Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Gen. Walerij Załużny twierdzi, że ukraińska armia jest blisko przełamania na froncie.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Eksplozje w obwodzie odeskim
Wieczorem 24 sierpnia w obwodzie odeskim doszło do eksplozji. Obrona powietrzna Ukrainy została aktywowana.
Ukraińskie media przypominają, by nie udostępniać w mediach społecznościowych nagrań przedstawiających działania obrony powietrznej.
Senator republikanów: Wybory na Ukrainie w przyszłym roku muszą się odbyć, nawet w obliczu wojny
- Nadszedł czas na kolejny krok w kierunku demokracji na Ukrainie, a mianowicie przeprowadzenie wyborów w 2024 roku, nawet podczas trwania wojny - powiedział senator republikanów Lindsey Graham.
Siły zbrojne Ukrainy są bliskie przełamania rosyjskiej linii obrony?
Według „The Wall Street Journal”, Załużny powiedział urzędnikom amerykańskim, że siły zbrojne Ukrainy są bliskie przełamania rosyjskiej linii obrony - cytuje Unian.
Według niego kontrofensywa może przynieść rezultaty bardzo szybko.
Pentagon: Brak danych na potwierdzenie ataku rakietowego na samolot Prigożyna
Departament Obrony USA stwierdził, że obecnie nie ma informacji sugerujących, że rakieta ziemia-powietrze zestrzeliła samolot, na którym przypuszczalnie znajdował się Prigożyn.
Rzecznik Pentagonu, generał brygady Sił Powietrznych Patrick Ryder, podczas konferencji prasowej w Pentagonie nie przedstawił żadnych dowodów ani dalszych szczegółów na temat tego, co zdaniem amerykańskich urzędników spowodowało katastrofę.
Al Jazeera: Przywódcy Grupy Wagnera debatują nad przyszłością ugrupowania
Według kanałów mediów społecznościowych powiązanych z Grupą Wagnera, trwa narada przywódców dotycząca przyszłości PKW, poinformowała relacjonująca z Moskwy Dorsa Jabari z Al Jazeery.
Komisja, która zastanawia się nad przyszłością Grupy Wagnera i jej najemników, ma wydać oświadczenie. Na razie nie wiadomo, z kogo się składa, ale, jak relacjonuje Dorsa Jabari, dysponuje planem, który opracował Prigożyn na wypadek własnej śmierci.
Kadyrow o śmierci Prigożyna: Wielka strata dla całego państwa
Przywódca Czeczenii skomentował śmierć Jewgienija Prigożyna, nazywając ją „wielką stratą dla całego państwa”.
Według Kadyrowa Prigożin „wniósł wielki wkład w utrzymanie Wspólnoty Niepodległych Państw”.
Stwierdził też, że przyjaźnił się z Prigożynem i często rozwiązywał z nim „trudne sprawy”.
- Ale ostatnio albo nie widział, albo nie chciał widzieć pełnego obrazu tego, co dzieje się w kraju. Prosiłem go, aby porzucił osobiste ambicje na rzecz spraw najwyższej wagi narodowej. O wszystkim innym można zadecydować później. Ale taki był Prigożin, ze swoim żelaznym charakterem i chęcią osiągnięcia celu tu i teraz - mówił Kadyrow.
Symboliczne budowle na świecie w barwach Ukrainy
Zełenski o katastrofie: Nie ma co komentować
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że nie ma żadnych komentarzy w sprawie losów szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna.
- Rosyjski rząd, w tym Prigożyn i jego najemnicy, ściągnęli na nas tak wiele nieszczęść i ofiar śmiertelnych, że, szczerze mówiąc, nie mogę powiedzieć nic dobrego o tych nieludziach – powiedział Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre w Kijowie.
- To albo proces w Hadze, albo proces Boga. Widzicie, Rosja ma alternatywę dla prezydenta Putina. Taka jest decyzja. Nie ma co komentować – powiedział.
Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich pilotów na F16 w październiku
Rzecznik Pentagonu, generał brygady Pat Ryder powiedział, że szkolenie, które odbędzie się w Arizonie, rozpocznie się po przejściu przez ukraińskich pilotów we wrześniu szkolenia z języka angielskiego.
Czytaj więcej
Według zapowiedzi rzecznika Pentagonu, generała brygady Pata Rydera, szkolenie obejmie początkowo kilku pilotów i kilkudziesięciu konserwatorów.
Prezydent Zełenski dziękuje Polakom za wsparcie Ukrainy
„Zawsze dobrze jest porozmawiać z Andrzejem Dudą. Dziękujemy za ciepłe życzenia z okazji Święta Niepodległości. W 1991 r. Polska natychmiast po referendum uznała naszą niepodległość. Był wtedy liderem i pozostaje nim teraz. Jestem szczerze wdzięczny Polakom za całe wsparcie” – napisał Zełenski w 32. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości.
Komisja Europejska wątpi w śmierć Prigożyna
Oświadczenie w tej sprawie wydał przedstawiciel służby polityki zagranicznej UE Peter Stano.
„W dzisiejszych czasach prawie nic, co wychodzi z Rosji, nie jest wiarygodne” – stwierdził.
Ukraina dodała firmy Japan Tobacco i Philip Morris do listy sponsorów wojny
Krajowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji stwierdziła, że firmy w dalszym ciągu prowadzą działalność w Rosji i płacą tam wysokie podatki.
„W ciągu ostatnich 20 lat inwestycje Japan Tobacco International w rosyjską gospodarkę przekroczyły 4,6 miliarda dolarów. Zapłacone przez spółkę podatki w 2020 roku zapewniły 1,4 proc. dochodów budżetu federalnego Federacji Rosyjskiej. Sama firma otwarcie stwierdziła, że rynek rosyjski wygenerowała dla JT Group około 2 miliardy dolarów w 2022 roku, co stanowi około 11 proc. jej skonsolidowanych przychodów w 2022 roku” – podała agencja w oświadczeniu.
Niemcy dostarczyły Ukrainie rakiety dla systemu obrony powietrznej Patriot
Niemcy dostarczyły rakiety dla systemu obrony powietrznej Patriot w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy – napisał 24 sierpnia niemiecki rząd federalny.
Wysłano także osiem nowych systemów wykrywania dronów oraz 40 dronów rozpoznawczych RQ-35 HEIDRUN.
Część pakietu, która obejmuje 31 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej i 90 systemów wykrywania dronów, znajduje się obecnie w fazie planowania.
Ze względów bezpieczeństwa szczegóły dostawy Berlin ujawnia dopiero po przekazaniu broni Ukrainie.
Norwegia dołącza do państw oferujących Ukrainie myśliwce F-16
Norwegia dołącza do Danii i Holandii w kwestii przekazania Ukrainie F-16.
- Planujemy przekazać Ukrainie norweskie myśliwce F-16 i w odpowiednim czasie przekażemy dalsze szczegóły dotyczące darowizny, liczby i ram czasowych dostawy” – powiedział premier Jonas Gahr Støre
Norwegia jest trzecim krajem w Europie, obok Danii i Holandii, który zobowiązał się dostarczyć Ukrainie myśliwce. Norwegia ogłosiła w maju plany wsparcia szkolenia ukraińskiego personelu na myśliwcach F-16.
Norwegia ogłosiła także w czwartek, że przekaże Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i zestawy do rozminowywania, a także 1,5 miliarda NOK (140,5 miliona dolarów) na zabezpieczenie dostaw gazu i energii elektrycznej w kraju.
Oznacza to, że łączna wartość wsparcia Norwegii na przestrzeni pięciu lat wyniesie 75 miliardów NOK (ponad 7 miliardów dolarów) – głosi oświadczenie na stronie internetowej norweskiego rządu.
"NYT": Eksplozja na pokładzie samolotu Prigożyna
Eksplozja na pokładzie samolotu, na którym przypuszczalnie znajdował się szef najemników Jewgienij Prigożyn, prawdopodobnie była przyczyna katastrofy – donosi „The New York Times”, cytując amerykańskich i innych zachodnich urzędników.
Urzędnicy powiedzieli „Los Angeles Times”, że eksplozja mogła być spowodowana bombą lub innym urządzeniem podłożonym na samolocie, dodając, że badane są inne teorie.
Ukraińska flaga nad okupowanym lewym brzegiem Dniepru
Putin składa kondolencje
Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy lotniczej samolotu założyciela PKW Wagner Jewgienija Prigożyna.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy od czasu katastrofy lotniczej wypowiedział się na temat Jewgienija Prigożyna, nazywając szefa Grupy Wagnera „człowiekiem trudnego losu”.
Nowa teoria dotycząca katastrofy samolotu Prigożyna
Śledczy mają nową wersję katastrofy samolotu Jewgienija Prigożyna – nieostrożne obchodzenie się z amunicją na pokładzie podczas lotu – podają rosyjskie media.
Wiąże się to z faktem, że na miejscu katastrofy samolotu w obwodzie twerskim odnaleziono broń strzelecką, amunicję i granaty, które najprawdopodobniej należały do pasażerów samolotu.
Rosyjski sąd przedłużył areszt reportera WSJ Evana Gershkovicha
Moskiewski sąd zdecydował o przedłużeniu tymczasowego aresztowania dziennikarza Evana Gershkovicha o kolejne trzy miesiące
Gershkovich jest przetrzymywany w Rosji od marca w następstwie aresztowania pod zarzutem szpiegostwa, któremu on, WSJ i rząd USA stanowczo zaprzeczają.
„Dzisiaj nasz kolega i wybitny dziennikarz Evan Gershkovich stawił się na przesłuchanie przedprocesowe, na którym po raz kolejny przedłużono jego tymczasowe aresztowanie” – podała gazeta w oświadczeniu. „Jesteśmy głęboko rozczarowani, że nadal jest on arbitralnie i bezprawnie przetrzymywany za wykonywanie swojej pracy dziennikarskiej”.
Obwód lwowski. Żołnierze budowali posiadłość dowódcy
Zastępca dowódcy jednostki wojskowej w obwodzie lwowskim kazał podległym mu żołnierzom budować i remontować swoją posiadłość - ustalili ukraińscy śledczy.
Czytaj więcej
W obwodzie lwowskim na Ukrainie zatrzymano zastępcę dowódcy jednostki wojskowej, dla którego żołnierze budowali rezydencję.
Drugi samolot Prigożyna poleciał do Azerbejdżanu
Wyleciał z lotniska Wnukowo i kieruje się do Baku. Nie wiadomo, kto jest na pokładzie.
USA uważają, że rakieta wystrzelona z terytorium Rosji spowodowała katastrofę samolotu Prigożyna
Stany Zjednoczone uważają, że rakieta ziemia-powietrze wystrzelona z terytorium Rosji uderzyła w środę w samolot, w którym przypuszczalnie znajdował się przywódca najemników Jewgienij Prigożyn, poinformowało agencję Reuters dwóch amerykańskich urzędników.
Urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na drażliwość sprawy, podkreślili, że informacje są nadal wstępne i są sprawdzane.
Radio Swoboda - Białoruś: Rozpoczęto likwidację obozu PKW Wagner
Likwidację obozu Wagnera PMC we wsi Ceł, rejon Osipowicze, obwód mohylewski na Białorusi, rozpoczęło się na początku sierpnia – podaje Radio Liberty Białoruś, powołując się na zdjęcia satelitarne Planet Labs .
W sumie usunięto już 101 z 273 namiotów. Biorąc pod uwagę, że w każdym z namiotów mogło przebywać około 20 wagnerowców, okazuje się, że obóz mogło opuścić około dwóch tysięcy bojowników
Rosja karze TikToka za treści LGBT
TikTok został ukarany sądownie w Rosji za niewykonanie żądania władz o nieusuwaniu treści LGBT. Kara wynosi równowartość 87,5 tysiąca złotych. Chińczycy nie zgadzają się z wyrokiem.
Czytaj więcej
TikTok został ukarany sądownie w Rosji za niewykonanie żądania władz o nieusuwaniu treści LGBT. Kara wynosi równowartość 87,5 tysiąca złotych. Chińczycy nie zgadzają się z wyrokiem.
Budanow o "operacji specjalnej" na Krymie
Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informował, że jednostki Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy przeprowadziły desant na terytorium Krymu. W komunikacie Ukraińcy mówili o przeprowadzeniu operacji specjalnej we współpracy z marynarką wojenną.
- Znaczenie operacji specjalnej na tymczasowo okupowanym Krymie polega na tym, że ludzie pamiętają i wierzą, że zwycięstwo, ich uwolnienie i powrót do normalnego życia nie jest daleko - skomentował szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow. Zadeklarował, że "kiedy dojdzie do pewnych uderzeń na terytorium Krymu, na tym się nie skończy". - Będzie operacja lądowa, będzie zwrot naszych terytoriów - dodał.
Kasjanow: Putin nie przebacza
Były szef rosyjskiego rządu Michaił Kasjanow powiedział, że nie ma wątpliwości, iż to prezydent Władimir Putin stoi za katastrofą lotniczą, w której prawdopodobnie zginął szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.
- Wiem, że Putin nie jest w stanie przebaczyć - stwierdził w rozmowie ze Sky News Kasjanow. Dodał, iż sądził, że Prigożyn "zostanie zabity gdzieś w Afryce lub gdzie indziej".
Michaił Kasjanow był premierem Rosji w latach 2000-2004, został odwołany przez Władimira Putina.
Szkolenie Ukraińców na F-16. Zełenski o decyzji Portugalii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą rozmawiał przede wszystkim o kwestii współpracy obu państw zakresie obronności i bezpieczeństwa. "Portugalia potwierdziła gotowość do przyłączenia się do szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników na F-16" - napisał w mediach społecznościowych Zełenski.
Prezydent Litwy: Śmierć Jewgienija Prigożyna niewiele zmienia
Gitanas Nauseda mówił w Kijowie, że śmierć Jewgienija Prigożyna "pokazuje, iż reżim wchodzi w kolejną fazę, że ci ludzie, jakkolwiek by ich nie nazwać, zabijają sami siebie". - Ale, oczywiście, nikt nie powinien sądzić, że śmierć Prigożyna pozwala nam uspokoić się lub w jakiś sposób poprawia sytuację pod kątem bezpieczeństwa - powiedział prezydent Litwy.
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, spotka się z sekretarzem generalnym ONZ ws. porozumienia zbożowego
Ławrow zapowiedział, że spotka się z Antonio Guterresem i będzie z nim rozmawiał o porozumieniu zbożowym, od którego Rosja odstąpiła 17 lipca. Zaznaczył jednak, że strona rosyjska "nie widzi oznak gotowości Zachodu do spełnienia warunków powrotu przez Moskwę do porozumienia zbożowego".
"Newsweek": Rosja straciła na wojnie 21,7 proc. samolotów i śmigłowców bez udziału Ukraińców
Grupa Oryx potwierdziła, że Rosjanie stracili na wojnie, do 17 sierpnia, 186 samolotów i śmigłowców, w tym 13 z powodów innych niż bezpośredni udział w walkach. Tymczasem "Newsweek" ustalił, że od 24 lutego do 17 sierpnia Ukraina co najmniej 48 samolotów i śmigłowców Rosjanie stracili bez udziału Ukraińców. Wśród nich jest siedem myśliwców Su-25, cztery naddźwiękowe myśliwce MiG-31 i trzy śmigłowce Ka-52.
Czytaj więcej
Ponad 20 proc. rosyjskich strat jeśli chodzi o załogowe statki powietrzne - samoloty i śmigłowce - w ciągu 18 miesięcy wojny z Ukrainą nie jest wynikiem działań ukraińskiej armii - wynika z szacunków amerykańskiego "Newsweeka".
Prezydent Litwy w Kijowie: Razem odbudujemy Ukrainę
- Litwa chce, aby Ukraina stała się częścią społeczności euroatlantyckiej. Nasza wizja dziś to silna Ukraina w silnej Europie - mówił Gitanas Nauseda, który przebywa w Kijowie i uczestniczy w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy.
Litwa przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 41 mln euro
Minister obrony Litwy, Arvydas Anusauskas oświadczył, że w skład pakietu wejdzie amunicja do szwedzkich granatników Carl Gustaf, karabiny, radary morskie, amunicja kalibru 5,56 mm, generatory i sprzęt do zwalczania dronów. Litwa przekaże też Ukrainie zakupione dla niej zestawy NASAMS. Łączna wartość pomocy przekazanej Ukrainie przez Litwę przekroczy tym samym 500 mln euro.
Ok. 10 Rosjanie ostrzelali wieś Mykołajiwka w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału ranna została 67-letnia kobieta.
Pod koniec lipca ukraińska straż graniczna szacowała, że na terenie Białorusi znajduje się co najmniej 5 tys. najemników Grupy Wagnera
W czwartek białoruska redakcja Radia Swoboda, powołując się na zdjęcie satelitarne serwisu Planet Labs podała, że w wiosce Cel, pod Asipowiczami na Białorusi (tam rozmieściła się baza wagnerowców), demontowane są namioty. Z informacji tych wynika, że z 273 namiotów zdemontowano ponad 100. Białoruscy dziennikarze podliczyli, że wyprowadzić się (albo się przeprowadzić gdzieś indziej) stamtąd mogło ponad 2 tys. najemników. Liczba sprzętu wojskowego, którym dysponują znajdujący się tam wagnerowcy pozostaje jednak bez zmian. Tymczasem niezależna białoruska strona w Telegramie „Biełaruski Hajun” (od początku wojny monitoruje przemieszczanie rosyjskich sił nad Dnieprem) twierdzi, że po ujawnieniu informacji o śmierci Prigożyna białoruskie władze ograniczyły dostęp do internetu mobilnego w okolicy wioski Cel.
Czytaj więcej
Białoruski dyktator miał zapewniać bezpieczeństwo szefowi najemników po nieudanym puczu. Dzisiaj pod znakiem zapytania pozostaje przyszłość Grupy Wagnera na Białorusi.
Mateusz Morawiecki przekonuje, że pomimo śmierci Jewgienija Prigożyna, Grupa Wagnera na Białorusi nadal jest zagrożeniem dla sąsiadów Białorusi z NATO
Grupa Wagnera pojawiła się na Białorusi po puczu z 23-24 czerwca, w czasie którego marsz najemników z Grupy Wagnera na Moskwę został powstrzymany dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez Aleksandra Łukaszenkę. Elementem porozumienia miało być przeniesienie się Jewgienija Prigożyna i chcących pozostać przy nim najemników na Białoruś. Spekulowało się, że do obozu w rejonie Osipowicz może trafić nawet 8 tys. najemników.
Czytaj więcej
W czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki był pytany co doniesienia o śmierci szefa Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, oznaczają dla bezpieczeństwa Polski, aktywności polskich służb na granicach i czy Polska nadal bierze pod uwagę zamknięcie granicy z Białorusią.
Biden ogłasza nowe sankcje wobec Rosji
Stany Zjednoczone współpracują z państwami na całym świecie, by pociągnąć do odpowiedzialności siły rosyjskie odpowiedzialne za zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, których dopuściły się na Ukrainie - oświadczył prezydent USA Joe Biden w tekście opublikowanym przez służby prasowe Białego Domu. W komunikacie czytamy, że obejmuje to sprawę przymusowego wywiezienia "tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji". "Te dzieci zostały odebrane swoim rodzicom i są trzymane z dala od rodzin. To niedopuszczalne" - podkreślił amerykański prezydent. "Dziś ogłaszamy nowe sankcje, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za te przymusowe transfery i deportacje oraz zażądać, by ukraińskie dzieci wróciły do swoich rodzin" - oświadczył Joe Biden.
Nowa hipoteza mówi o ładunku wybuchowym w samolocie Jewgienija Prigożyna
Hipoteza ta ma być obecnie sprawdzana.
Czytaj więcej
W samolocie Jewgienija Prigożyna podłożono ładunek wybuchowy w komorze podwozia - taka ma być jedna z hipotez rozpatrywanych w ramach śledztwa mającego wyjaśnić katastrofę Embraera, w której 23 sierpnia zginął m.in. twórca Grupy Wagnera.
Rosyjski koncern omija sankcje w Dubaju
Norylski Nikiel, największy światowy producent niklu i palladu, otworzył przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pod zupełnie inną nazwą. To sposób na ominięcie sankcji.
Czytaj więcej
Rosyjski koncern Norylski Nikiel - największy światowy producent niklu i palladu - otworzył przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Występuje tam pod zupełnie inną nazwą. To sposób na ominięcie sankcji.
Rosja informuje o nocnym ataku na "centra decyzyjne Sił Zbrojnych Ukrainy". Ukraina: Uszkodzone budynki mieszkalne, bank, hotel
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w nocy armia rosyjska przeprowadziła uderzenie "precyzyjną bronią dalekiego zasięgu na centra decyzyjne Sił Zbrojnych Ukrainy". Tymczasem strona ukraińska informuje o siedmiu cywilach rannych w czasie ataku na Dniepr, gdzie uszkodzonych miało zostać kilkanaście budynków - w tym budynki mieszkalne, bank, hotel i budynek lokalnych władz. Na Dniepr miały spaść pociski Iskander.
Władimir Putin: W najbliższej przyszłości nie widać alternatywy w energetyce dla węglowodorów
Prezydent Rosji na szczycie BRICS przekonywał, że transformacja energetyczna w kierunku niskoemisyjnej ekonomii jest potrzebna, ale "musi być stopniowa, uważnie zaprojektowana i musi brać pod uwagę charakterystykę i możliwości krajów".
Norwegia przekaże myśliwce F-16 Ukrainie - podała norweska telewizja TV2
Wcześniej deklarację o przekazaniu myśliwców Ukrainie złożyły Dania i Holandia, a zgodę na przekazywanie F-16 Ukrainie przez kraje trzecie wyraziły USA.
Czytaj więcej
Norweska telewizja TV2 potwierdziła w kilku niezależnych od siebie źródłach, że Norwegia zadeklarowała przekazanie Ukrainie myśliwców F-16.
Wołodymyr Zełenski z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy: To święto wolnych ludzi
Prezydent Ukrainy nazwał przypadający 24 sierpnia Dzień Niepodległości Ukrainy świętem "wolnych ludzi" stwierdził, że Ukraińcy toczą obecnie walkę o coś "co jest ważne dla wszystkich". "O niepodległą Ukrainę" - dodał.
Opozycja ze Szwecji chce przekazania myśliwców Jas Gripen Ukrainie po wejściu Szwecji do NATO
- Nie możemy pozwolić Rosji wygrać. Myśliwce Jas Gripen miałyby duże znaczenie dla Ukrainy - mówiła w czwartek na konferencji prasowej była premier Magdalena Andersson.
Czytaj więcej
Myśliwce Jas Gripen miałyby duże znaczenie dla Ukrainy - stwierdziła szefowa opozycyjnej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, była premier Szwecji, Magdalena Andersson.
Szefowa MSZ Niemiec skomentowała katastrofę samolotu Prigożyna
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock ostrzegła przed spekulacjami po domniemanej śmierci Jewgienija Prigożyna. Katastrofa samolotu miała miejsce zaledwie kilka godzin temu, więc „nie można wyciągać szybkich wniosków” – powiedziała polityk Zielonych w radiu Deutschlandfunk. Incydent ten pokazuje jednak wyraźnie, „że system, władza, dyktatura zbudowana na przemocy, także wewnętrznie zna tylko przemoc”. Można to było „w smutny, dramatyczny sposób zobaczyć już w poprzednich latach, kiedy działacze opozycji, dziennikarze, zwykli ludzie wypadali z okien lub zostali otruci” – dodała Baerbock.
Korea Północna oskarżyła USA o to, że zmienią kryzys na Ukrainie w globalną nuklearną katastrofę
Tak Korea Północna ocenia zgodę Stanów Zjednoczonych na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie.
Na Morzu Azowskim jest jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Takie informacje podaje Marynarka Wojenna Ukrainy. Jeden z dwóch rosyjskich okrętów na Morzu Azowskim ma na pokładzie łącznie osiem pocisków Kalibr. Z kolei na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego okrętu uzbrojonego w takie pociski (łącznie na wodach tego morza są cztery rosyjskie okręty).
Rosja poderwała myśliwiec MiG-31 w związku ze zbliżaniem się do jej granic bazującego w Norwegii samolotu patrolowego
Myśliwiec Floty Północnej został poderwany w związku ze zbliżaniem się do granic Rosji samolotu patrolowego R-8A "Poseidon" - podaje strona rosyjska.
Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia. Wśród rannych jest dziecko
Informacje takie przekazuje chersońska prokuratura obwodowa. Ostrzał miał miejsce ok. 11:00. Jeden z pocisków trafił w dach budynku mieszkalnego.
Bosak o doniesieniach o śmierci Prigożyna: Zmiana jednego pionka na innego
Jeśli rzeczywiście Jewgienij Prigożyn zginął w katastrofie samolotu w Rosji, to nie zmieni to sposobu działania ani Grupy Wagnera, ani rosyjskich sił specjalnych - ocenił w Radiu Zet poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.
Czytaj więcej
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zginął w katastrofie lotniczej - wynika z rosyjskich doniesień. - Chyba wszyscy, którzy obserwują sytuację w Rosji, spodziewali się takiego obrotu sprawy - skomentował szef koła Konfederacji Krzysztof Bosak, odnosząc się do sprawy w Radiu Zet.
Desant jednostek wywiadu Ukrainy na Krym
Informację o desancie przekazał Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Czytaj więcej
Jednostki Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy przeprowadziły desant na terytorium Krymu. W opublikowanym komunikacie Ukraińcy poinformowali o przeprowadzeniu operacji specjalnej we współpracy z marynarką wojenną.
Sześć państw zaproszonych oficjalnie do BRICS
Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa oświadczył, że na szczycie grupy podjęto decyzję o zaproszeniu sześciu państw - Argentyny Iranu, Etiopii, Egiptu, Arabii Saudyjskiej i ZEA - do organizacji. Państwa te staną się pełnoprawnymi członkami BRICS od stycznia 2024 roku.
Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia
Informacje o ostrzale centrum miasta przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Egipt, Arabia Saudyjska, a być może także Argentyna, ZEA i Iran zostaną dziś zaproszone do BRICS
Celem grupy, która nie jest formalnym sojuszem politycznym, a której częścią jest m.in. Rosja, jest stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych oraz zreformowanie ONZ.
Czytaj więcej
Egipt, Arabia Saudyjska, ZEA, Argentyna, Iran i Etiopia zostały w czwartek formalnie zaproszone do grupy BRICS.
Akcja służb na miejscu katastrofy samolotu Prigożyna
W pobliżu miejsca katastrofy samolotu szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna widać pojazdy należące m.in. do rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, resortu spraw wewnętrznych, Komitetu Śledczego FR oraz Rosgwardii.
Rosyjska armia ostrzelała placówkę medyczną w Komyszanach, w obwodzie chersońskim
Informacje takie podaje chersońska administracja obwodowa. "Rosja zniszczyła kolejny szpital w obwodzie chersońskim" - czytamy na jej kanale w serwisie Telegram.
Ruch samochodów na Moście Krymskim został wznowiony po ok. 30 minutach przerwy
Takie informacje przekazuje kanał w serwisie Telegram opisujący sytuację na Moście Krymskim.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 14,908 mln osób
Tylko w ciągu ostatniej doby - jak podała Straż Graniczna - z Ukrainy do Polski wjechało 31,3 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 31,2 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 13,172 mln.
Skutki ostrzału w obwodzie chersońskim
Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że w środę w regionie odnotowano 99 rosyjskich ostrzałów i eksplozje 497 pocisków, m.in. moździerzowych i artyleryjskich. Według Prokudina, celem wojsk rosyjskich były tereny zamieszkałe, a 7 osób zostało rannych.
Ranni w obwodzie mikołajowskim
Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim przekazał, że w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie ranne zostały trzy osoby - dwóm udzielono pomocy ambulatoryjnej, jedna przebywa w szpitalu. W wyniku ostrzału prowadzonego w nocy na terenie hromady (gminy) Kucurub uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze.
Do czego Putin potrzebował Prigożyna? Gen. Skrzypczak wyjaśnia
Według generała "Prigożyn mógł być pewien, że ekipa Putina nie wybaczy bohaterowi spod Bachmutu aktu nieposłuszeństwa", jakim był tzw. pucz.
Czytaj więcej
Kwestią czasu było, kiedy i w jaki sposób Jewgienij Prigożyn i wagnerowcy przejdą do historii - ocenił generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Sprawa Prigożyna. Brytyjski rząd monitoruje sytuację
Minister ds. szkół Wielkiej Brytanii Nick Gibb powiedział, że brytyjski rząd uważnie monitoruje sytuację po doniesieniach o śmierci przywódcy Grupy Wagnera w katastrofie lotniczej.
- Oczywiście bardzo uważnie monitorujemy sytuację. Współpracujemy z naszymi sojusznikami, by zobaczyć, jak rozwiną się sprawy - powiedział polityk GB News. - Niewiele więcej mogę dodać. To stało się wczoraj wieczorem, musimy podsumować sytuację.
Walki na Ukrainie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby doszło do 23 starć zbrojnych między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi. Według tego źródła, m.in. w obwodzie ługańskim i donieckim Rosjanie prowadzili ostrzał artyleryjski, zaś działania ofensywne sił rosyjskich w rejonie Bachmutu były nieudane.
W nocy Rosjanie atakowali Wowczańsk, miasto w obwodzie charkowskim
W wyniku ataku uszkodzona została placówka ochrony zdrowia i obiekt przemysłowy. Atak miał miejsce ok. 1:40 rano.
W europejskiej części Rosji pierwsze przymrozki
Pierwsze przymrozki odnotowano w nocy na europejskim terytorium Rosji -, w mieście Szaria w obwodzie kostromskim, temperatura spadła do minus 1,4 stopnia Celsjusza - przekazało centrum pogodowe Fobos. Poniżej zera temperatura spadła również w obwodzie kirowskim.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Dniepr zaatakowany rakietami Iskander
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że w nocy Rosjanie wystrzelili w stronę Dniepru pociski Iskander-M i Iskander-K z obwodu rostowskiego i Krymu. Pocisk wystrzelony z Krymu został strącony przez ukraińską obronę powietrzną.
Prigożyn: Nie da się uniknąć tego co przeznaczone
Słowa Jewgienija Prigożyna cytuje związany z Grupą Wagnera kanał Grey Zone.
Czytaj więcej
- Śmierć to nie koniec, to początek czegoś innego - mówi Dmitrij "Wagner" Utkin, dowódca Grupy Wagnera, na nagraniu publikowanym przez kanał Grey Zone, powiązany z Grupą Wagnera.
Horała: Bez Prigożyna grupa Wagnera nadal zagrożeniem dla Polski
Grupa Wagnera bez przywództwa Jewgienija Prigożyna nadal stanowi poważne zagrożenie dla Polski - przekonywał w czwartek rano w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. – Musimy zabezpieczać naszą granicę, budować system odporności państwa, wzmacniać nasze siły zbrojne, wybudować, utrzymywać i nie likwidować barier na naszej granicy – apelował polityk PiS.
„WSJ”: Doradca Bidena rozmawiał z doradcą Putina o Prigożynie
Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w czerwcu z doradcą Władimira Putina ds. międzynarodowych na temat przywódcy wagnerowców Jewgienija Prigożyna, który według Moskwy zginął w środę w katastrofie lotniczej - podał „Wall Street Journal”, cytując anonimowych urzędników. Gazeta twierdzi, że Sullivan rozmawiał z Jurijem Uszakowem po tzw. buncie Prigożyna. Celem rozmowy miało być pokazanie, że Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w te wydarzenia i postrzegały je jako sprawę wewnętrzną Federacji Rosyjskiej.
Jedna ofiara ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby
Cztery osoby zostały ranne w obwodzie donieckim w ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału - podaje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 259 160 żołnierzy, 4 375 czołgów, 8 511 pojazdów opancerzonych, 5 333 zestawów artyleryjskich, 723 wyrzutnie rakiet, 494 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 344 bezzałogowe statki powietrzne, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 773 pojazdy (w tym cysterny) oraz 801 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Dniepr. Siedem osób jest rannych
W ataku rannych zostało siedem osób - podał Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. Łysak pisze, że nad Dnieprem strącono jedną rakietę, ale niektóre pociski trafiły w cele. Zniszczony miał zostać obiekt infrastruktury transportowej. Ranni to mężczyźni i kobiety w wieku 32-55 lat - pisze Łysak. W ataku uszkodzone zostały budynki banku, hotelu, przedsiębiorstwo rolne, fabryka mebli i budynek administracyjny, a także dwa budynki mieszkalne, trzy autobusy i kilka samochodów.
ISW: Bez rozkazu Putina ani Szojgu, ani Gierasimow nie wyeliminowaliby Prigożyna
"Putin mógł uznać, że wystarczająco oddzielił Prigożyna od Grupy Wagnera i może zabić go, bez doprowadzenia do uczynienia z niego męczennika dla pozostałych członków Grupy Wagnera. Niektórzy dowódcy Wagnera w ostatnim czasie zdawali się zdradzać Wagnera na rzecz związanej z rosyjskim resortem obrony prywatnej organizacji wojskowej Redut, sugerując, że Kreml i rosyjski resort obrony odniósł częściowe sukcesy w próbach oddzielenia od Prigożyna elementów Grupy Wagnera" - czytamy w analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Czytaj więcej
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) analizuje dlaczego zginął Jewgienij Prigożyn.
Siły Powietrzne Ukrainy w ciągu doby zaatakowały dziewięć zgrupowań Rosjan
Z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało cztery rosyjskie zestawy przeciwlotnicze, a ukraińskie wojska rakietowe i artyleria zaatakowały jedno zgrupowanie Rosjan oraz dwie jednostki artylerii na pozycjach ogniowych.
Rosyjska obrona powietrzna strąciła w nocy trzy drony nad obwodami briańskim i kałuskim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że dwa drony zostały strącone przez obronę powietrzną nad obwodem briańskim, a jeden - nad obwodem kałuskim.
Samolot Prigożyna, który rozbił się 23 sierpnia, zaczął gwałtownie tracić wysokość w ostatniej minucie lotu
- Cokolwiek się stało, stało się szybko - powiedział Ian Petchenik, z serwisu Flightradar24, cytowany przez agencję Reutera.
Czytaj więcej
Samolot Embraer Legacy 600, którym miał lecieć Jewgienij Prigożyn i który rozbił się w obwodzie twerskim 23 sierpnia po południu, nie wykazywał żadnych problemów aż do ostatnich 30 sekund lotu, gdy doszło do gwałtownego spadku jego wysokości - wskazują dane śledzącego przeloty serwisu Flightradar24.
Czy śmierć szefa wagnerowców będzie miała wpływ na sprawy, z którymi kojarzymy Prigożyna?
Wątpliwe. Nie ma ludzi niezastąpionych, także wśród bandytów. Rosja nie zrezygnuje z niczego, w czym pomocny bywał Prigożyn i jego najemnicy. Nawet gorzej: likwidacja szefa wagnerowców byłaby sygnałem dla Rosjan, że nie można bywać pomocnym Kremlowi. Trzeba być zawsze - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Czy śmierć szefa wagnerowców, jeżeli się ostatecznie potwierdzi, miałaby wpływ na sprawy, z którymi kojarzymy Prigożyna? Wątpliwe. Nie ma ludzi niezastąpionych, także wśród bandytów.
Ołeksij Daniłow: Rosja szuka najemników na wojnę z Ukrainą w Azji środkowej
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow oświadczył, że Federacja Rosyjska nadal prowadzi "ukrytą mobilizację" i próbuje zaciągnąć najemników do walki na Ukrainę w krajach Azji środkowej. - Ale nie ma wielu, którzy chcą walczyć po stronie Rosji - zastrzegł.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak na Dniepr
O ataku informuje Serhij Łysak, szef administracji obwodu dniepropietrowskiego. Z jego wpisu wynika, że atak pociągnął za sobą ofiary.
Sondaż: Zwycięstwa armii najbardziej jednoczą Ukraińców
Zwycięstwa Sił Zbrojnych Ukrainy są tym czynnikiem, który najbardziej jednoczy Ukraińców - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną Rating w dniach 16-20 sierpnia. Ukraińców - jak wynika z badania - jednoczy też odbudowa kraju (49 proc.) i wzajemnie udzielana sobie pomoc (40 proc.). Ukraińców dzielą natomiast najbardziej - jak wskazuje badanie - konflikty polityczne (62 proc.), wzajemne oskarżenia (59 proc.) i kryzys gospodarczy (35 proc.).
W 2023 roku Białoruś stanie się trzecim największym partnerem handlowym Rosji
Takie informacje przekazał Jurij Zołotarew, przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej na Białorusi, cytowany przez Interfax.
Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na cel w Syrii
Samolot Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej zaatakował stanowisko organizacji terrorystycznej Dżabhat an-Nusra - poinformował admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii. Do ataku doszło 22 sierpnia w rejonie wsi położonej 9 km na północny-zachód od miasta Idlib. W wyniku ataku "wyeliminowano 25 bojowników zaangażowanych w organizowanie ataków na pozycje sił syryjskich i infrastrukturę cywilną" - poinformował admirał Kulit.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z wtorku na środę doszło do kolejnego ataku dronów na Moskwę - jeden z dronów uderzył w znajdujący się w budowie budynek w mieście.