Hakerzy, znani jako gang ransomware CLOP, twierdzą, że mają „informacje o setkach firm”. Dali ofiarom czas do 14 czerwca na omówienie warunków okupu, zanim zaczną publikować dane skradzione z zhakowanych firm - informuje CNN.
Czytaj więcej
Trwa zmasowane uderzenie cyberprzestępców powiązanych z Kremlem na systemy informatyczne nad Wisłą. Jak się dowiedzieliśmy od ekspertów monitorujących infrastrukturę IT, dziennie dochodzi do ponad 500 ataków hakerskich na polskie firmy strategiczne.
Wyciek danych pracowników BBC i British Airways nastąpiła poprzez włamanie do firmy Zellis zajmującej się zasobami ludzkimi, z której korzystają obie korporacje. „Jesteśmy świadomi naruszenia danych u naszego zewnętrznego dostawcy, Zellis i ściśle z nim współpracujemy, ponieważ pilnie badają zakres naruszenia” – powiedział CNN rzecznik BBC. Rzecznik odmówił komentarza w sprawie groźby wymuszenia ze strony hakerów. Natomiast rzecznik British Airways poinformował, że firma „powiadomiła tych kolegów, których dane osobowe zostały naruszone, aby zapewnić wsparcie i porady”.
Rosyjscy hakerzy wykradli dane przez lukę w MOVEit
Hakerzy — dobrze znana grupa, której złośliwe oprogramowanie pojawiło się w 2019 r. — w zeszłym tygodniu zaczęli wykorzystywać nową lukę w powszechnie używanym oprogramowaniu do przesyłania plików, znanym jako MOVEit, aby atakować tak wiele organizacji, jak tylko się da.
Ponieważ wiele agencji rządowych w USA korzysta z oprogramowania MOVEit skala włamania może być ogromna. Jednak nie jest jasne, ile agencji, jeśli w ogóle, zostało narażonych na szwank.