował w mediach społecznościowych prezydentowi Szwajcarii Alainowi Bersetowi i ministrowi spraw zagranicznych tego kraju Ignazio Cassisowi "za ten ważny pierwszy krok".
"Wraz z naszymi partnerami dążymy do stworzenia mechanizmu wykorzystania przejętych aktywów do odbudowy Ukrainy" - oświadczył Szmyhal.
Start myśliwców MiG-31. Połowa Ukraińców uważa, że alarm jest konieczny
Z sondażu grupy socjologicznej Rating wynika, że połowa Ukraińców (51 proc.) uważa, iż podczas startu rosyjskich ciężkich naddźwiękowych myśliwców przechwytujących MiG-31, zdolnych do przenoszenia hipersonicznych pocisków Ch-47M2 Kindżał, zawsze konieczne jest ogłaszanie alarmu powietrznego. 40 proc. ankietowanych jest zdania, że alarm należy ogłaszać w zależności od realności zagrożenia.
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym
Dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełni teraz dziewięć rosyjskich okrętów, w tym okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski manewrujące Kalibr - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
W 2024 roku obwód lwowski przeznaczy 40 proc. budżetu na potrzeby armii
Takie szacunki przedstawił w rozmowie z agencją Ukrinform Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego.
W ciągu doby Ukraińcy odparli siedem rosyjskich ataków w rejonie Kupiańska
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego mówił o tym w czasie konferencji prasowej. Jak podkreślał Rosjanie nie zaprzestają ataków na tym odcinku frontu, a z powodu ponoszonych strat jest zmuszony rotować jednostki uczestniczące w natarciu.
Rosyjska armia ostrzeliwuje centrum Chersonia
Informację o ostrzale podaje Roman Mroczko, szef administracji wojskowej miasta.
W obwodzie chersońskim znaleziono zwłoki 81-letniego mężczyzny, który zginął w czasie nocnego ostrzału
Zwłoki 81-latka znaleziono w ruinach jednego z ostrzelanych przez Rosjan budynków mieszkalnych w miejscowości Tiaginka.
Uwięzieni rosyjscy opozycjoniści ukarani grzywnami
Władimir Kara-Murza otrzymał grzywnę za to, że nie przedstawił szczegółowych informacji na temat swoich ostatnich działań, a Ilia Jaszyn - za nieoznaczenie wpisu w serwisie Telegram informacją, że według władz jest "zagranicznym agentem". Obaj opozycjoniści odsiadują kary wieloletniego więzienia.
Czytaj więcej
Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza został ukarany grzywną w wysokości 50 tys. rubli (ok. 560 dolarów) za to, że nie dostarczył szczegółowego raportu na temat swoich działań, do czego jest zobligowany jako osoba uznana za "zagranicznego agenta". Tymczasem Kara-Murza odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za zdradę w kolonii karnej na Syberii.
Dmitrij Miedwiediew będzie rozmawiał z szefami władz lokalnych Syberyjskiego Okręgu Federalnego ws. rekrutacji ochotników do armii
Spotkanie zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z władzami 10 podmiotów Federacji Rosyjskiej ma dotyczyć pozyskiwania przez armię żołnierzy kontraktowych.
Rosyjskie koncerny paliwowe straciły ponad 40 proc. przychodów
To oficjalne dane rosyjskiego banku centralnego. Analitycy banku tak je tłumaczą: „Stało się to wskutek pogorszenia się otoczenia cenowego i spadku wielkości eksportu ropy w wyniku zaostrzenia sankcji, restrukturyzacji łańcuchów dostaw i przepływów finansowych”.
Czytaj więcej
Wprowadzenie pułapu cenowego na rosyjską ropę i produkty naftowe oraz konieczność sprzedaży do Azji i Afryki, doprowadziła rosyjskie koncerny paliwowe do utraty 41 proc. przychodów w tym roku. Najwięcej stracił Gazprom.
Szojgu: W ciągu pół roku ukraińska armia straciła 125 tys. żołnierzy
Siergiej Szojgu w czasie spotkania z kierownictwem rosyjskich Sił Zbrojnych przedstawił szacunki dotyczące strat Ukrainy w ostatnich sześciu miesiącach. Minister obrony Rosji mówił, że ukraińska armia straciła w pół roku 125 tys. żołnierzy i 16 tys. zestawów uzbrojenia.
Niemcy zamknęły konsulat generalny w Jekaterynburgu
Informacja na ten temat pojawiła się na stronie konsulatu. Konsulat odsyła wszystkich interesantów do ambasady Niemiec w Moskwie.
Anna Słojewska: Problem z Ukrainą w UE pojawił się, zanim jeszcze Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne
Protesty polskich drogowców na granicy z Ukrainą, a wcześniej rolników, odzwierciedlają naturalne obawy tych grup zawodowych i społecznych, które mogą czuć się zagrożone perspektywą wejścia wielkiego i dużo mniej zamożnego kraju do Unii Europejskiej - pisze w komentarzu dziennikarka działu świat "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Coraz więcej polityków i ekspertów argumentuje, że powinno się odejść od obowiązującej do tej pory zasady, że wszystkie profity z członkostwa w UE przychodzą dopiero w momencie, gdy kraj staje się formalnie członkiem Wspólnoty.
492 miejscowości na Ukrainie pozbawione prądu w związku z ostrzałem i złymi warunkami pogodowymi
Spośród 492 miejscowości pozbawionych prądu, 426 zostało odciętych od sieci energetycznej w wyniku rosyjskiego ostrzału.
Orban proponuje, by nie wspierać Ukrainy z unijnego budżetu lecz ze specjalnego funduszu
- Wszyscy powinni zasilać fundusz, jeśli chcą i możemy wysyłać pieniądze Ukrainie (z tego funduszu) - oświadczył Viktor Orban dodając, że finansowanie Ukrainy z budżetu UE zbyt mocno obciążyło ten budżet.
Czytaj więcej
Unia Europejska powinna najpierw podpisać partnerstwo strategiczne z Ukrainą, zamiast rozpoczynać rozmowy o członkostwie Ukrainy w UE - oświadczył Viktor Orban, premier Węgier, na antenie węgierskiego radia.
Czego Rosjanie boją się w 2024 roku? Pytanie o wojnę nie padło
Strach i niepokój przed nadchodzącym rokiem odczuwa 93 proc. Rosjan. Największe obawy wzbudza sytuacja ekonomiczna i możliwe choroby. Strach przed wojną przebija w odpowiedziach na inne pytania.
Czytaj więcej
Strach i niepokój przed nadchodzącym rokiem odczuwa 93 proc. Rosjan. Największe obawy wzbudza sytuacja ekonomiczna i możliwe choroby. Strach przed wojną przebija w odpowiedziach na inne pytania.
Przedłużono godzinę policyjną w obwodzie zaporoskim
W obwodzie zaporoskim przedłużono obowiązywanie godziny policyjnej - dotychczas obowiązywała ona od północy do 5 rano, teraz będzie obowiązywała od 23 do 5 rano, a na terenie dwóch rejonów - od 21:00 do 5 rano.
Ministerstwo Obrony Ukrainy zapowiada zwiększenie produkcji amunicji w 2024 roku
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że we współpracy z Ministerstwem Przemysłu Strategicznego zamierza kilkukrotnie zwiększyć produkcję rakiet, amunicji, uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Główny nacisk ma być położony na produkcję broni przeciwlotniczej - od konwencjonalnych systemów przenośnych do zestawów przeciwlotniczych z zasięgiem do ponad 100 km.
Obwód zaporoski ostrzelany 159 razy w ciągu doby
Zaporoska obwodowa administracja wojskowa publikuje zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału oraz ataków dronów na obwód zaporoski.
Rankiem Rosjanie ostrzelali rejon kupiański
Ok. 6:50, jak podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, Rosjanie ostrzelali wieś Kiwszariwka w rejonie kupiańskim, uszkadzając budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury. W ciągu poprzedniej doby Rosjanie ostrzelali co najmniej 16 miejscowości w obwodzie charkowskim.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,428 mln osób
Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 20,6 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,631 mln.
FSB zatrzymało obywatela Rosji podejrzanego o zorganizowanie ataku drona na lotnisko wojskowe
Zatrzymany ma 35 lat. Jak podaje FSB miał on być "zaangażowany w popełnienie aktów sabotażu i terroryzmu wymierzonych w obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodzie riazańskim".
W nocy Rosjanie zaatakowali z powietrza obwód kropiwnicki
Rosjanie mieli atakować cele w obwodzie kropiwnickim przy użyciu rakiet i dronów. W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza - podał Andrij Rajkowycz, szef administracji wojskowej Kirowohradu na swoim profilu na Facebooku.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski i Krzywy Róg
Informacje o ostrzale przekazuje Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej. Z jego wpisu wynika, że rejon nikopolski był ostrzeliwany przez artylerię, a w kierunku Krzywego Rogu wystrzelono rakietę.
W nocy nad Ukrainą strącono 18 dronów-kamikadze
Informację o strąceniu 18 dronów-kamikadze oraz jednego pocisku Ch-59 podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.
Rosyjski resort obrony informuje o zniszczeniu ukraińskiego drona morskiego na Morzu Czarnym
Dron miał zostać zniszczony przez rosyjski samolot. Dron - jak podaje Ministerstwo Obrony Rosji - kierował się w stronę Półwyspu Krymskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 330 040, 5 564 czołgów, 10 372 pojazdów opancerzonych, 7 931 zestawów artyleryjskich, 912 wyrzutni rakiet, 602 zestawy przeciwlotnicze, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 976 bezzałogowych statków powietrznych, 1 567 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 399 pojazdów (w tym cystern), 1 137 jednostek sprzętu specjalnego.
Około trzech czwartych Rosjan cały czas popiera wojnę
Z tego około jednej trzeciej twierdzi, że „w zasadzie ją popiera”, wyjaśniając to tak: „Wojna to zło, ale trzeba wspierać swoich” albo „To źle, że giną ludzie, ale nie było innego wyjścia”.
Czytaj więcej
Nawet niezależni socjologowie przyznają, że znaczna większość obywateli Rosji uważa, iż należy walczyć z Ukrainą.
W przyszłym roku budżet państwa rosyjskiego ma sięgać ponad 36 bilionów rubli (równowartość 412 mld dolarów)
Z tego ponad 72 mld dolarów ma trafić do wojskowych. To nie wszystko, bo część wydatków obronnych (dotyczących m.in. przemysłu zbrojeniowego) utajniono, a część wydatków przerzucono na przedsiębiorców i bogate rosyjskie miasta, jak Moskwa czy Petersburg. I wygląda na to, że będzie to największy budżet wojskowy w Rosji od czasów zimnej wojny.
Czytaj więcej
Rosja zaciska pasa i przygotowuje się na długą kampanię wojenną. Ukraina zaś nie poradzi sobie bez wielomiliardowej pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
Gen. Walerij Załużny rozmawiał telefonicznie z najwyższym rangą amerykańskim generałem
O rozmowie głównodowodzącego ukraińskiej armii z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Charlesem Brownem informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rankiem w północnych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
Zagrożone atakiem dronów mają być obwody: kijowski, czernihowski, sumski i połtawski.
Szef MSW Ukrainy: W 2023 roku Rosjanie ostrzeliwali obszary zamieszkane na Ukrainie 59 tys. razy
Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy, poinformował ambasadorów państw G7 o liczbie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w 2023 roku - informuje ukraińskie MSW. Kłymenko przekazał, że ukraińskie służby odnotowały ok. 101 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w ciągu ostatnich 11 miesięcy - wśród nich są ostrzał terenów zamieszkanych, deportacje i nielegalne pozbawienie mienia. W wyniku rosyjskiego ostrzału terenów zamieszkanych w 2023 roku 11 tys. Ukraińców zostało rannych, a 2 tys. zginęło.
Wołodymyr Zełenski informuje o odznaczeniu pięciu oficerów walczących na kupiańskim odcinku frontu
- Byłem w Kupiańsku - to ważne, by wspierać nasze miasto i naszych obrońców. Spotkałem się z generałem Syrskim i dowódcami, którzy walczą na odcinku kupiańskim. Odznaczyłem pięciu oficerów, którzy byli na spotkaniu (...). Dziękuję wam, wojownicy, za waszą wytrwałość i waszą codzienną, ciężką pracę - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Obwód sumski ostrzelany 24 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału moździerzowego miasta Seredyna-Buda ranny został 39-letni mężczyzna.
Przestanie obowiązywać porozumienie o współpracy ws. granicy między Finlandią a Rosją
Porozumienie miała wypowiedzieć Rosja, która poinformowała o tym stronę fińską w październiku. Teraz o wygaśnięciu porozumienia poinformował fiński rząd - porozumienie przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku. Porozumienie zawarto w 2012 roku - na jego mocy Rosja i Finlandia wspólnie angażowały się w "socjoekonomiczny rozwój obszarów przygranicznych".
Argentyna nie dołączy do BRICS
Po wyborze na prezydenta Javiera Mileia Argentyna zmieniła stanowisko ws. przystąpienia do BRICS, forum współpracy międzynarodowej, do którego należą Rosja, Brazylia, Indie, Chiny i RPA. O tym, że Argentyna nie przystąpi do BRICS, mimo wcześniejszych deklaracji, napisała na platformie X (dawny Twitter) Diana Mondino, która w przyszłej administracji ma zostać szefową MSZ.
Od piątku Rosjanie mogą wysyłać pytania do Władimira Putina
Na wybrane pytania Putin odpowie 14 grudnia, podczas programu "Linia bezpośrednia" połączonego z dużą konferencją prasową. Putin odpowie na pytania Rosjan po raz pierwszy od wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.