Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Rząd Afganistanu prosi Rosję o ułatwienia we wjeździe do Federacji Rosyjskiej
Amir Khan Mottaki spotkał się z ambasadorem Dmitrijem Żyrnowem w Kabulu i wezwał go do pomocy w ułatwieniu wjazdu do Federacji Rosyjskiej afgańskim „przedsiębiorcom i obywatelom”.
W Moskwie oskarżono siedem osób o motywowaną przez Ukrainę próbę zamachu na dziennikarki, w tym "pupilkę Putina"
Oskarżono je o próbę zabójstwa Margarity Simonian, redaktor naczelnej propagandowej telewizji RT, nazywanej "pupilką Putina", i Kseni Sobczak, prezenterki telewizyjnej i kandydatki w wyborach prezydenckich w 2018 roku.
Czytaj więcej
Sąd w Moskwie oskarżył siedem osób o usiłowanie zabójstwa Margarity Simonian, redaktor naczelnej propagandowej telewizji RT i Kseni Sobczak, prezenterki telewizyjnej i kandydatki w wyborach prezydenckich w 2018 roku.
Podczas szczytu NATO Zełenski podróżował 15-letnim mercedesem
Paulus Nemyra, pierwszy zastępca szefa Litewskiej Służby Bezpieczeństwa Państwowego (VAT), powiedział, że to najbardziej niezawodny i najbezpieczniejszy samochód, jaki służba ma we flocie.
Czytaj więcej
Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu zaproponowano nie nowy, ale najbezpieczniejszy samochód litewskiej straży państwowej podczas pobytu na szczycie NATO w Wilnie.
Ukraina podjęła działania ws. osądzenia władz Federacji Rosyjskiej
Ukraina prowadzi negocjacje z partnerami w sprawie stworzenia mechanizmu sądowego w celu pociągnięcia do odpowiedzialności najwyższego kierownictwa Federacji Rosyjskiej.
Poinformował o tym ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.
Ukraina krytykuje prezydenta Bułgarii
Krytykę spowodowały uwagi Rumena Rudeva, który powiedział, że że Kijów ponosi winę za trwającą Rosję wojnę, a dostarczanie broni Ukrainie tylko ją przedłuża.
Ponad 50 Rosjan zostało uznanych przez ukraińskie sądy za winnych zbrodni wojennych
Ponad 50 Rosjan zostało uznanych przez ukraińskie sądy za winnych zbrodni wojennych, a ponad 200 zostało postawionych przed sądem, powiedział ukraiński prokurator generalny Andriej Kostin.
- Ktoś może powiedzieć, że to niewiele. Kiedy komunikuję się z międzynarodowymi partnerami, oni się temu dziwią i mówią: To niespotykane, że w czasie wojny dokumentujecie te wszystkie zbrodnie. My z kolei odpowiadamy: Tak, dokumentujemy wszystko z waszą pomocą, ale nadal prowadzimy śledztwa w sprawie tych przestępstw, wnosimy sprawy do sądów i wydajemy wyroki, bo ludzie nie mogą czekać na sprawiedliwość nie wiadomo jak długo – wyjaśnił Prokurator Generalny w wywiadzie wyemitowanym w ogólnokrajowych mediach.
Ponad 200 Rosjan zostało oskarżonych o zbrodnie wojenne: - Oznacza to, że zakończyliśmy pełne śledztwo, zebraliśmy wystarczającą ilość dowodów i przedłożyliśmy te materiały sądowi – cytuje Kostina Interfax-Ukraine.
Seul zwiększa pomoc dla Ukrainy
Korea Południowa przekaże Ukrainie 150 mln USD na pomoc humanitarną i wsparcie militarne.
Czytaj więcej
Korea Płd stoi murem za Ukrainą. Dostarcza jej sprzętu do rozminowywania i pomoc humanitarną. Rząd Korei Południowej przyznał w zeszłym roku 100 mln dol. na wsparcie Ukrainy. W tym roku będzie tego dużo więcej.
Sąd w Moskwie oskarżył siedem osób o usiłowanie zabójstwa dwóch prominentnych rosyjskich dziennikarek
Siedmioro oskarżonych przebywało w areszcie od 14 września, poinformowała w sobotę rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.
Ruch turystyczny na Krymie zmniejszył się o 30 procent
Poinformował o tym szef komisji ds. turystyki i rozwoju infrastruktury turystycznej Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Sangadżi Tarbajew. Ponadto, jak stwierdził rosyjski deputowany, małe i średnie przedsiębiorstwa na półwyspie straciły nawet 50 proc. klientów, w związku z czym muszą „zrekompensować braki w dochodach z budżetu federalnego”.
W związku z tym deputowani zwrócili sie do premiera Michaiła Miszustina z prośbą o rozważenie możliwości "zrekompensowania z budżetu federalnego niedoboru dochodów budżetów" Krymu i Sewastopola, które są niezbędne do zapewnienia dodatkowych środków, aby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się turystyką.
Ukraina i sojusznicy czekają na zgodę USA ws. szkolenia na F-16
Portal Politico twierdzi, że opóźnienie może wynikać z przyczyn technicznych i „w tej chwili nie ma dowodów na to, że Stany Zjednoczone nie wyrażą zgody w przyszłości”. Europejska prośba o rozpoczęcie treningów rozpatrywana jest już jednak od kilku tygodni.
Czytaj więcej
Kraje europejskie wciąż nie otrzymały oficjalnego zezwolenia USA na rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów do latania na myśliwcach F-16.
Wagnerowcy na Białorusi. "Polskie służby monitorują sytuację"
Nurkowie wydobyli rosyjski czołg
Nurkowie i inni specjaliści wydobyli rosyjski czołg, który zatonął podczas próby przeprawy przez rzekę w obwodzie czernihowskim w czasie okupacji tego obszaru
Przejdzie renowację i wróci na front.
"NYT": Po poważnych stratach na początku kontrofensywy Ukraina zmieniła taktykę
Według anonimowych urzędników amerykańskich i europejskich, na których powołuje się dziennik, po pierwszym uderzeniu, które doprowadziło do znacznych strat, ukraińskie wojsko spowolniło działania ofensywne w celu oceny sytuacji i zmiany strategii.
Czytaj więcej
Amerykański dziennik "The New York Times" donosi, że w pierwszym etapie kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy mogą stracić do 20 proc. ciężkiego sprzętu, w tym czołgów i pojazdów opancerzonych dostarczanych Ukrainie przez państwa zachodnie.
FAZ: Komponenty z Niemiec i innych krajów NATO znalezione w rosyjskich pociskach Kindżał i Iskander
Wśród dostawców komponentów Niemcy zajmują trzecie miejsce - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
FAZ pisze, że według ukraińskich urzędników w czerwcu Rosja podwoiła produkcję rakiet balistycznych i manewrujących z 512 w 2022 r. do 1061. Było to możliwe dzięki obejściu zachodnich sankcji za pośrednictwem krajów trzecich. Według Kijowa 81 proc. przemycanych komponentów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, 8 proc. ze Szwajcarii, a trzecie miejsce zajmują Niemcy i Japonia z wynikiem 3,5 proc.
Na liście dostawców komponentów znalazło się 16 niemieckich firm. Ich komponenty są wykorzystywane do produkcji rosyjskich pocisków Kh-101, Iskander 9M728 i 9M729, a także w pocisku Kh-47M2 Kindżał.
Ukraińscy partyzanci wysadzili w powietrze dwie ciężarówki
Ukraińscy partyzanci poinformowali, że 14 lipca przeprowadzili udaną operację we wsi Wielkie Kopani, znajdującej się na czasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego.
Wysadzono dwie ciężarówki rosyjskich agresorów. W eksplozji zginęło 6 żołnierzy.
Rosjanie ostrzelali z Gradów obwód zaporoski
Trzy osoby zostały ranne.
Rosja. Kolejny generał zdymisjonowany
Na rosyjskich kanałach na Telegramie pojawiły się informacje, że generał dywizji Władimir Seliwierstow został usunięty ze stanowiska dowódcy 106. Dywizji Powietrznodesantowej.
Mieszkańcy okolic okupowanej elektrowni jądrowej zaproszeni do „przeniesienia się na rosyjski Daleki Wschód”
Anton Geraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, twierdzi, że wśród mieszkańców okolic okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej rozdawane są ulotki zachęcające Ukraińców do przeniesienia się na „rosyjski Daleki Wschód”.
Otrzymują je Ukraińcy miasta najbliższego okupowanej elektrowni: „Daleki Wschód Rosji czeka na was!”.
Proponuje się im możliwość zamieszkania w różnych regionach, a także pensję w wysokości około 55 000 rubli.
Ukraińscy kolaboranci będą w bazie Interpolu
Ukraińcy, którzy współpracowali z Rosjanami podczas półrocznej okupacji obwodu charkowskiego, zostaną teraz wpisani do bazy danych Interpolu – poinformowała ukraińska policja.
- Wszyscy, którzy w czasie okupacji byli zaangażowani we współpracę z Rosjanami, zostaną wpisani do bazy danych. W ich sprawie zostaną przesłane zapytania do Interpolu – poinformował Serhij Bołwinow, szef Wydziału Śledczego Komendy Głównej Policji w obwodzie charkowskim.
Do tej pory w bazie znalazło się 25 osób.
W Wielkiej Brytanii zakończyło szkolenie 18 tysięcy ukraińskich żołnierzy
Informację przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Putin o rosyjskich warunkach umowy zbożowej: Nie zostały spełnione
Putin powiedział w rozmowie z prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrylem Ramaphosą, że rosyjskie warunki przedłużenia umowy zbożowej nie zostały spełnione.
Serbia decyduje się na przekazanie Ukrainie pomocy humanitarnej
Serbski rząd przyznał Ukrainie pomoc humanitarną w celu przezwyciężenia katastrofy humanitarnej w obwodzie chersońskim po wysadzeniu elektrowni wodnej Kachowka.
Serbia zdecydowała również o udzieleniu tymczasowej ochrony obywatelom Ukrainy, którzy ucierpieli w wyniku katastrofy w obwodzie chersońskim.
Ponadto serbski rząd podjął decyzję o zorganizowaniu w tym roku obozu rehabilitacji sportowej dla młodzieżowych i dziecięcych drużyn Akademii Piłkarskiej Dynamo z Kijowa. Belgrad przeznaczył środki na zakwaterowanie, wyżywienie, treningi i mecze piłkarskie.
Ben Wallace rozważa rezygnację ze stanowiska sekretarza obrony
53-letni Wallace, który kieruje brytyjskim wsparciem dla Ukrainy, jest ulubieńcem członków torysów i zajął pierwsze miejsce w lipcowej ankiecie strony Conservative Home na najpopularniejszego ministra.
Czytaj więcej
Po spekulacjach na temat swojego ustąpienia Ben Wallace potwierdził, że nie będzie kandydował w następnych, jesiennych wyborach.
Mężczyzna zginął podczas próby rozbrojenia pocisku w Chersoniu
59-letni mężczyzna z Chersoniu zmarł po prawdopodobnej próbie rozbrojenia pocisku, który zdetonował w swoim garażu - poinformował 15 lipca gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Kreml: Putin rozmawiał z prezydentem RPA
Prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrylem Ramaphosą, podczas której obaj przywódcy omówili umowę zbożową Morza Czarnego i afrykańską inicjatywę pokojową na Ukrainie - poinformował Kreml.
W sprawie umowy zbożowej, która wygasa w poniedziałek, Putin powtórzył Ramaphosie, że zobowiązania do usunięcia przeszkód w rosyjskim eksporcie żywności i nawozów nie zostały jeszcze wypełnione - oświadczył Kreml.
Rubel niczym dolar czy euro
Według rosyjskiego banku centralnego rubel jest główną walutą, w której płaci się za rosyjskie towary w Azji, Europie, Oceanii i na Karaibach. To nic, że danych nie można zweryfikować
Czytaj więcej
Po półtorej roku Bank Rosji odtajnił strukturę opłat w rosyjskim handlu zagranicznym. Dlaczego? Bo chce udowodnić, że rubel stał się tak samo powszechny w wymianie międzynarodowej, jak dolar czy euro. To nic, że danych nie można zweryfikować, a większość rublowych transakcji została wymuszona szantażem lub dumpingiem.
Think tank o nastrojach w rosyjskiej armii
Czytaj więcej
Dymisja byłego dowódcy 58. Armii, generała dywizji Iwana Popowa, nadal wywołuje wyraźny gniew przeciwko rosyjskiemu dowództwu wojskowemu i rosyjskim przywódcom cywilnym – informuje Instytut Badań nad Wojną w codziennym komunikacie.
Kolejny ukraiński sportowiec zginął broniąc ojczyzny
Ukraiński mistrz szermierki Denys Boreyko zginął w obronie Ukrainy 3 lipca 2023 r. - informuje Narodowa Federacja Szermierki. Miał 34 lata.
Denys był mistrzem świata i Europy juniorów, a także mistrzem sportu klasy międzynarodowej. Założył klub szermierczy „Liberte” w Dnieprze.
Od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym Denys pomagał ukraińskiej obronie militarnej i terytorialnej Dniepru, a w marcu 2022 roku dobrowolnie wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjski czołg wyciągnięty z rzeki Desna w obwodzie czernihowskim
W rejonie wsi Szestowica w obwodzie czernihowskim saperzy wyciągnęli rosyjski czołg z rzeki Desna - poinformowała Państwowa Specjalna Służba Transportowa Ukrainy.
Jak zauważono, trofeum nie ma znaczących uszkodzeń. Rosyjski czołg zostanie dostarczony do dalszej renowacji i wejdzie do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Państwowa Specjalna Służba Transportowa zauważyła, że podczas walk pod Czernihowem wojska rosyjskie wielokrotnie próbowały przerzucić swoje jednostki przez rzekę Desnę w rejonie wsi Szestowica, ale zostały pokonane.
Rosjanie ostrzelali wioskę w obwodzie charkowskim, zabijając cywilów
Armia rosyjska ostrzelała wieś Kolodiazne w obwodzie charkowskim, zabijając jedną osobę i raniąc drugą.
„Rosjanie właśnie ostrzelali wieś Kołodiazne w rejonie kupiańskim. Niestety zginął 33-letni cywil. Kolejna osoba została ranna” — napisał na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Na miejscu działają służby ratunkowe.
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski system obrony powietrznej S-400 „Triumph”, który znajdował się w pobliżu Debalcewa
OC "Piwnicz" informuje, że "obrońcy zemścili się na Rosjanach za ostrzał Kramatorska". Wówczas w wyniku ataku zginęło 12 osób, w tym troje dzieci.
Prezydent Korei Południowej z wizytą w Buczy
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol wraz z małżonką odwiedzili miejsca zbrodni wojennych popełnionych przez armię rosyjską w Buczy w obwodzie kijowskim.
„Prokurator generalny Andrij Kostin pokazał prezydentowi Korei Południowej Yoon Suk Yeol i jego żonie miejsca zbrodni popełnionych przez rosyjskie wojsko podczas okupacji Buczy w marcu 2022 roku” – napisała Prokuratura Generalna na Telegramie.
Prokurator Generalny podziękował prezydentowi Korei za zdecydowane stanowisko i podkreślił, że społeczność światowa nie ma prawa godzić się na masowe ataki na ludność cywilną.
Kostin podkreślił, że w ciągu 33 dni okupacji Buczy popełniono tu wszelkiego rodzaju zbrodnie wojenne, w tym tortury, rozstrzeliwania ludności cywilnej i konwojów ewakuacyjnych oraz przemoc seksualną. „Reżim Federacji Rosyjskiej musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wszystko, co zostało popełnione. Specjalny Trybunał ds. Zbrodni Agresji jest najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia tego” – podkreślił Prokurator Generalny.
Polityczne wyzwania nad Dnieprem
Czytaj więcej
Jeżeli wojna się rozciągnie w czasie, politycy nad Dnieprem znów zaczną skakać sobie do gardeł. Już to robią.
Trzy drony Szahed zestrzelone w nocy w obwodzie mikołajowskim
Ukraińscy żołnierze zestrzelili zeszłej nocy trzy drony Szahed w obwodzie mikołajowskim.
„Ataki nie ustają na obszarach przylegających do okupowanego obwodu chersońskiego. W szczególności w obwodzie mikołajowskim zeszłej nocy zniszczono trzy bezzałogowe statki powietrzne Shahed, za pomocą których wróg próbował zaatakować regiony południowe” — poinformowało centrum Dowództwa Operacyjnego „Południe”.
Jedna osoba zginęła w obwodzie donieckim
Rosyjscy żołnierze zabili cywila we wsi Neskuchne w obwodzie donieckim.
„14 lipca udało nam się ustalić informacje o cywilu zabitym przez Rosjan w Nieszkucznym” – napisał na Telegramie szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol po raz pierwszy odwiedził Ukrainę
W sobotę przewidziane są rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - podała agencja informacyjna Yonhap, powołując się na biuro prezydenta Korei Południowej.
Niespodziewana podróż ma miejsce po tym, jak Yoon wziął udział w szczycie NATO na Litwie i odwiedził Polskę w tym tygodniu, gdzie wyraził solidarność z Ukrainą i omawiał sposoby wsparcia jej walki z rosyjską inwazją..
Plus Minus: jak rozliczyć kolaborantów
Czytaj więcej
W Ukrainie wciąż znajdują się ludzie gotowi kolaborować z Rosjanami. Wraz z wyzwalaniem kolejnych terenów wagi dla Kijowa nabiera nie tylko kwestia ukarania zdrajców, ale i uniknięcia takiej formy rozliczeń, która na lata zasiałaby nienawiść między samymi Ukraińcami.
SLB wstrzymuje wszystkie dostawy produktów i technologii do Rosji
Firma SLB świadcząca usługi dla pól naftowych ogłosiła 14 lipca, że natychmiast wstrzyma wszystkie wysyłki swoich produktów i technologii do Rosji ze swoich zakładów na całym świecie.
Najnowsze dane o stratach rosyjskich żołnierzy
Od 24 lutego 2022 r. zginłęo około 237 180 rosyjskich żołnierzy - wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowanego na Facebooku.
Ponadto wojska ukraińskie zniszczyły 4102 (+5 w ciągu ostatniej doby) czołgów wroga, 8019 (+11) bojowych wozów opancerzonych, 4463 (+14) systemów artyleryjskich, 680 MLRS, 425 (+2) systemów obrony przeciwlotniczej, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3807 (+24) UAV operacyjno-taktycznych, 1273 pociski manewrujące, 18 statków/łodzi, 7036 (+17) pojazdów i zbiorników paliwa, 664 (+2) jednostki wyposażenia specjalnego.
Siły rosyjskie uderzyły w obwód sumski 110 razy w ciągu jednego dnia
Siły rosyjskie wielokrotnie atakowały obwód sumski 14 lipca, ostrzeliwując osiem społeczności wzdłuż granicy i powodując 110 eksplozji - poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego na Telegramie.
Reuters: Europejska grupa handlowa rozważa sankcje na rosyjskie aluminium
Dokument krążący wśród członków grupy handlowej European Aluminium mówi, że grupa omawiała możliwość sankcji na rosyjskie aluminium - donosi Reuters.
Waży się przyszłość tysięcy Ormian i rosyjskiej obecności w Kaukazie Południowym
Czytaj więcej
Węzeł gordyjski wokół Górskiego Karabachu coraz mocniej się zaciska. Waży się przyszłość tysięcy Ormian i rosyjskiej obecności w Kaukazie Południowym.
Scholz: Niemcy dostarczą Ukrainie broń o wartości ponad 19 miliardów dolarów w ciągu 5 lat
Na konferencji prasowej 14 lipca kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy spodziewają się dostarczyć Ukrainie 19 miliardów dolarów, czyli 17 miliardów euro, na dostawy broni do 2027 roku.
Kiedy Ukraina mogłaby negocjować z Rosją?
Bliski współpracownik Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, odniósł się m.in. do tematu kontrofensywy Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraina przyznała, że jej wojska posuwają się "nie tak szybko" w ramach kontrofensywy, której celem jest odzyskanie zajętych przez siły rosyjskie terenów na wschodzie i południu kraju.
Relacja z piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że kolejne państwa dołączają do krajów gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainie.