Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski liczy na "wykorzystanie wpływów Chin do przywrócenia siły zasad i reguł, na których powinien opierać się pokój".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosjanie ostrzelali Mikołajów czterema pociskami C-300
Jeden z pocisków trafił w piętrowy budynek - przekazał Witalij Kim, szef Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Google zaktualizowało zdjęcia satelitarne Mariupola
Szefowa Rady Federacji o rosyjskim parlamencie: najmłodszy, a najbardziej skuteczny
„Dobrze znam działalność organów ustawodawczych w innych krajach, mam z czym porównywać” – napisała przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko.
Czytaj więcej
Pod względem jawności, przejrzystości i jakości uchwalanego prawa rosyjski parlament pod wieloma względami przewyższa parlamenty innych krajów i jest jednym z najbardziej demokratycznych i efektywnych na świecie - oświadczyła przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko w artykule opublikowanym na stronie internetowej „Rossijskiej Gaziety”, cytowanym przez propagandową agencję TASS.
Raport Rosstatu po raz pierwszy bez danych o ropie
Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) opublikował miesięczny raport o produkcji przemysłowej, który po raz pierwszy nie zawierał danych o produkcji ropy w kraju.
Wyciek tajnych dokumentów Pentagonu. Czy Rosja ma jeszcze pieniądze na wojnę?
Informacje na ten temat zawarte są w jednym z tajnych dokumentów, które prawdopodobnie zostały upublicznione przez oficera technicznego Gwardii Narodowej USA, Jacka Teixeirę.
Czytaj więcej
Amerykański wywiad uważa, że Rosja, mimo ciężaru bezprecedensowych sankcji, będzie miała dość środków finansowych na wojnę z Ukrainą przynajmniej przez kolejny rok - pisze "The Washington Post".
Wciąż bez zgody w UE w sprawie amunicji dla Ukrainy
Ministrowie państw UE od marca nie są w stanie porozumieć się co do zasad produkcji pocisków i ich zakupu.
Czytaj więcej
Unia Europejska obiecała Ukrainie dostawę miliona sztuk amunicji. Do tej chwili ambasadorowie państw UE nie są w stanie porozumieć się w tej sprawie. W środę fiaskiem zakończyła się kolejna próba uzgodnienia szczegółów - informuje RMF FM.
Ukraińskie Siły Zbrojne twierdzą, że Rosja po raz kolejny blokuje korytarz zbożowy
Przedstawiciele Rosji odmówili zezwolenia na ruch statków do i z ukraińskich portów morskich wzdłuż korytarza humanitarnego działającego w ramach Inicjatywy Czarnomorskiej.
W wyniku działań Rosjan w Stambule cztery statki, w tym AKDENIZ-M, wyczarterowany przez Światowy Program Żywnościowy ONZ do dostarczania pszenicy do Etiopii, nie mogły opuścić portów w Czarnomorsku, Odessie i Piwdennem i muszą czekać na zatwierdzenie ich przejścia.
Jeden statek czeka również na wejście do portu w Odessie koło Suliny.
Rosyjski, białoruski, chiński wywiad próbuje rekrutować obywateli Litwy
Coroczny raport Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego Litwy ujawnił, że rosyjskie, białoruskie i chińskie agencje wywiadowcze próbowały rekrutować obywateli Litwy
Według raportu „ani jedna próba” nie zakończyła się sukcesem. Ponadto pięciu rosyjskich oficerów wywiadu „pracujących pod przykrywką dyplomatyczną” zostało wydalonych z kraju.
„Intensywność innych rodzajów działań rosyjskich służb specjalnych – operacji informacyjnych, radioelektronicznych i cyberwywiadu – pozostaje wysoka, dlatego Departament Bezpieczeństwa Państwa będzie przykładał priorytetową wagę do zapobiegania tym działaniom, prowadzenia działań kontrwywiadowczych i wzmacniania cyberbezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie.
Departament Bezpieczeństwa Państwowego wykrył również rosyjskie firmy działające na Litwie, które próbowały pomóc rosyjskim obywatelom obejść sankcje i przekazał informacje „odpowiednim instytucjom państwowym.
Chorwacja przyjęła na leczenie 19 ukraińskich żołnierzy
Z rannymi mundurowymi do Chorwacji pojechało 9 członków ich rodzin.
Chorwacja zapewni pełny zakres potrzeb medycznych, organizacyjnych i bytowych obrońcom Ukrainy podczas ich leczenia, a członkom rodzin zapewnione zostanie zakwaterowanie i wsparcie podczas pobytu ich bliskich.
„Chorwaci znają bezbronność i ból ran odniesionych w obronie ojczyzny. Dlatego 16 marca 2023 r. rząd chorwacki podjął decyzję o udzieleniu pomocy w leczeniu i rehabilitacji rannych z Ukrainy” – poinformowała Ambasada Ukrainy w Chorwacji.
Rosyjskie okręty podwodne aktywne na Atlantyku
Podczas gdy Rosja kontynuuje walkę na Ukrainie, wojsko USA zauważa, że siły rosyjskie w innych miejscach „nie odczuły negatywnego wpływu” wojny na Ukrainie. Częstotliwość patroli rosyjskich okrętów podwodnych zwiększyła się na całym Atlantyku.
Naczelny Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie gen. Christopher Cavoli powiedział przed Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, że pomimo wszystkich wysiłków, jakie Rosja podejmuje na Ukrainie, jej patrole na Atlantyku są częstsze niż w ostatnich latach.
Premier Szmyhal zapowiedział podpisanie ważnych umów podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Rzymie
Konferencja Odbudowy Ukrainy w Rzymie przynosi rezultaty. Podczas wydarzenia zostaną podpisane ważne porozumienia, które dodadzą dynamiki naszym stosunkom” – napisał Szmyhal na Telegramie.
Mowa m.in. o memorandum między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy a Włoską Agencją Handlu w celu zintensyfikowania stosunków handlowych.
Zełenski rozmawiał z premier Włoch
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z premier Włoch Giorgią Meloni dalszą współpracę obronną i przyszłe wydarzenia międzynarodowe.
„Rozmawiałem telefonicznie z premier Włoch Giorgią Meloni. Podziękowałem jej za zorganizowanie konferencji na temat odbudowy Ukrainy i za jej osobiste przywództwo w niesłabnącym wsparciu dla narodu ukraińskiego. Rozmawialiśmy także o dalszej współpracy obronnej i nadchodzących wydarzeniach międzynarodowych” — napisał Zełenski.
Rosjanie informują o zajęciu kont ambasady FR w Warszawie
Ambasador Andriejew poinformował, że środki z kont ambasady i przedstawicielstwa handlowego w banku Santander trafiły na konta polskiej prokuratury.
Czytaj więcej
Poinformował o tym ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Według niego mowa o dużych sumach zarówno w polskich złotych, jak i w dolarach amerykańskich - informuje Radio Swoboda, cytując rosyjskie agencje.
Rosjanie wyposażają schrony na Krymie na wypadek „zagrożeń”
Rosjanie pracują nad wyposażeniem schronów na czasowo okupowanym Krymie na wypadek nalotów.
Przeprowadzili także „prace wyjaśniające” z mieszkańcami dotyczące sposobu postępowania w przypadku „sytuacji awaryjnej”, a także rozmawiali o wykryciu dronów na niebie.
Narodowe Centrum Oporu uważa, że Rosjanie przygotowują się do ewentualnej kontrofensywy. W związku z tym na półwyspie narasta panika.
Eksplozje w Chersoniu
Ukraiński dziennikarz zabity przez snajpera
"Reporterzy jeździli po okolicy, wyraźnie identyfikując się jako dziennikarze, w kurtkach z napisem„ Prasa" – pisze "La Repubblica".
Czytaj więcej
Ukraiński reporter Bohdan Bityk, pracujący jako opiekun włoskiego dziennikarza gazety "La Repubblica" zginął w środę w Chersoniu od kuli snajpera. Ranny Włoch Corrado Zunino uważa, że była to zasadzka.
Orlen przystąpił do unijnej platformy AggregateEU
To element przygotowania do wspólnych zakupów gazu na poziomie UE z pominięciem Rosji, dotychczas głównego dostawcy tego surowca do Europy.
Czytaj więcej
Multienergetyczny gigant PKN Orlen przystąpił do platformy uprawniającej do wspólnych zakupów gazu, która ma zwiększyć pewność dostaw „błękitnego paliwa” do, odcinającej się od rosyjskich kopalin, Europy.
KE zakazuje eksportu ukraińskiego zboża do Rumunii
Komisja Europejska wprowadzi zakaz eksportu ukraińskiego zboża i roślin oleistych do Rumunii do 5 czerwca, poinformował rumuński minister rolnictwa Petre Daea.
Na początku tego miesiąca Słowacja, Polska i Węgry wstrzymały import zboża i innych produktów spożywczych z Ukrainy, aby chronić swoich rolników.
Biały Dom komentuje rozmowę przywódców Ukrainy i Chin
John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, stwierdził, że jest za wcześnie na ocenę, czy ten dialog doprowadzi do „jakiegoś znaczącego ruchu pokojowego lub planu",
Czytaj więcej
Biały Dom z zadowoleniem przyjął fakt pierwszej od początku wojny rozmowy prezydentów Ukrainy i Chin, ale zasktrzega, że za wcześnie jest na ocenę, czy może ona może doprowadzić do zawarcia pokoju.
Rosyjskie media: W obwodzie murmańskim rozbił się wojskowy samolot
Maszyna spadła do jeziora, piloci się katapultowali. Nie wiadomo, jaki jest ich los.
Ukraińcy zebrali już 108 mln dolarów darowizn na drony
Od początku kwietnia w ramach akcji „Armia dronów” zakupiono i wysłano na linię frontu 10 dronów rozpoznawczych RQ-35 Heidrun, z których każdy kosztuje ok. 16 tys. dolarów.
W poniedziałek do Bachmutu wysłano kolejną partię 100 dronów-kamikaze produkcji ukraińskiej.
Włoski dziennikarz ranny w wyniku ataku drona w Chersoniu
Dziennikarz Corrado Zunino z dziennika "La repubblica" został ranny w ramię, gdy rosyjskie drony zaatakowały Chersoń.
Życie dziennikarza nie jest zagrożone.
Turcja wprowadza zaporowe cło na ukraińskie zboże
Po Polsce teraz Turcja broni się przed nadmiarem zboża z Ukrainy
Czytaj więcej
Od 1 maja stawka celna na import zboża z Ukrainy do Turcji wyniesie 130 proc. zamiast dotychczasowej stawki zerowej. Tak wysokie cła importowe w oczywisty sposób mają skutkować wzrostem cen ukraińskiego zboża na rynku tureckim i spadkiem popytu.
Ukraina i Rosja wymieniły jeńców wojennych
Na Ukrainę wróciło 44 jeńców, do Rosji 40.
W poście na Telegramie Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, powiedział, że 42 jeńców wojennych to żołnierze, a dwóch to cywile.
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że "wszystkim zwolnionym zapewnia się niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną”.
MSZ Rosji komentuje rozmowę prezydentów Ukrainy i Chin
Do pierwszej od ponad roku rozmowy Wołodymrya Zełenskiego i Xi Jinpinga odniosła się rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
MSZ Rosji odnotowało pierwszą od wybuchu wojny na Ukrainie rozmowę prezydentów Xi i Zełenskiego, zarzucając jednocześnie władzom w Kijowie odrzucanie "wszelkich sensownych inicjatyw" dyplomatycznego uregulowania konfliktu, który Maria Zacharowa nazwała "kryzysem ukraińskim".
Pierwszy system Patriot już na Ukrainie
Informację o dotarciu systemu obrony przeciwlotniczej na Ukrainę poinformował dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy generał porucznik Mykoła Oleszczuk.
Zełenski mianował nowego ambasadora w Chinach
Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował byłego ministra przemysłu strategicznego Pawło Riabikina nowym ambasadorem Kijowa w Pekinie.
Prigożyn krytykuje resort obrony za to, że jego najemnicy nie otrzymują amunicji, której potrzebują
Zdaniem Jewgienija Prigożyna ukraińska ofensywa ruszy po 2 maja, gdy poprawią się warunki pogodowe, a ziemia wyschnie i będzie twardsza, co umożliwi użycie ciężkiego sprzętu - przede wszystkim czołgów.
Czytaj więcej
- Ukraina rzuca do walki w Bachmucie dobrze wyszkolone jednostki - powiedział twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, na nagraniu zamieszczonym w serwisie Telegram.
Chiny wyślą delegację na Ukrainę, by poszukać "politycznego rozwiązania" konfliktu
Xi Jinping miał powiedzieć Wołodymyrowi Zełenskiemu, w czasie ich pierwszej od wybuchu wojny rozmowy, że Chiny "zawsze stały po stronie pokoju".
Niemcy opuszczają Rosję bezpowrotnie
Niemiecki Wintershall Dea, wcześniej największy sojusznik Gazpromu, podjął ostateczną decyzję o opuszczeniu Rosji. Koncern nie widzi już perspektyw współpracy w sytuacji, kiedy kraj ten prowadzi zbrodniczą wojnę.
Czytaj więcej
Niemiecki Wintershall Dea podjął ostateczną decyzję o opuszczeniu Rosji. Koncern nie widzi już perspektyw współpracy w sytuacji, kiedy kraj ten prowadzi zbrodniczą wojnę.
Premier Rosji ostrzega przed opóźnieniami dostaw dla rosyjskiej armii
- Nawet najmniejsze poślizgnięcia czasowe dostaw produktów niezbędnych dla rosyjskiej armii jest nieakceptowalne - oświadczył premier Rosji, Michaił Miszustin. - Trzeba działać proaktywnie. Proszę was o stałe monitorowanie sytuacji i, jeśli jest to potrzebne, wprowadzanie niezbędnych poprawek bez zwłoki - dodał w czasie posiedzenia Rady Koordynacyjnej pod auspicjami rządu Rosji, której celem jest zapewnienie realizowania potrzeb rosyjskiej armii oraz innych formacji zbrojnych.
MSZ Ukrainy informuje o ewakuowaniu z Sudanu 91 obywateli tego kraju
Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy napisał na Facebooku, że z ogarniętego wojną Sudanu udało się ewakuować 91 Ukraińców, z których 64 zamierza wrócić do ojczyzny - ci ostatni w środę przylecą do Polski.
Zełenski: Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin
"Wierzę, że ta rozmowa, a także wyznaczenie ambasadora Ukrainy w Chinach, nada potężny impet rozwojowi naszych dwustronnych relacji" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Xi Jinping rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim
Informację taką przekazały chińskie media państwowe.
Czytaj więcej
Prezydenci Chin i Ukrainy, Xi Jinping i Wołodymyr Zełenski, odbyli pierwszą od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę rozmowę telefoniczną.
Rosja wydala z kraju dziesięciu pracowników norweskiej ambasady
Wydalenie norweskich dyplomatów to odwet za wydalenie przez Norwegię 15 rosyjskich dyplomatów.
W Rosji prywatną armię tworzy m.in. Gazprom
- Teraz jest chyba właściwa pora, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i mieć pod ręką prywatną miniarmię. Która w czasie przyszłego dzielenia przyszłych zysków i poszukiwania następcy może wesprzeć jakiegoś kandydata – mówi dziennikarz Maksym Towkajło.
Czytaj więcej
Poza Grupą Wagnera i prawie prywatnym wojskiem władcy Czeczenii, Ramzana Kadyrowa, pojawiają się oddziały największych koncernów
Nieoficjalnie: W centrum okupowanego Sewastopola rozległa się eksplozja
Informacje o eksplozji pojawiają się na kanałach w serwisie Telegram.
Gospodarze Wimbledonu chcą wynagrodzić zawodnikom i zawodniczkom z Ukrainy fakt, że pod presją tenisowych organizacji dopuszczą do turnieju Rosjan oraz Białorusinów
Wyspiarskie media szacują, że wysokość wsparcia dla każdego Ukraińca sięgnie pięciocyfrowej sumy wyrażonej w funtach. Udział w Wimbledonie może wziąć nawet piętnastu tamtejszych tenisistów i tenisistek, mówimy więc o kwocie znaczącej. Organizatorzy przekażą ponadto organizacjom pomocowym działającym w Ukrainie jednego funta z każdego biletu. Wysokość takiego wsparcia może przekroczyć pół miliona funtów.
Czytaj więcej
Organizatorzy zapłacą za pobyt Ukraińców na Wimbledonie. Udział w turnieju wezmą także Rosjanie i Białorusini, ale tylko ci, którzy podpiszą deklarację antywojenną.
Premier Ukrainy spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch
Szef prokremlowskiego ruchu w okupowanym obwodzie zaporoskim mówi, że Ukraińcy "będą chcieli popsuć Dzień Zwycięstwa"
Zdaniem Władimira Rogowa Ukraińcy mogą rozpocząć działania ofensywne na kierunku zaporoskim "1, 3 lub 5 maja".
Czytaj więcej
Władimir Rogow, stojący na czele prokremlowskiego ruchu "Jesteśmy razem z Rosją", działającego na terenie okupowanej części obwodu zaporoskiego, w rozmowie z TASS ostrzega, że Ukraińcy mogą rozpocząć ofensywę na kierunku zaporoskim na kilka dni przed Dniem Zwycięstwa (9 maja), by "odwrócić uwagę od sytuacji w Artiomowsku (tak Rosjanie określają Bachmut - red.)".
Rosyjska FSB informuje o udaremnieniu ataku terrorystycznego na szpital Marynarki Wojennej w Symferopolu
W związku ze sprawą aresztowano obywatela Rosji - FSB skonfiskowała w czasie aresztowania ładunek wybuchowy domowej roboty wypełniony gwoździami. FSB nie podaje szczegółów sprawy ani tożsamości zatrzymanego.
"Izwiestia": Na terenie sądu w Moskwie spadł dron
Rosyjski dziennik nie podaje szczegółów incydentu. "Izwiestia" podkreślają, że do drona nie był podłączony "żaden obiekt".
Błaszczak: W zakładach Bumar-Łabędy będą serwisowane leopardy walczące na Ukrainie
Wicepremier i minister obrony narodowej zapowiedział, że centrum serwisowe walczących na Ukrainie leopardów zostanie uruchomione w Polsce jeszcze w maju.
Rosja: Skorumpowanym urzędnikom skonfiskowano w 2022 roku 90 mld rubli
Informacje takie podał prokurator generalny Federacji Rosyjskiej, Igor Krasnow. Z jego słów wynikało, że do rosyjskich sądów trafiło w 2022 roku 4 500 spraw o korupcję urzędników, które łącznie dotyczyły środków o wartości ponad 300 mld rubli (3,68 mld dolarów).
Ambasada Ukrainy w Japonii zaprasza imigrantów z Ukrainy na modlitwę o pokój w szintoistycznej świątyni w Tokio
Jak czytamy w zaproszeniu "dwa wyznania - szintoizm i Ukraińska Cerkiew Prawosławna - zjednoczą swoje wysiłki, by wesprzeć pokój na Ukrainie". O pokój w tokijskiej świątyni będzie się można modlić 17 maja.
Akta nowej sprawy przeciw Nawalnemu liczą 195 tomów. Opozycjoniście ma grozić nawet 30 lat więzienia
46-letni Nawalny odsiaduje już wyrok 11,5 roku więzienia za kilka zarzutów - m.in. defraudację środków finansowych i obrazę sądu.
Czytaj więcej
Aleksiej Nawalny, odsiadujący wieloletni wyrok rosyjski opozycjonista, we wtorek stanął przed moskiewskim sądem, gdzie poinformowano go, iż jest objęty śledztwem w sprawie, w której grozi mu wyrok do 30 lat więzienia.
W jaki sposób Kreml planował osłabić kraje bałtyckie?
Rosja dla każdego z krajów bałtyckich miała stworzyć dokumenty, w których wymieniono „strategiczne cele Federacji Rosyjskiej” oraz to, z jakimi ewentualnie zagrożeniami będzie musiał mierzyć się Kreml. Cele Kremla wobec Łotwy i Litwy są podobne do tych wobec Estonii. Pada tu między innymi pomysł o „uniemożliwieniu utworzenia baz NATO” w tych krajach – czytamy w serwisie frontstory.pl, który dotarł do dokumentów, które ujawniają, jak Rosja chciała wpływać na te kraje.
Czytaj więcej
Serwis frontstory.pl dotarł do dokumentów, które ujawniają, jak Rosja chciała wpływać na Estonię, Łotwę i Litwę. Jak z nich wynika, dla każdego z krajów stworzono osobne dokumenty, w których wymieniono „strategiczne cele Federacji Rosyjskiej” oraz to, z jakimi ewentualnie zagrożeniami będzie musiał mierzyć się Kreml.
1 maja i 9 maja nie będą w 2023 roku dniami wolnymi na Ukrainie
W związku z obowiązywaniem na Ukrainie stanu wojennego w tym roku nie będzie obowiązywał artykuł 73 Kodeksu Pracy, co oznacza, że 1 maja (Święto Pracy) i 9 maja (Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem) nie będą na Ukrainie dniami wolnymi od pracy.
Premier Ukrainy przyleciał do Rzymu
Denys Szmyhal weźmie udział w konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy.
W okupowanej części obwodu chersońskiego rosyjska armia zastrzeliła 38-letniego mężczyznę za jego proukraińskie poglądy
Informacje takie przekazuje policja z obwodu chersońskiego. 38-latek miał zostać zastrzelony w okupowanym przez Rosjan rejonie Kachowskim.
Białoruscy żołnierze szkolili się w Rosji w zakresie wykorzystania pocisków Iskander-M
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Ćwiczenia na poligonach Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej trwają od 3 kwietnia.
Niemieckie i brytyjskie myśliwce przechwyciły trzy rosyjskie samoloty wojskowe nad Morzem Bałtyckim
Dwa myśliwce przechwytujące Su-27 i jeden samolot rozpoznawczy Ił-20 zostały przechwycone w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim. Rosyjskie samoloty miały wyłączone transpondery.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 11,394 mln osób
25 kwietnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 25,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 9,617 mln osób.
Szmyhal wzywa do demilitaryzacji elektrowni w Enerhodarze
Pierwszym krokiem na drodze w walce z "rosyjskim terrorem jądrowym" powinna być "demilitaryzacja Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i sankcje wobec całego przemysłu jądrowego Federacji Rosyjskiej" - napisał w mediach społecznych premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Od początku wojny zginęło 470 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji do tej pory w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 470 dzieci, a 949 zostało rannych.
Doniesienia o wybuchach w Chersoniu
Informację przekazała agencja Interfax-Ukraina, powołując się przy tym na źródła w mediach społecznościowych.
W Rzymie rozpoczyna się ukraińsko-włoska konferencja ws. odbudowy Ukrainy
O rozpoczęciu konferencji informuje agencja Ukrinform. Organizatorzy podkreślają, że "włoski rząd, organizacje i firmy z Włoch mają sformułować konkretne propozycje, które odpowiedzą na potrzeby Kijowa z perspektywy szybkiej odbudowy i w średniej perspektywie czasowej".
W nocy Rosjanie 12 razy ostrzelali obwody czernihowski i sumski
O ostrzale pogranicza między Rosją a Ukrainą na północy Ukrainy informuje Dowództwo Operacyjne "Północ".
Obwód chersoński ostrzelany 75 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że w ciągu doby na teren obwodu spadło 389 pocisków, a sam Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany 11 razy. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 188 410 żołnierzy, 3 692 czołgi, 7 162 pojazdy opancerzone, 2 877 zestawów artyleryjskich, 539 wyrzutni rakiet, 292 zestawy przeciwlotnicze, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 440 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 792 pojazdów (w tym cystern), 352 jednostki sprzętu specjalnego.
Wielka Brytania, Polska, kraje bałtyckie i państwa skandynawskie chcą igrzysk w Paryżu bez Rosjan
Życie podczas wojny w Ukrainie straciło ponad 250 tamtejszych sportowców oraz trenerów. Rząd zakazał reprezentacjom udziału w zawodach, do których organizatorzy dopuszczą Białorusinów lub Rosjan.
Czytaj więcej
Brytyjczycy apelują, żeby wyrzucić ze świata sportu Rosjan i Białorusinów sponsorowanych przez państwo.
Rosyjski resort obrony oskarżył Ukraińców o złamanie porozumienia zbożowego
Ministerstwo Siergieja Szojgu sugeruje, że stawia to pod znakiem zapytania przedłużenie umowy po 18 maja. Wygląda na to, że Rosja przygotowuje światową opinię publiczną do zerwania porozumienia, gdyż w tym samym czasie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow mówił, że bez spełnienia rosyjskich warunków umowa nie może być przedłużona.
Czytaj więcej
W Moskwie liczą, że zrywając porozumie zbożowe, zmuszą Zachód do zniesienia przynajmniej części sankcji.
Prokuratura Generalna Ukrainy prowadzi dochodzenia w sprawie ponad 80 tys. „wydarzeń mających charakter przestępstw wojennych”
Poinformował o tym szef prokuratury Andrij Kostin w czasie przesłuchań przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Kongresu. Do tej pory skazano 31 rosyjskich żołnierzy. Tylko tylu, gdyż albo ich złapano, albo sprawców udało się zidentyfikować. Wobec kolejnych 152 zakończono śledztwa i prawdopodobnie będą sądzeni zaocznie, a jeszcze 310 innych udało się zidentyfikować.
Czytaj więcej
Rosyjska armia popełnia w Ukrainie nie mniej niż 188 przestępstw wojennych dziennie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 13 rosyjskich ataków powietrznych w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 13 ataków powietrznych i 49 ostrzałów artyleryjskich celów na Ukrainie. Ponadto Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe - dwie rakiety z zestawu S-300 spadły na centrum Kupiańska, w obwodzie charkowskim. W wyniku ataku zniszczone zostało miejskie muzeum.
ISW: Rosyjscy nacjonaliści chcą stalinowskich represji, Kreml jest przeciw
Według think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Władimir Putin bardziej polega na kontrolowaniu przestrzeni informacyjnej jako środku zabezpieczenia swojego reżimu niż na masywnym aparacie represji wzorowanym na ZSRR.
Czytaj więcej
Rosyjscy ultranacjonaliści opowiadają się za wprowadzeniem w Rosji stalinowskich represji, ale Kreml jest temu przeciwny - wynika z najnowszej analizy amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
W ramach kampanii "Armia Dronów" zebrano 108 mln dolarów na zakup i produkcję dronów dla ukraińskiej armii
Organizatorzy akcji "Armia Dronów" twierdzą, że udało im się sfinansować budowę i zakup dodatkowych 3 300 bezzałogowych statków powietrznych. Ok. 400 osób wysłało ukraińskiej armii pocztą swoje cywilne drony.
Czytaj więcej
Ukraina zwiększa gwałtownie produkcję dronów, w związku ze wzrostem popytu na bezzałogowe statki powietrzne na froncie - zauważa BBC.
Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na pokładach dwóch nawodnych i dwóch podwodnych okrętów rosyjskich na Morzu Czarnym są łącznie 24 pociski Kalibr. W sumie rosyjskie zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym liczy obecnie 13 jednostek.
Zełenski: Rosja musi przegrać. Świat nie może mieć innego celu
- Nikt nie może czuć się bezpiecznie, dopóki agresor nie zostanie pokonany. Ukraina dowodzi tego każdego dnia - wszystkim, czego rosyjskie wojska i służby specjalne dopuszczają się na naszej ziemi, przeciw naszym obywatelom. I to jest to, co chcą sprowadzić na ziemie innych narodów. Cały świat o tym wie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Świat wie także, że Rosja może zostać powstrzymana. To jest wspólny interes. Może być zatrzymana przez odwagę naszych wojowników na linii frontu. Przez nasze bronie, zarówno ukraińskie, jak i otrzymane przez partnerów. Przez siłę prawa, dlatego sankcje muszą być stale wzmacniane (...). Rosja musi przegrać. Świat nie może mieć innego celu. Wszystko inne będzie porażką życia, porażką prawa i porażką samego świata - podkreślił.
Serbia skrytykowała Ukrainę za wstrzymanie się od głosu ws. wniosku o przyjęcie Kosowa do Rady Europy
Szef MSZ Serbii, Ivica Dačić, wyraził oburzenie faktem, że Ukraina nie zagłosowała przeciw wnioskowi o przyjęcie Kosowa do Rady Europy (Ukraina, w tym głosowaniu, wstrzymała się od głosu). - Głos Ukrainy jest nieprzyjemną niespodzianką po tym, jak Serbia potępiła naruszenie jej integralności terytorialnej - powiedział. Za skierowaniem wniosku Kosowa do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zagłosowały 33 państwa, pięć się wstrzymało, siedem było przeciw - w tym gronie oprócz Serbii znalazły się Cypr, Hiszpania, Rumunia, Azerbejdżan, Gruzja i Węgry.
Ukraina będzie gościem honorowym na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie
Targi odbędą się między 25 a 28 maja. Wezmą w nich udział 43 ukraińskie wydawnictwa. Ukraina będzie miała na targach do dyspozycji stanowisko o powierzchni 200 m2. Ołeksandra Kowal, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki podkreśliła, że jej kraj po raz pierwszy został zaproszony na tego typu targi w roli gościa honorowego.
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne odbyły wielogodzinny lot nad Morzem Barentsa i Morzem Norweskim
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o wielogodzinnym locie dwóch rosyjskich bombowców strategicznych Tu-160, w asyście ciężkich myśliwców MiG-31, wchodzących w skład Floty Północnej, nad Morzami Barentsa i Północnym. Lot - jak podkreśla resort obrony Rosji - odbył się nad neutralnymi wodami i trwał ponad 14 godzin. W czasie lotu maszyny były tankowane w powietrzu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Awdijiwce ukraińskim władzom nie udało się ewakuować tylko jednego dziecka, które jest ukrywane przez rodziców.