Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Daniłow: Kontrofensywa jeszcze się nie zaczęła
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zaprzeczył w rozmowie z agencją Reutera, że kontrofensywa Ukrainy już się rozpoczęła. - To wszystko nieprawda. Gdy wszystko się zacznie, rozstrzygnie to nasze wojsko - powiedział. - Kiedy rozpoczniemy kontrofensywę, wszyscy się o tym dowiedzą - podkreślił.
Ukraińskie wojsko o walkach w rejonie Bachmutu
Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że na kierunku bachmuckim ukraińskie siły szturmują pozycje wroga, a Bachmut pozostaje rejonem najbardziej zaciekłych walk na froncie wschodnim. - Nieprzyjaciel stawia znaczny opór - zaznaczył Czerewaty dodając, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili ponad 350 ostrzałów z artylerii różnego kalibru, doszło też do 16 starć zbrojnych.
Zełenski apeluje o międzynarodową pomoc
W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do organizacji międzynarodowych o włączenie się do akcji ratunkowej w obwodzie chersońskim po uszkodzeniu zapory w Nowej Kachowce. Dodał, że w okupowanej przez Rosjan części obwodu sytuacja jest "katastrofalna".
Ukraina: Ponad 2600 domów zalanych
Ukraińska policja podała, że według obecnych szacunków na Ukrainie zalanych zostało 2629 domów, ewakuowano 1995 osób.
Wicemer Enerhodaru radzi mieszkańcom opuścić miasto
- Sytuacja (na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - red.) w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli i stać się krytyczna - powiedział pierwszy zastępca mera Enerhodaru (obwód zaporoski) Iwan Samojdiuk, radząc mieszkańcom opuszczenie miasta, oddalonego o ok. 5 km od największej elektrowni atomowej w Europie.
Gen. Najew o sytuacji na północy
- Na kierunku północnym Siły Zbrojne Ukrainy dbają o bezpieczeństwo. Codziennie podejmujemy działania, by zapobiec wrogim działaniom zarówno ze strony Rosji, jak i Białorusi. Sytuacja jest całkowicie pod kontrolą - oświadczył dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew, cytowany przez Ukrinform.
Saldo po zniszczeniu zapory: Sytuacja korzystna dla wojsk rosyjskich
Szef kolaboracyjnych władz kontrolowanych przez wojska rosyjskie terenów obwodu chersońskiego, Władimir Saldo, obarczył Kijów winą za zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Saldo ocenił przy tym, że pod względem wojskowym "sytuacja rozwinęła się w sposób pod względem operacyjnym i taktycznym korzystny dla sił rosyjskich". Jego zdaniem, zniszczenie tamy i wywołana tym powódź ułatwią wojskom rosyjskim obronę przed ewentualną ukraińską kontrofensywą.
Skutki zniszczenia zapory
Nagranie z drona pokazuje skutki zniszczenia tamy w Nowej Kachowce w mieście Hoła Prystań w obwodzie chersońskim.
Zełenski "zszokowany" brakiem pomocy ze strony ONZ i Czerwonego Krzyża
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w rozmowie z "Bildem", że jest zszokowany brakiem reakcji ONZ i Czerwonego Krzyża na zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Dodał, że organizacji tych nie ma tam, gdzie konieczne jest udzielanie pomocy.
Zełenski oświadczył także, że gdy trwały próby podejmowania działań ratunkowych, rosyjscy żołnierze strzelali z dystansu. - Gdy tylko nasi ratownicy próbują ratować ludzi, otwierano do nich ogień - dodał.
Rosja odpowiada za zniszczenie zapory w Nowej Kachowce? Głos Sunaka
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak został zapytany, czy to Rosja jest odpowiedzialna za zniszczenie tamy w na Dnieprze w Nowej Kachowce. - Nie mogę tego jeszcze definitywnie stwierdzić. Nasze służby bezpieczeństwa i wojsko jeszcze nad tym pracują - powiedział w ITV.
Szef brytyjskiego rządu dodał, że jeśli okaże się, że działania w sprawie zapory były celowe, będzie to nowy poziom dna i odrażający akt barbarzyństwa ze strony Rosji.
Rosyjscy hakerzy znów zaatakowali zachodnie firmy
Hakerzy, znani jako gang ransomware CLOP, twierdzą, że mają "informacje o setkach firm".
Czytaj więcej
Grupa rosyjskojęzycznych cyberprzestępców przyznała się do włamania, które naraziło na szwank dane pracowników w BBC i British Airways. Hakerzy domagają się okupu i dali czas ofiarom do 14 czerwca.
Ukraińcy pracują nad produkcją amunicji kalibru 155 mm
Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom (Ukraiński Przemysł Obronny), grupujący firmy związane z przemysłem obronnym Ukrainy, pracuje nad produkcją amunicji artyleryjskiej w standardowym kalibrze NATO, 155 mm - powiedziała rzeczniczka przedsiębiorstwa Natalia Sad.
Działania ukraińskiego lotnictwa
W środę Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 15 uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej przeciwnika oraz dwa ataki na rakietowe systemy przeciwlotnicze wroga - podał ukraiński SG.
Strona ukraińska poinformowała też o zestrzeleniu czterech rosyjskich dronów rozpoznawczych.
Walki na wschodzie Ukrainy
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie wciąż koncentrują się na próbach całkowitego przejęcia kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim. Ukraińskie wojsko podało, że w ciągu dnia na tym odcinku frontu doszło do 21 starć zbrojnych.
Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 28 uderzeń z powietrza oraz ok. 20 ataków za pomocą wieloprowanicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, ryzyko ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy pozostaje wysokie.
Patruszew: USA prowadzą niewypowiedzianą wojnę przeciw Rosji i Białorusi
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, spotkał się w Mińsku ze swoim białoruskim odpowiednikiem Aleksandrem Wolfowiczem.
- Stany Zjednoczone prowadzą niewypowiedzianą wojnę przeciwko Rosji i Białorusi w celu zniszczenia tożsamości narodowej i narodów naszych krajów. Dziś zachodni politycy mówią o tym otwarcie i wskazują to w swoich dokumentach - powiedział, cytowany przez rosyjskie agencje.
Patruszew ocenił, że USA chcą "podzielić albo zlikwidować" Rosję, by zarządzać terytorium euroazjatyckim i korzystać z obecnych tam surowców.
CNN: Ukraińcy widzieli, jak rosyjskich żołnierzy zmywa woda
Ukraińscy żołnierze byli świadkami tego, jak wody powodziowe porwały rosyjskich żołnierzy, a Rosjanie uciekali ze wschodniego brzegu Dniepru po tym, jak doszło do zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - podaje CNN, powołując się na kpt. Andrija Pidlisnego z ukraińskiego wojska. Pidlisny powiedział, że wielu rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych.
Według tej relacji, Rosjanie nie zdołali uciec. O wysadzenie tamy Ukraina oskarża Rosję. Zdaniem ukraińskiego oficera, rosyjscy żołnierze, którzy mogli znaleźć się na drodze wód powodziowych nie zostali ostrzeżeni przez swoich przełożonych, ponieważ rosyjskie dowództwo chciało osiągnąć efekt zaskoczenia wobec strony ukraińskiej.
Ile osób trzeba będzie ewakuować?
Według analityka Michaela Clarke'a, na którego powołuje się Sky News, w wyniku powodzi wywołanej uszkodzeniem tamy w Nowej Kachowce z terenów kontrolowanych przez Rosjan ewakuowanych będzie musiało być 25 tys. osób, natomiast z obszarów znajdujących się w rękach ukraińskich - 15 tys.
Tysiące hektarów zostaną zalane
Według ukraińskiego resortu rolnictwa, po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce oczekuje się, że dziesięć tysięcy hektarów gruntów rolnych zostanie zalanych. Szacunki te odnoszą się do kontrolowanego przez Ukrainę obszary na prawym brzegu Dniepru. Na lewym brzegu zasięg powodzi ma być "znacznie" większy.
115 pomp dla Chersonia
Mer Żytomierza Serhij Suchomłyn poinformował, że w ramach pomocy dla Chersonia po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce zebrano pontony, węże oraz 115 pomp. Pomoc zostanie wysłana na miejsce w czwartek rano.
ONZ, Turcja, Ukraina i Rosja miałyby wejść w skład komisji badającej przyczyny zniszczenia zapory na Dnieprze
Propozycję powołania takiej komisji przedstawił, w rozmowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Czytaj więcej
Turcja, ONZ, Rosja i Ukraina miałyby wejść w skład specjalnej komisji międzynarodowej, która miałaby zbadać okoliczności zniszczenia zapory na Dnieprze - wynika z propozycji prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana.
Ukraińscy śledczy badają sprawę zapory
Dziesięć zespołów dochodzeniowo-operacyjnych pracuje nad sprawą wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze - podały służby prasowe ukraińskiej Prokuratury Generalnej.
W Waszyngtonie pozytywnie zaskoczenie pierwszym etapem kontrofensywy
Władze USA liczą na to, że kontynuacja ukraińskich działań na południu kraju może doprowadzić do odcięcia lądowego korytarza z Rosji na Krym.
Czytaj więcej
Biały Dom jest podbudowany większym niż oczekiwano sukcesem ukraińskich sił zbrojnych na początku kontrofensywy - przekazał felietonista "The Washington Post" David Ignatius, powołując się na źródła w Waszyngtonie.
Zełenski rozmawiał z Erdoganem. Turcja wyszła z nową inicjatywą
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała agencja Anadolu. Podczas rozmowy omówiono sytuację związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę, a turecki prezydent zaproponował powołanie komisji z udziałem ekspertów z walczących stron, ONZ i społeczności międzynarodowej, w tym Turcji, do szczegółowego zbadania wybuchu na zaporze w Nowej Kachowce.
Erdoğan zapewnił, że „Turcja jest gotowa zrobić wszystko, co w jej mocy w tym zakresie”. Prezydent stwierdził również, że można zastosować metodę negocjacyjną, taką jak w przypadku umowy o korytarzu zbożowym.
„Prezydent Recep Tayyip Erdoğan podkreślił, że w miarę przedłużania się konfliktu nie będzie można zapobiec stratom w ludziach, które następują każdego dnia i że idea powrotu do negocjacji powinna zostać postawiona na pierwszym miejscu, oraz zadeklarował, że będzie zdecydowanie kontynuować wysiłki na rzecz ustanowienia sprawiedliwego pokoju” - pisze Anadolu.
Katar chce być bardziej przychylny krajom azjatyckim. To cios dla Rosji
Chcąc przyciągnąć nowych klientów Katar zaczął oferować korzystniejsze warunki kontraktów na skroplony gaz ziemny (LNG) nabywcom w Azji. Ta nowa arabska polityka uderza najmocniej w rosyjskie koncerny Gazprom i Novatek, które po utracie najbardziej dochodowego unijnego rynku próbują swoich sił w Azji.
Czytaj więcej
Chcąc przyciągnąć nowych klientów Katar zaczął oferować korzystniejsze warunki kontraktów na skroplony gaz ziemny (LNG) nabywcom w Azji. Ta nowa arabska polityka uderza najmocniej w rosyjskie koncerny Gazprom i Novatek, które po utracie najbardziej dochodowego unijnego rynku próbują swoich sił w Azji.
Resort obrony Ukrainy: W rejonie Bachmutu przesunęliśmy się nawet o ponad 1 km w ciągu doby
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy oświadczyła, że Rosjanie przeszli w rejonie Bachmutu z ofensywy do defensywy i próbują utrzymać zajmowane pozycje. Obecnie Rosjanie mają wycofywać rezerwy z tego kierunku dalej od frontu, by ochronić je przed atakami ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
"Wschód pozostaje epicentrum walk (na Ukrainie)" - napisała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, na swoim kanale w serwisie Telegram, podsumowując przebieg walk z Rosjanami na froncie na Ukrainie w ciągu ostatniej doby.
Piłkarska reprezentacja Ukrainy ma nowego selekcjonera
Została nim legenda Dynama Kijów, Serhij Rebrow.
Czytaj więcej
49-letni Serhij Rebrow został zaprezentowany w Kijowie jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Ukrainy.
73 proc. wyborców Partii Demokratycznej za przekazywaniem broni Ukrainie
Od początku wojny USA przekazały Ukrainie pomoc o wartości 75 mld dolarów, w tym ponad 30 mld na uzbrojenie.
Czytaj więcej
56 proc. uczestników sondażu Reuters/Ipsos opowiada się za dalszym przekazywaniem broni Ukrainie, która od 24 lutego 2022 roku odpiera rosyjską inwazję.
Ukraiński dowódca wojsk lądowych pokazuje nagranie z walk pod Bachmutem
„Kierunek bachmucki. Siły obronne nadal posuwają się naprzód na flankach, wrogowie tracą pozycje wokół Bachmutu” - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski, który zamieścił też nagranie z walk w rejonie Bachmutu.
FSB zatrzymało mieszkańca Kraju Nadmorskiego, który szpiegował dla Ukrainy
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ogłosiła, że aresztowała mieszkańca Kraju Nadmorskiego (podmiotu Federacji Rosyjskiej położonego na Dalekim Wschodzie, nad Morzem Japońskim), za zbieranie informacji o obiektach wojskowych w tym rejonie dla ukraińskeigo wywiadu. Zatrzymanemu postawiono zarzuty szpiegostwa i zdrady. Grozi mu nawet dożywocie.
Polska wyśle na pomoc Ukrainie 10 cystern i 10 wydajnych pomp
W związku ze zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, szef MSWIA Mariusz Kamiński, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu pomocy rzeczowej Ukrainie w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności.
O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC). - W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej, po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie – powiedział minister Kamiński
Gen. Skrzypczak: Ukraina musi odnieść „spektakularny sukces” przed lipcowym szczytem NATO
- Jeżeli oni tego nie zrobią, to wszyscy stracą wiarę w możliwości i zdolności Ukrainy. Dowódcy w Kijowie doskonale o tym wiedzą - stwierdził - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
Ukraina musi odnieść „spektakularny sukces” przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie, dlatego głównego uderzenia w ramach ukraińskiej kontrofensywy należy spodziewać się ok. 15 czerwca - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Siedem osób zaginionych po zalaniu przez wodę Nowej Kachowki
O zaginięciu siedmiu osób po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i zalaniu miasta przez wodę poinformował szef okupacyjnych władz miasta położonego w obwodzie chersońskim, Władimir Leontiew. Z Nowej Kachowki ewakuowano ponad 900 osób, ok. 100 wciąż czeka na ewakuację.
Ponad 1800 domów pod wodą. Zdjęcia satelitarne po powodzi na Ukrainie
Z miejscowości objętych katastrofą ewakuowano ponad 1500 osób. Władze ostrzegają, że wokół Dniepru poziom wody jeszcze się podniesie.
Czytaj więcej
Zdjęcia satelitarne wykonane we wtorek po południu przez Maxar Technologies pokazały rozległą powódź w południowej Ukrainie. Zapora w Nowej Kachowce i stacja hydroelektryczna zostały w dużej mierze zniszczone.
Alarm powietrzny w całej Ukrainie
We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Mieszkańcy wzywani są do udania się do schronów.
Rosjanie z Legionu „Wolność Rosji” oskarżają Putina o ekoterroryzm
„Powody wysadzenia w powietrze Kachowskiej Elektrowni Wodnej są oczywiste: Rosja próbuje spowolnić ofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy i kupić czas na ucieczkę z Krymu” - głosi oświadczenie walczącego dla Ukrainy Legionu „Wolność Rosji”.
Czytaj więcej
"Największa katastrofa spowodowana przez człowieka od czasu Czarnobyla spada na sumienie (Władimira) Putina i jego kamratów" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Legion "Wolność Rosji".
NATO zauważa początek ukraińskiej kontrofensywy
Ukraina mogła rozpocząć długo oczekiwaną kontrofensywę, znacznie zwiększając swoją aktywność wojskową na wschodzie kraju w ciągu ostatnich 48 godzin - powiedział CNN przedstawiciel NATO.
Czytaj więcej
Amerykańscy i zachodni urzędnicy widzą oznaki, że długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa przeciwko Rosji rozpoczyna się i odnotowali znaczny wzrost walk na wschodzie kraju w ciągu ostatnich 48 godzin - powiedział CNN wysoki rangą urzędnik NATO.
Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 12,429 mln osób
Z informacji podawanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 26,1 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,641 mln osób.
Watykan uzyskał zgodę Kremla na przyjazd papieskiego wysłannika do Moskwy
Wysłannik papieski kard. Matteo Zuppi otrzymał zgodę Kremla na wizytę w Moskwie – powiedział w rozmowie z gazetą „Corriere della Sera” arcybiskup Paolo Pezzi, przewodniczący Katolickiej Konferencji Episkopatu Rosji. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do wizyty. Kardynał Zuppi we wtorek zakończył dwudniową wizytę w Kijowie. W komunikacie Stolicy Apostolskiej zaznaczono, że wyniki negocjacji prowadzonych w Kijowie „zostaną przedstawione do wiadomości Ojca Świętego i niewątpliwie będą przydatne w ocenie kroków, które należy kontynuować, zarówno na poziomie humanitarnym, jak i w poszukiwaniu dróg do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie
W obwodzie zaporoskim oraz w części dniepropietrowskiego (okolice Nikopolu) ogłoszono alert powietrzny w związku z ryzykiem ostrzału artyleryjskiego ze strony Rosji.
Niemiecki dziennik po wysadzeniu tamy: Coraz częściej słychać nieukrywane fantazje o unicestwieniu Ukrainy
„Od momentu, gdy Kreml musiał uznać, że rosyjskim wojskom nie uda się zająć Ukrainy i obalić demokratycznie wybranej władzy, jego działania wojenne mają na celu pozbawienie Ukrainy zdolności do przetrwania jako państwa” – pisze w środę „Frankfurter Allgemeine Zeitung". „Propagandziści Władimira Putina każdego dnia paplają o konieczności całkowitego zniszczenia kraju, który władca Kremla uznał za »antyrosyjski«. W mowie nienawiści państwowych rosyjskich mediów, atak na Ukrainę coraz rzadziej jest usprawiedliwiany »wyzwoleniem« Ukraińców spod »reżimu nazistowskiego« i podobnymi kłamstwami. Zamiast tego, często słychać tam nieukrywane fantazje o unicestwieniu" – wskazuje komentator.
Eksplozje w Melitopolu
W Melitopolu w obwodzie zaporoskim słychać było odgłosy wybuchów, a system obrony powietrznej „odparł próbę uderzenia rakietowego przez wojska ukraińskie” - napisał na swoim kanale na Telegramie Władimir Rogow, stojący na czele prokremlowskiego ruchu „Jesteśmy z Rosją” z Zaporoża. Doniesienia o wybuchach potwierdzają też ukraińskie źródła.
W nocy poziom wody w Zbiorniku Kachowskim obniżył się o pół metra
Od momentu zniszczenia zapory na Dnieprze poziom wody w zbiorniku obniżył się o 2,5 metra - wynika z informacji przekazywanych przez Ołeksandra Wikuła, szefa administracji wojskowej Krzywego Rogu.
Rosjanie chwalą się zniszczeniem leopardów. Na nagraniu są maszyny rolnicze
Rosyjscy blogerzy wojenni szydzą z Ministerstwa Obrony po publikacji nagrania, które ma przedstawiać ukraińskie czołgi. W rzeczywistości były to ciągniki rolnicze.
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że armia zniszczyła osiem czołgów Leopard podczas odpierania ukraińskich ataków. Blogerzy wojenni dostrzegli, że jednym z nich była maszyna rolnicza.
Jedna wieś na okupowanym przez Rosjan brzegu Dniepru całkowicie zalana przez wodę
W trzech innych woda sięga do dachów domów - poinformował Władimir Leontiew, stojący na czele okupacyjnych władz Nowej Kachowki. Całkowicie zalana przez wodę jest wieś Korsunka.
Obwód chersoński ostrzelany 70 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że w ciągu doby na obwód spadły 353 pociski. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.
Think tank z USA: Nie można przesądzić kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce
Instytut Studiów nad Wojną stwierdza, że obecnie nie jest w stanie jednoznacznie określić kto jest odpowiedzialny za wysadzenie zapory. Zwraca jednak uwagę, że już w analizie z 21 października 2022 roku wskazywał, iż Ukraina nie ma "interesu w wysadzeniu zapory" i podkreślał, że w takim wypadku 80 miejscowości nad Dnieprem byłoby zagrożonych zalaniem. Z kolei Rosja - według tamtej analizy, mogłaby wykorzystać wysadzenie zapory do skomplikowania ukraińskiej kontrofensywy.
Czytaj więcej
Nie sposób jednoznacznie przesądzić kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce - pisze w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW)
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 212 030 żołnierzy, 3 873 czołgi, 7 560 pojazdów opancerzonych, 3 640 zestawów artyleryjskich, 594 wyrzutnie rakiet, 352 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 299 śmigłowców, 3 219 bezzałogowych statków powietrznych, 1 171 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 349 pojazdów (w tym cystern) oraz 492 jednostki sprzętu specjalnego.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 17 ataków na zgrupowania Rosjan i sprzętu wojskowego w ciągu doby
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z komunikatu Sztabu wynika, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały w ciągu doby cztery zgrupowania wojsk i sprzętu wojskowego, trzy składy amunicji, zestaw przeciwlotniczy, 14 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i 18 "innych ważnych celów wojskowych".
Pogrążona w wojnie Rosja nie jest w stanie udzielić wsparcia gospodarczego Serbii
Serbia, która nie wprowadziła zachodnich sankcji przeciw Kremlowi i wciąż sprowadza z Rosji niemal całość zużywanych nośników energii, była do tej pory kluczowym sojusznikiem Moskwy na Bałkanach. To stwarzało stałe ryzyko wybuchu kolejnej wojny w regionie uważanym za miękkie podbrzusze Unii. Jednak ten układ szybko się zmienia.
Czytaj więcej
Prezydent Aleksandar Vučić zapowiada, że nie ma nic przeciwko przekazywaniu przez pośredników broni eksportowanej przez Serbię Ukrainie. To część fundamentalnego zbliżenia Belgradu z Zachodem.
Po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce zagrożonych jest ponad 400 tys. ha ziemi uprawnej w południowej Ukrainie
Tylko w rolnictwie powódź może pozbawić pracy nawet pół miliona ludzi.
Czytaj więcej
Runięcie tamy oznacza kataklizm ekologiczny, dramat w rolnictwie i opóźnienie ukraińskiej ofensywy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o strąceniu rosyjskiego Su-25
Su-25 to samolot szturmowy, służący do bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych na polu walki.
Prigożyn kpi, że Rosja może użyć broni atomowej na własnym terytorium
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera twierdzi, że otrzymuje listy od mieszkańców Szebekino skarżących się, że rosyjska armia nie dba o ich bezpieczeństwo i wzywają najemników z Grupy Wagnera na pomoc.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, zagroził, że uda się do obwodu biełgorodzkiego, bez czekania na czyjąkolwiek zgodę, jeśli rosyjska armia "nie wyzwoli" części obwodu biełgorodzkiego zajętego przez rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, w swojej najnowszej analizie.
ONZ: Skalę katastrofy wywołanej zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce poznamy w najbliższych dniach
Podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ, Martin Griffiths, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ mówił, że zniszczenie zapory będzie mieć "poważne i daleko idące konsekwencje dla tysięcy ludzi na południowej Ukrainie, po obu stronach linii frontu" ponieważ "stracą oni domy, żywność i dostęp do wody pitnej".
Czytaj więcej
Rosjanie i Ukraińcy oskarżają się nawzajem o doprowadzenie do katastrofy w wyniku zniszczenia zapory w Nowej Kachowce, co spowodowało powódź na terenach położonych nad Dnieprem. Strona ukraińska szacuje, że powódź zagraża ok. 42 tysiącom osób.
W sieci pojawiają się kolejne nagrania pokazujące skutki zniszczenia zapory w Nowej Kachowce
Miejscowości położone nad Dnieprem, w obwodzie chersońskim, znalazły się pod wodą.
Zełenski: Katastrofa w Kachowskiej Elektrowni Wodnej nie powstrzyma Ukrainy
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że "katastrofa w Kachowskiej Elektrowni Wodnej spowodowana przez rosyjskich terrorystów nie powstrzyma Ukrainy i Ukraińców". - Nadal będziemy wyzwalać naszą ziemię. A wraz z każdym aktem terroru zwiększa się tylko wysokość reparacji, które Rosja zapłaci za swoje zbrodnie, a nie szanse okupantów na pozostanie na naszej ziemi - przekonywał.
Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazało, jak żołnierze pomagają w ewakuacji mieszkańcom obwodu chersońskiego
Żołnierze Specjalnej Służby Transportowej Ministerstwa Obrony Ukrainy zapewniają pomoc w ewakuacji tym mieszkańcom obwodu chersońskiego, których domy zostały zalane przez zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Nagranie ilustrujące pomoc wojska w ewakuacji resort obrony Ukrainy umieścił w internecie.
Rosja zamierza wypowiedzieć porozumienie z Ukrainą ws. korzystania z Morza Azowskiego
Rada Federacji rozważy w środę wypowiedzenie umowy między Rosją a Ukrainą ws. wspólnego korzystania z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Umowa, zawarta 24 grudnia 2003 roku ma zostać wypowiedziana ponieważ - jak czytamy w uzasadnieniu - po nielegalnej aneksji przez Rosję części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, Ukraina utraciła dostęp do wód Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.
Nikołaj Patruszew leci do Mińska
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, udaje się z dwudniową wizytą do Mińska, gdzie będzie brał udział w rosyjsko-białoruskich konsultacjach i spotkaniu sekretarzy Rady Bezpieczeństwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). W Mińsku Patruszew spotka się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi, Aleksandrem Wolfowiczem.
Brytyjski wywiad nie wie, co doprowadziło do zniszczenia zapory w Nowej Kachowce
Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, przed wylotem do Waszyngtonu oświadczył, że brytyjski wywiad bada okoliczności tego, co wydarzyło się w rejonie Nowej Kachowki. - Nasza armia i służby wywiadowcze obecnie badają okoliczności, w jakich doszło do zniszczenia (zapory) - jest za wcześnie, by wyciągać jakieś wnioski i formułować ostateczne sądy - powiedział Sunak, cytowany przez Sky News.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zniszczyli czołgi leopard odpierając ukraińską ofensywę w obwodzie zaporoskim.