Ukraina ma problem. Jak rozliczyć kolaborantów i ocalić wspólnotę

W Ukrainie wciąż znajdują się ludzie gotowi kolaborować z Rosjanami. Wraz z wyzwalaniem kolejnych terenów wagi dla Kijowa nabiera nie tylko kwestia ukarania zdrajców, ale i uniknięcia takiej formy rozliczeń, która na lata zasiałaby nienawiść między samymi Ukraińcami.

Publikacja: 14.07.2023 10:00

Ukraińska prokuratura prowadzi tysiące śledztw dotyczących zdrady kraju. Na zdjęciu zatrzymany przez

Ukraińska prokuratura prowadzi tysiące śledztw dotyczących zdrady kraju. Na zdjęciu zatrzymany przez SBU mieszkaniec Charkowa podejrzewany o kolaborację z Rosją; kwiecień 2022 r.

Foto: AP Photo/Felipe Dana/east news

Do uszkodzonego przez rosyjskie rakiety bloku w Charkowie wchodzi oddział Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Uzbrojeni w długą broń funkcjonariusze stają przed wejściem do mieszkania na ostatnim piętrze i krzyczą, by otworzyć drzwi. W środku zastają przestraszonego mężczyznę około pięćdziesiątki. Oficerowie na telefonie pokazują mu zdjęcia i memy, jakie publikował w internecie. Wśród nich są m.in. wyrazy poparcia dla Władimira Putina albo obwinianie Stanów Zjednoczonych o wywołanie wojny.

Pozostało 97% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach